8. januára 2014 na Zem dopadol neznámy objekt extrémne vysokou rýchlosťou 210 000 km/h, čo je oveľa viac, než dosiahne drvivá väčšina malých prilietavajúcich asteroidov. Trajektória a výpočty potvrdili, že sa jedná o medzihviezdny objekt a teda vôbec prvý takýto objekt, ktorý pred našimi očami zasiahol Zem.

Známy izraelsko-americký teoretický fyzik a astrofyzik Avi Loeb pre The Debrief píše, že sa mohlo jednať o umelo vytvorený objekt a kladie si otázku, či nemohli niektoré technologické komponenty prežiť pád. Chce preto odštartovať veľkú výpravu a zvyšky objektu hľadať v Tichom oceáne.

Stačí magnet

Podľa kritikov je hľadanie tak drobných fragmentov objektu CNEOS-2014-01-08 na dne oceánu prakticky nemožné a vyžaduje extrémne snaženie. Avi Loeb však tvrdí, že je možné úlomky neznámeho medzihviezdneho objektu zdvihnúť pomocou magnetu a dopadli neďaleko Papuy Novej Guiney.

NASA/Flickr

Loeb zároveň dodáva, že sa ľudstvo zaoberá oveľa zložitejšími a drahšími projektami za účelom získania mimozemského materiálu. Ako príklad uviedol napríklad misiu OSIRIS-REx, ktorej cena sa spolu s cenou letu rakety Atlas V vyšplhala na vyše 1 miliardu amerických dolárov.

Nájsť a vyloviť z dna oceánu medzihviezdny objekt je podľa neho možné za zlomok tejto ceny a potenciálne môže ísť o oveľa dôležitejší objav, keďže k medzihviezdnemu materiálu sa zatiaľ ľudstvo nedostalo.

Vláda to tajila

Oficiálne potvrdenie pôvodu tohto objektu trvalo pomerne dlho napriek tomu, že čísla hovorili jasne. Dôvodom je, že boli niektoré z dát utajené vládou, pretože niekoľko kľúčových senzorov potrebných pre vedcov v tomto prípade prevádzkuje Ministerstvo obrany USA.

Posadnutý mimozemskou technikou

„Mojim snom je postláčať tlačidlá na funkčnom kuse techniky, ktorá bola skonštruovaná mimo Zeme,“ dodáva Loeb, nadšenec pre podobné záhady, informuje Futurism. Mimozemskej civilizácii pritom pripisoval aj pôvod objektu Oumuamua, ktorý mali vedci ešte donedávna za vôbec prvý objavený medzihviezdny objekt.

Podľa neho sa mohlo jednať nielen o akúsi solárnu plachtu, ale tiež súčasť mimozemskej komunikačnej siete. Podľa trajektórie sa totiž zdá, že v skutočnosti nepreletel tento objekt cez našu Slnečnú sústavu, ale preletela Slnečná sústava jeho pozíciou. Podozrivé je podľa neho aj nevysvetliteľné zrýchlenie počas preletu okolo Slnka.

Hľadanie úlomkov spomínaného objektu v oceáne je zatiaľ len návrhom v teoretickej rovine a žiadna oficiálna kampaň neodštartovala. Je však možné v najbližšej dobe očakávať, že sa o to vedci skutočne pokúsia a v prípade úspechu pôjde o jeden z najdôležitejších míľnikov v histórii ľudstva – a to aj v prípade, že nepôjde o technológiu mimozemskej civilizácie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú