Odborníci z Oxfordskej univerzity upozorňujú na nebezpečenstvo vysielania správ do vesmíru. Podľa nich je vysielanie správ do vesmíru, z pohľadu prežitia nášho druhu, skutočne hrozný nápad. Na tému upozornil portál IFLScience.

Správa pre mimozemšťanov

Začiatkom tohto mesiaca sme ťa informovali o tom, ako odborníci z NASA pripravili novú správu pre mimozemšťanov. Správa dostala názov Beacon in the Galaxy (Maják v Galaxii) a bola vytvorená vedeckým tímom, ktorý viedol Jonathan Jiang.

ScreenShot/ Jonathan H. Jiang et al.; arXiv

Podobne ako všetky predchádzajúce správy pre mimozemské civilizácie, tak i táto obsahuje sofistikované posolstvo o ľuďoch a našej planéte, ale i matematické a fyzikálne koncepty potrebné pre vytvorenie univerzálneho komunikačného jazyka.

Na margo tejto problematiky sa teraz pre portál Telegraph vyjadril vedúci výskumník z Oxfordského inštitútu budúcnosti ľudstva, Anders Sandberg. Ten však v rozhovore kritikou rozhodne nešetril.

Kontaktovať mimozemskú civilizáciu nie je dobrý nápad

Sandberg totiž varoval, že zdieľanie takýchto citlivých informácií s mimozemským inteligentným životom predstavuje riziko, ktoré je potrebné zvážiť. Hoci ako sám priznáva, šanca, že sa k tejto správe mimozemská civilizácia dostane, je nízka, jej dôsledky môžu mať veľký vplyv, takže aj toto malé riziko je potrebné brať poriadne vážne.

„Veľa ľudí jednoducho odmieta brať čokoľvek, čo súvisí s pátraním po mimozemskej inteligencii, vážne. To je škoda, pretože ide o dôležité veci,“ uvádza Sandberg.

Odborník sa nazdáva, že v prípade posielania takýchto správ by ľudstvo malo byť oveľa koordinovanejšie a nemalo by vysielať „každú“ správu, ktorú si jednotlivé skupiny výskumníkov pripravia.

liuzishan/freepik

Sandebergov kolega Toby Ord zasa uviedol, že kriticky dôležitou nezodpovedanou otázkou je pomer mierumilovných a nepriateľských civilizácií.

Nevieme totiž vôbec nič o tom, koľko nepriateľských a koľko mierumilovných civilizácií sa vo vesmíre nachádza. Neexistuje žiadny vedecký konsenzus, takže absolútne nedokážeme odhadnúť, ako by táto správa mohla byť pochopená.

Taktiež nevieme, či mimozemské civilizácie nedostávajú správy od iných mimozemských civilizácií, ktorých úmysly nemusia byť vždy „čisté“.

Podľa Orda môže takýto kontakt priniesť viac negatív ako pozitív, takže aktívne podnikať kroky na kontaktovanie mimozemskej civilizácie, nie je múdre.

Teória temného lesa

Táto problematika je v podstate súčasťou jedného veľmi temného riešenia Fermiho paradoxu s názvom teória temného lesa. Paradox opisuje zjavný rozpor medzi vysokou pravdepodobnosťou existencie mimozemských civilizácií a absenciou dôkazov.

Uvedenej teórii sme sa venovali v samostatnom článku.

KELLEPICS / Freepik

Podobný pohľad na túto problematiku však majú viacerí odborníci. Minulý rok sa napríklad slávny teoretický fyzik Michio Kaku vyjadril, že ak chceme kontaktovať nejakú mimozemskú civilizáciu, musíme to urobiť veľmi opatrne.

Mohlo by sa nám totiž pokojne stať to, čo Montezumovi pred stovkami rokov, keď sa v Mexiku stretol s Hernandom Cortésom – ten dobil ríšu Aztékov a zabral ich územie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú