Ukrajina sa aj vďaka bohatým dodávkam západných zbraní stále úspešne bráni a ruským vojskám sa ani po vyše mesiaci nepodarilo preniknúť do Kyjeva.

Práve naopak, udalosti z posledných dní a hodín naznačujú, že Rusko sa skôr sťahuje a po neúspechu kompletnej invázie sa bude sústrediť „len“ na zabratie územia dvojice separatistických republík na juhovýchode Ukrajiny.

Do zničených a predtým okupovaných miest sa tak dostáva ukrajinská armáda aj novinári, vďaka čomu sa svet dozvedá o zverstvách a pravdepodobných vojnových zločinoch, ktoré Rusko páchalo – najmä na záberoch z mesta Buča vidno desiatky mŕtvych civilistov, ktorí boli podľa ukrajinskej vlády popravení strelami do zátylku. Výnimkou nie sú ani ženské telá bez oblečenia, ktoré sa následne niekto pokúsil spáliť.

Propaganda a hoaxy už bežia naplno

Ako inak, ruskou reakciou na desivé videá sú vyhlásenia, podľa ktorých sú zábery zinscenované alebo dokonca že ide o stále živých hercov, ktorí sa na videách stále hýbu.

Podobný scenár nie je nič nové, dezinformátori aj oficiálne účty ruských ambasád v Európe (a aj tá na Slovensku) sa už trápnymi výhovorkami a osočovaním snažili spochybniť aj videá zo zbombardovanej pôrodnice v Mariupole. Čo na tom, že rôzne verzie si navzájom odporujú?

NEPREHLIADNI:
Rusko sa zamotáva do vlastnej propagandy. Útok na nemocnicu a tehotenstvo influencerky sprevádzali hoaxy, ktoré si odporujú

Na hoaxy sprevádzajúce zábery z Buče už reagovala aj stránka Hoaxy a podvody slovenskej polície, ktorá v statuse na Facebooku veľmi dobre dešifruje, čo na prokremeľských statusoch zväčša falošných profilov nesedí.

Polícia zároveň varuje: „V súvislosti upozorňovaním Policajného zboru na vojnové zločiny ruskej armády na špecializovanej stránke „Hoaxy a podvody – Polícia SR“ bolo v posledných hodinách zaznamenané „totálne zaktivizovanie“ anonymných profilov (trolia farma), ktoré zahlcujú komentárové sekcie pod príspevkami, ktoré upozorňujú na vojnové zločiny vo viacerých ukrajinských mestách.“

Podľa polície sa šíri už spomenutý naratív, že ide o hercov. Stretnúť sa ale môžeš aj s „ospravedlnením“ typu, že USA alebo NATO podnikalo vojenské aktivity inde na svete taktiež. Polícia tiež pripomína, že aktivita takýchto profilov nemusí byť náhodná a v skutočnosti môže ísť priamo o aktivitu Ruska, ktoré sa takto snaží ovplyvniť verejnú mienku na Slovensku.

„Zvýšená aktivita bola registrovaná aj u konkrétnych osôb, ktoré sa tvorbou a šírením dezinformácií venujú dlhodobo. Ide o fyzické osoby, ktoré trávia niekoľko hodín denne na internete, zdieľajú množstvo manipulatívnych statusov a kopírujú prokremeľskú propagandu. Majitelia týchto profilov môžu byť financovaní priamo alebo nepriamo kremeľskými zdrojmi, prípadne sa svojej činnosti venujú len zo sympatie k Ruskej federácie bez akejkoľvek odmeny.
Všetky uvedené aktivity predstavujú významné bezpečnostné riziko pre Slovenskú republiku.“, uvádza polícia.

Polícia vysvetľuje, že tieto videá sú často postované v horšej kvalite oproti originálu (možno zámerne). Zanikajú tak detaily ako dažďové kvapky na skle auta, vďaka čomu sa to isté môže zdať ako pohyb ruky za ňou.

Ako vyzerá prokremeľský (falošný profil)

Kto na internete dáva pozor a kriticky uvažuje, určite si všimne, že tieto informácie šíria hlavne nedôveryhodné profily.

Typickým znakom anonymného účtu je neurčitá profilová fotka. Ide väčšinou o druh rastliny, auta, prírody alebo fotku neznámej osoby stiahnutej z internetu, píše polícia. Ak profil rozklikneš, uvidíš minimum interakcií s „priateľmi“ osoby, čo je neklamný znak, že ide o falošný profil. „Žiadny alebo minimálny počet priateľov, žiadne fotky z reálneho života a vznik profilu v nedávnej dobe,“ vyrátava polícia podozrivé indície.

Kľúčom k rozpoznaniu sú aj mená týchto profilov – zjavne vymyslené a neexistujúce mená a priezviská ako Janko Hraško, Viera Viera, Jano Bano a podobne.

„Cieľom trolích fariem je vytvoriť informačný chaos a otočiť verejnú mienku v prospech Ruskej federácie. Zahlcujú sociálne siete svojimi naratívmi a dezinformáciami za účelom vytvorenia atmosféry, že ide o želanie celej verejnosti. Ide o jednu z manipulatívnych techník prokremeľskej propagandy. O tejto aktivite sme mali informácie už pred začatím konfliktu. Vojna na Ukrajine ich činnosť iba masívne zaktivizovala,“ uvádza Polícia SR na Facebooku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP