Klimatická zmena je tu a pociťuje ju celý svet. To, čo bolo známe už dlhé roky, potvrdila aj najdôležitejšia správa o stave klímy, na ktorej sa podieľali stovky vedcov z celého sveta.

Teplota oceánov nezadržateľne rastie

Nová štúdia publikovaná v žurnále Advances in Atmospheric Sciences však prináša ešte znepokojivejšie výsledky. Oceány po celom svete sú teplejšie, ako kedykoľvek predtým v histórii. Na tému upozornil portál Futurism.

freepik

Ako píše portál TheGuardian, stúpanie teploty oceánov dosiahlo svoje maximum minulý rok, kedy v horných 2000 metroch svetového oceánu vzrástla teplota vyššie, ako kedykoľvek predtým. Prvé tri miesta na záznamoch o teplote oceánov na Zemi, ktoré sa spisujú už od roku 1955, tak patria rokom 2021, 2020, 2019.

Teplotný rekord padol i napriek prebiehajúcej udalosti La Niña – oceánskom a atmosférickom jave, počas ktorého teplota vody vo východnej rovníkovej časti Tichého oceánu klesne o 3 až 5 °C.

Podľa autorov štúdie ide o jasný indikátor toho, ako ľudia negatívne ovplyvňujú klímu na planéte. S rastúcou teplotou oceánov sa pritom zvyšuje intenzita a frekvencia výskytu búrok, hurikánov, či prívalových zrážok, ktoré súvisia so záplavami.

Zohriata voda taktiež expanduje a ukrajuje z ľadovej pokrývky Antarktídy a Grónska. Oceány pritom stoja v prvej línie a samé o sebe pohlcujú asi tretinu oxidu uhličitého produkovaného ľudskou činnosťou. To vedie k ich neustálemu okysľovaniu, čo je zasa spojené s vymieraním koralov a strate koralových útesov.

Väčšina ľudí si to zrejme ani neuvedomuje, ale oceány absorbovali viac ako 90 % tepla vytvoreného za posledných 50 rokov, čo aspoň na istý čas zachránilo ľudstvo pred klimatickou katastrofou.

Množstvo tepla absorbovaného oceánmi je skutočne obrovské. Veď len za minulý rok svetový oceán pohltil 235 ZJ (Zettajoulov), teda o 14 ZJ viac ako v roku 2020. Pre lepšiu predstavu, celosvetová výroba elektriny sa pohybuje na úrovni polovice zettajoulu.

Freepik

Najvýraznejšie problémy boli zaznamenané v Atlantickom a Južnom oceáne, no o nič lepšie na tom nebola ani severná časť Tichého oceánu či Stredozemné more. Vedci sa obávajú, že ak nedosiahneme nulové emisie, bude zohrievanie vôd v oceánoch naďalej pokračovať závratným tempom a budúci rok sa dočkáme ďalšieho neželaného rekordu.

Klimatické zmeny položia Zem na kolená

Stúpajúce teploty a výkyvy počasia sa týkajú aj Slovenska. Horúce letné dni sa miešajú s prívalovými dažďami a silnými búrkami, častejšie sa objavujú tornáda. Uplynulý júl bol dokonca najhorúcejším mesiacom v histórii meraní za 142 rokov.

Ako prezradil v rozhovore pre portál FonTech.sk klimatológ a odborník na klimatické zmeny Pavel Matejovič: „Otepľovanie pokračuje rýchlejším tempom ako „umiernenejšie“ klimatické scenáre predpokladali, resp. sa napĺňajú pesimistické scenáre, ktoré prognózovali, že globálny rast teploty vzduchu bude pokračovať rýchlejším tempom.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú