Aktualizácia 21. decembra o 11:30: SpaceX dnes dosiahol míľnik, ktorý predpokladali ešte pred niekoľkými rokmi mnohí odborníci za nemožné. Ich raketa vyniesla do vesmíru zásobovaciu kozmickú loď Dragon a prvý stupeň Falconu 9 následne pristál, pričom ide pre spoločnosť celkovo o 100. pristátie raketového nosiča orbitálnej triedy.

Ide zároveň o poslednú misiu Muskovej kozmickej firmy v tomto roku a rekordné množstvo misií, ktorá dokázala za jediný rok vykonať. Ak pôjde všetko podľa plánov, tento rekord opäť prekoná v budúcom roku s ešte väčším množstvom letov, tentoraz aj rakety Starship.

Aktualizácia 19. decembra o 6:00: Rekordná misia rakety Falcon 9, ktorá dokázala, že jej prvý stupeň dokáže letieť a následne pristáť aj 11-krát, skončila tradičným úspechom. SpaceX tak má ohromný náskok pred ostatnými kozmickými spoločnosťami a Falcon 9 sa pokúsi potlačiť k jeho limitom, než príde na trh s oveľa väčšou a efektívnejšou Starship.

Okrem rekordného počtu letov na jediný prvý stupeň však firma už o pár hodín vykonala ďalšiu misiu, v rámci ktorej vyniesla na geostacionárnu obežnú dráhu turecký komunikačný satelit Türksat 5B.

V tomto prípade sa jednalo o prvý stupeň s označením B1067, pre ktorý išlo len o tretí let a v minulosti vyniesol do kozmu dve kozmické lode Dragon, najprv nákladnú verziu a následne Crew Dragon s misiou Crew-3.

SpaceX/Flickr

Ako píše Everyday Astronaut, o asi dva dni SpaceX vynesie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu zásoby pre astronautov, pričom ak sa prvému stupňu podarí pristáť, pôjde celkovo o 100. úspešné pristátie stupňa rakety Falcon 9.

Aktualizácia 17. decembra o 6:00: Misia s novými satelitmi Starlink a rekordným Falconom 9 sa dnes nekoná, presúva sa na zajtra, 18. decembra o 10:24 nášho času. Detaily misie sa nemenia, posunutie však znamená, že SpaceX plánuje až tri misie rakety Falcon 9 v priebehu štyroch dní.

Len necelý deň po zajtrajšom lete so satelitmi Starlink totiž poletí Falcon 9 19. decembra o 04:58 nášho času so satelitom Türksat 5B a napokon, predbežne 21. decembra, vynesie na ISS kozmickú loď Dragon so zásobami a experimentami pre astronautov.

Pôvodný článok:

SpaceX sa chystá na svoj rekordný let rakety Falcon 9, ktorá vynesie na obežnú dráhu ďalšie satelity internetovej konštelácie Starlink. Štart je naplánovaný už na zajtra, 17. decembra 2021 o 10:46 nášho času, informuje Everyday Astronaut.

Desať ušetrených rakiet

Zajtrajší náklad vynesie na obežnú dráhu prvý stupeň s označením B1051, ktorý má za sebou už desať letov. Ide tak o vôbec prvý hlavný stupeň rakety Falcon 9, ktorý dosiahne až 11 letov – teda v prípade úspešného pristátia.

B1051 letel po prvý raz už v marci 2019, kedy pomohol vyniesť k Medzinárodnej vesmírnej stanici kozmickú loď Crew Dragon v rámci misie Demo-1. Na konte má tiež už 7 misií Starlink, vynesenie troch satelitov konštelácie RADARSAT a tiež vysielací satelit SXM-7.

Prvý stupeň rakety Falcon 9 po pristátí. Zdroj: SpaceX/Flickr

Okrem rekordného počtu letov tiež pôjde o 29. let rakety spoločnosti SpaceX v tomto roku, čo je ďalší dôležitý rekord. Kým v roku 2020 sa im podarilo dosiahnuť 26 letov, tento rok to bude podľa všetkého oveľa viac, píše SpaceFlightNow.

Výnimočná misia

Okrem zajtrajšieho letu je totiž v pláne aj vynesenie satelitu Türksat 5B a napokon zásobovanie ISS kozmickou loďou Dragon, vďaka čomu môže Muskova kozmická spoločnosť dosiahnuť za rok 2021 až 31 orbitálnych letov.

Satelity Starlink mieria na obežnú dráhu vo výške 540 km a s inklináciou 53,2°. Ide tak o vôbec prvý let satelitov Starlink na orbitu s takouto inklináciou z Kalifornie, konkrétne z Vandenbergovej základni Vesmírnych síl, vysvetľuje Michael Baylor.

Prvý stupeň rakety Falcon 9 pristane približne 638 km od miesta štartu, na autonómnej lodi OCISLY (Of Course I Still Love You) a aerodynamické kryty nákladu vyloví loď NRC Quest 688 km od miesta štartu.

SpaceX/Flickr

Falcon 9 nestačí, potrebujú Starship

Ako však nedávno varoval Elon Musk v mailovej správe, ktorú rozoslal zamestnancom spoločnosti, Falcon 9 na dokončenie satelitnej konštelácie Starlink čoskoro stačiť nebude. Firma sa totiž chystá na výrobu novej generácie satelitov, ktoré sú pre túto raketu priveľké a na orbitu ich môže vyniesť len Starship.

Problémom pre firmu je, že okrem samotných satelitov je aj program revolučnej rakety Starship extrémne finančne nákladný. Starlink má pritom potenciál vygenerovať každoročne zisky vo výške niekoľkých miliárd a Musk ich chce použiť na financovanie kolonizácie Marsu, na ktorú je potrebná práve raketa Starship.

Starlink

Starlink má už čoskoro doraziť aj na Slovensko, podľa všetkého ho brzdí len polovodičová kríza, ktorá môže odložiť vybavovanie objednávok aj o niekoľko mesiacov. Len nedávno pritom hardvér Starlinku prišiel značnými zmenami, cena sa ale nezmenila.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú