Aragorna mohol hrať Vin Diesel, pri natáčaní tiekla krv. Pán prsteňov oslavuje 20 rokov, toto si o ňom nevedel
Pripadáš si starý? Pán Prsteňov Spoločenstvo prsteňa oslavuje 20 rokov. Práve prvý diel trilógie mal celosvetovú premiéru pred dvadsiatimi rokmi a to konkrétne 19. decembra 2001.
Na čom si užiješ dokonalý zvuk s OLED televízorom?
Kúp si televízor OLED spolu so soundbarom alebo WiFi reproduktorom a získaj cashback vo výške nákupnej ceny audio produktu späť.
POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–
Veľké množstvo fantasy autorov vychádza zo základného vzorca boja dobra proti zlu, ktoré detailne rozpracoval práve Tolkien vo svojej práci. Známy autor tak vo veľkom rozvinul motív cesty či všemocného artefaktu, v tomto prípade Prsteňu moci, ktorým sa inšpirovalo a čerpalo z nej obrovské množstvo ďalších epických fantasy sérií.
Tŕnistá cesta na strieborné plátna
Fenomenálne Tolkienovo dielo nedávalo spať ani filmárom, kým sa však filmové štúdiá dopracovali k plnohodnotnej adaptácii trilógie ubehli celé desaťročia. Snažili sa o to viacerí a hneď niekoľkokrát – obzvlášť bizarný pokus napríklad dokumentujeme pri Beatles, ktorí vyvinuli veľkú snahu na prenesenie Pána prsteňov na obrazovky.
Ak by projekt vyšiel, v úlohe Froda by si mohol napríklad vidieť Paula McCartneyho, John Lennon sa mohol stať Glumom, George Harrison Gandalfom a Ringo Starr zase Frodovým parťákom Samom. Vcelku absurdná predstava, nie?
Okrem toho sa hovorilo, že jeden z autorov, ktorý mal zasadnúť na režisérsku stoličku, mohol byť režisér Stanley Kubrick, známy aj svojou 2001: Vesmírnou odyseou. Skrátka a stručne, cestičky adaptovania Tolkienovho diela boli nevyspytateľné.
Kým sa hobitia séria dostala do tých správnych rúk, skončila dokonca aj v podobe muzikálu či divadelných hier. Nakoniec sa však nesfilmovateľnej látky chopil Peter Jackson a svojou trilógiou otriasol základmi svetovej kinematografie. Toto sú zaujímavosti z legendárnych filmov, ktoré si o Pánovi prsteňov možno netušil.
Peter Jackson bol režisérom béčkových hororov
Prsteňová trilógia, teda Spoločenstvo prsteňa, Dve veže a Návrat kráľa, dokopy získala neuveriteľných 800 nominácií a 475 filmových ocenení. Dovedna si diely uchmatli 17 zlatých sošiek filmovej akadémie a len samotný záver trilógie si odniesol rekordných jedenásť Oskarov.
Je teda viac než kuriózne, že samotný režisér Peter Jackson sa spočiatku preslávil ako autor „pokleslého“ žánru béčkových ultrakrvavých hororov. Za spomenutie stojí určite Bad Taste, v našich domácich vodách známy aj ako Vesmírni kanibalovia či zombie komédia Braindead.
Pána prsteňov chceli do jedného filmu
Peter Jackson si v 90. rokoch už čo-to odtočil a v roku 1996 mal dokonca prvú skúsenosť s bijákom hollywoodskych parametrov – hororovou komédiou Prízraky s Michaelom J. Foxom. Do rúk sa mu tak postupne dostal aj jeho vysnívaný projekt King Kong.
Jacksonovi ale zmizol úsmev z tváre, pretože Universal Studios projekt o nadrozmernej gorile z pralesa zamietlo pod koberec. Režisér sa po fiasku s King Kongom ocitol na nepríjemnej životnej križovatke a doslova existenciálnom rázcestí. Mal totiž zamestnancov a nevedel čo s nimi.
Záchrana mala prísť v podobe ponuky od Miramaxu. Štúdio malo v pláne poriadne ambiciózny projekt, a to sfilmovanie knižnej trilógie J.R.R. Tolkiena Pán prsteňov.
Problematickým bolo aj získanie samotných práv, ktoré si podávali štúdia ako horúci zemiak celé desaťročia. Kameňom úrazu bol dokonca aj počet filmových adaptácií, ktoré mali podľa kníh vzniknúť. Síce by si si myslel, že logicky by podľa trojice kníh mala vzniknúť aj filmová trilógia, Harvey Weinstein z Miramaxu si však myslel niečo iné.
Ten chcel, aby Jackson vopchal knihy len do jedného filmu. Samotný režisér sa ale nenechal zatlačiť do kúta a hovoril prinajmenšom o dvoch filmoch. Nakoniec práva doputovali k ďalšiemu štúdiu, a to New Line Cinema a tí s natočením trilógie žiadny problém nemali.
S Elijahom Woodom ako Frodom sa vôbec nerátalo
Fenomenálnu trilógiu si pravdepodobne nevieš predstaviť bez ikonických tvárí v podobe Elijaha Wooda v úlohe Hobita Froda či Vigga Mortensena ako Aragorna. No stačilo málo a na striebornom plátne mohli skončiť úplne iní herci.
Napríklad o rolu spomínaného Froda mal záujem Jake Gyllenhaall, ale Jacksonovi nakoniec v roku 1997 učaroval práve mladý Elijah Wood. Zrejme za hviezdnu ponuku nemôže len kus šťastia, ale aj Woodova enormná snaha rolu získať.
Samotný Wood chcel byť naozaj špeciálny, a tak sa nahral na propagačnú VHS, no nerecitoval na nej len samotné pasáže zo scenára. Spolu s priateľmi sa vydal do miestneho parku, kde natočil niekoľko sekvencií, ktoré nakoniec zostrihali v kanceláriách Miramaxu a kazetu zaslali do kastingovej agentúry. Následne si ju pozrel Jackson a z Wooda bol nadšený.
Aragorna mal hrať Nicolas Cage či Vin Diesel
Obzvlášť zaujímavo mohlo dopadnúť obsadenie dvoch dôležitých filmových postáv, a to Aragorna a Gandalfa. Všetci vieme, že prvého spomínaného si zahral Viggo Mortensen a známeho čarodejníka Ian McKellen. No zrejme stačilo málo, a celé to mohlo „vypáliť“ úplne inak.
Práve pri úlohe Aragorna sa uvažovalo o pár naozaj zvučných menách. Kým Mortensen oficiálne prepožičal svoju tvár známej knižnej postave, do užšieho hereckého výberu sa dostal napríklad aj Russel Crowe, Vin Diesel či Daniel Day-Lewis.
Obzvlášť kurióznou kastingovou voľbou bol Nicolas Cage, ktorý je v súčasnosti známy skôr svojim hereckým prehrávaním a tzv. „Cageismom“, ktorý sa stal pre mnoho fanúšikov určitou „guilty pleasure“ záležitosťou.
O Cagea mal Jakcson naozaj seriózny záujem, a to už od začiatku projektu. Ten nakoniec ponuku, ktorá sa neodmieta, odmietol z rodinných dôvodov, pretože sa obával, že by bol na dlhšie odlúčený od svojho dieťaťa.
Rolu Gandalfa takmer získal slávny agent 007
Postava Gandalfa Šedého, ktorý sa v priebehu trilógie zmenil na mocnejšiu verziu seba samého (Gandalfa Bieleho), má za sebou tiež zaujímavú kastingovú predhistóriu.
Medzi uchádzačmi o túto rolu bol aj legendárny britský herec Sean Connery, ktorý sa zapísal do histórie ako agent s povolením zabíjať. Hviezdil ale aj v akčných kultovkách ako Highlander či Skala Michaela Baya.
Na úlohu Gandalfa mal byť zvažovaný už od začiatku, no Connerymu príliš do oka nepadol samotný scenár. Ten vraj totiž nechápal.
Mohla tu hrať Xena či David Bowie
Zaujímavé mená sa ale objavili aj pri ďalších postavách adaptácie. U Galadriel sa napríklad zvažovala Princezná bojovnica Xena, teda Lucy Lawless či Uma Thurman, ktorá mala pre zmenu stvárniť Arwen.
O rolu Elronda mala záujem aj glamrocková ikona David Bowie, no údajne ho v súvislosti s týmto lukratívnym džobom nikto ani neoslovil.
Boromir si to na pľac musel vyšľapať
Posledná čerešnička z kastingov patrí Boromirovi a hercovi Seanovi Beanovi. Na túto rolu bol totiž dlhšie zvažovaný Liam Neeson, známy napríklad ako Qui-Gon Jinn z reštartu Star Wars: Skrytá hrozba. Sean Bean napokon tvorcov presvedčil obrovským zápalom pre film.
Ten dokázal aj priamo počas nakrúcania. Kým všetok herecký štáb sa na vysokopoložené miesta nakrúcania dostavoval helikoptérou, Sean Bean si neraz poriadne privstal a v kostýme sa na pľac vydal pekne po svojich. Herec má totiž fóbiu z lietania a vrtuľníkom sa prepravoval len vtedy, keď to bolo absolútne nevyhnutné.
Filmová Stredozem bola posiata skutočnými mínami
Filmová trilógia Petera Jacksona sa nestala tým, ako ju poznáme len vďaka legendárnej predlohe či skvelému výberu hercov. Dôležitým prvkom bol práve výber lokácií, ktoré sa zmenili na Tolkienovu Stredozem. Tými sa tak logicky stalo Jacksonovo rodisko, a to Nový Zéland.
Práve tento ostrov hral v trilógii tak veľkú úlohu, že by sa dalo pokojne povedať, že sa stal jedným z protagonistov série. Zrejme vieš, že všetky tri diely sa natáčali naraz.
Jacksonovi ich trvalo „uvariť“ za 438 dní čistého času. Dokopy na nich makalo šesť filmových štábov a dotácie z filmárskej pokladničky adresované Novému Zélandu boli tak vysoké, že dokonca hýbali s menovým kurzom krajiny.
Natáčanie na Novom Zélande so sebou prinieslo, ale aj pár bizarných momentov. Oblasť ostrova zvaná Rangipská púšť, kde sa natáčal vstup do sídla temného pána Mordoru, v minulosti slúžila ako armádne cvičisko. Práve na tomto mieste sa mohli nachádzať nášľapné míny, ktoré príliš neuľahčovali manévrovanie na koni Viggovi Mortensenovi ako Aragornovi v záverečnej časti trilógie.
Napriek tomu, že štáb presne vytýčil hercovi bezpečnú cestičku púšťou, filmovanie v tejto lokalite prinieslo filmárom trochu viac stresu ako čakali. O zaujímavej príhode na novozélandských pláňach informoval portál Looper.
Hobitia dedinka skutočne existuje
Asi jednou z vizuálne najlegendárnejších scenérií trilógie je Hobitín, domov Bilba a Froda. Samotná hobitia dedinka sa nachádza v oblasti Nového Zélandu, ktorá sa nazýva Malamata. Z natáčacej lokality sa stal v súčasnosti akýsi zábavný park a v Hobitíne sa nachádza 44 hobitích chatrčí.
Funkčné a vhodné pre turistov sú ale len niektoré, no ak vyhladneš, tak môžeš skočiť do krčmy Zelený drak známej z trilógie o Prsteni moci.
Existuje aj Hora osudu
Ak si si myslel, že Hora osudu, v ktorej skončil Sauronov prsteň, je len dielom dizajnérov a trikárov, bol by si na omyle. Ikonická hora naozaj existuje a volá sa Mount Ngauruhoe. Nachádza sa v novozélandskom Národnom parku Tongariro.
Práve vizuál tejto oblasti poslúžil ako predobraz filmovému Mordoru. Jacksona zaujala krajina posiata zaujímavými geologickými útvarmi, ktoré akoby vypadli zo stránok Tolkienovho sveta.
Nový Zéland je na Pána prsteňov poriadne hrdý
Dôkazom toho, že Novozélandčania sú na Jacksonovo dielo viac než hrdí, dokázali aj iniciatívou v roku 2001, keď ostrov vytlačil sériu známok s podobizňami aktérov z filmu.
Objavili sa tak na nich Gandalf, Galadriel, Frodo, Sam, Aragorn a Saruman. Túto tradíciu Zéland vzkriesil aj po premiére filmového Hobita.
Natáčanie sprevádzali vážne zranenia
Ak by si si pozrel zoznam zranení, ktoré utŕžili herci počas natáčania, asi by ti obočie vystrelilo až k stropu. Samotná práca na trilógii bola totiž poriadna fuška.
Aragorn napríklad pri natáčaní jednej zo scén kopol do rekvizity helmy tak silno, že si zlomil na nohe dva prsty. Herec bolesť musel vyventilovať výkrikom a tento pamätihodný moment zostal aj priamo vo filme.
Okrem iného si filmový Aragorn pri natáčaní odlomil aj kus zubu. Namiesto toho, aby po tomto zranení počas natáčania Dvoch veží ihneď utekal k lekárovi napadlo ho, že mu zub prilepia späť a bude pokračovať v natačaní akoby nič. Napokon sa lepenie zubu nekonalo a Viggo zavítal k zubárovi, ktorý ho dal dokopy.
Nehody na pľaci neobišli ani Seana Astina, ktorý si zahral Sama. Ten pri jednej zo scén v močiaroch stúpil na sklený črep a rozrezal si chodidlo. Dali ho síce dokopy, no na nohe mu pribudlo 20 stehov. Okrem iného na Frodovho parťáka padol kus dreva a na chvíľu sa ocitol v bezvedomí.
Za jedinečným vzhľadom nestojí len Peter Jackson
Ak si očarený najmä z vizuálu Jacksonovej trilógie a monštrá, elfovia, hobiti, či krásne scenérie ťa pred 20 rokmi prikovali do kino sedačky, určite ťa zaujme fakt, že režisérovi v tomto smere vypomáhala dvojica známych výtvarníkov.
Ide o maliarov Johna Howea a Alana Leeho, ktorí roky ilustrovali Pána Prsteňov či Hobita a celé dekády prenášali Stredozem na plátna či papier.
Ilustrácie Alana Leeho si môžeš užiť aj v rámci slovenských vydaní Pána prsteňov či Hobita. Oproti Howeovi sú jeho „artworky“ a ilustrácie na prvý pohľad krehkejšie a omnoho detailnejšie. Práve táto dvojica umelcov sa stala hlavnými „concept artistmi“ pre Jacksonovu trilógiu.
Lee sa dokonca objavil aj v samotných cameo úlohách vo filmových adaptáciách. Výtvarník sa ukázal v úvodnej scéne Spoločenstva prsteňa ako jeden z deviatich kráľov ľudí, ktorí sa neskôr stali Nazgûlmi. Taktiež sa mihol aj v pokračovaní Dve veže ako rohanský bojovník.
Howeove maľby oproti Leemu pôsobia o niečo masívnejšie či dokonca až epickejšie. Samotný Howe napríklad ilustroval aj známu kartovú fantasy hru Magic the Gathering.
Čoskoro ťa poteší seriál
Na záver snáď treba len dodať, že skalní fanúšikovia filmového Tolkiena nemusia už spoliehať len na nekončené repete Jacksonovej trilógie. Streamovacia služba Amazon sa totiž pustila do obrieho projektu zo sveta Stredozeme, ktorý má nadobudnúť podobu seriálu.
Jeho dej sa síce bude odohrávať v Stredozemi, no tisíc rokov pred udalosťami filmového Pána prsteňov a Hobita. Fanúšikov novozélandskej prírody ale poteší, že seriál sa po vzore Jacksonovho diela opäť natáčal na ostrove s idylickými scenériami.
Amazon nalial do prvej sezóny seriálu viac ako 400 miliónov eur a ďalších dvesto minul na autorských právach, malo by ísť teda o bezprecedentný televízny zážitok. Úvodná séria sa dotočila v auguste tohto roku a premiéra sa očakáva v septembri v roku 2022, všetko dôležité o pripravovanej novinke nájdeš aj v našom detailnom prehľade.
Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Zacinká a krutá smrť je nablízku. Nový film od kráľa hororu sa predstavil v novej ukážke
Príbeh filmu Čierny jastrab zostrelený znovu ožíva. Mrazivá novinka od Netflixu má prvý trailer
Mohla to byť skvelá komédia. Prvý veľký film Netflixu 2025 je ďalší brak, nepomohli ani hviezdy
Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
Trump chce zmeniť „skazený Hollywood“. S kontroverzným plánom mu pomôžu akčné legendy
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Nočný incident v Bratislave: Hádka manželov skončila bodnutím
Zlaté hodinky za 900 000 eur, svaly a sny o MMA: Ako sa moderní titani bohatstva menia z lídrov na karikatúry (KOMENTÁR)
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
Pri nehode na prehliadke vojenskej techniky zahynuli dvaja ľudia, viacero sa zranilo
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Astronómia je v ohrození. Vodíkový projekt môže zatieniť svetovú ikonu na pozorovanie vesmíru
Milióny ľudí o nej nevie. Skrytá funkcia iPhonu rozpozná rastliny aj svetové pamiatky
Eset varuje Slovákov. Vishingové podvody na seniorov sú čoraz častejšie
Vedci postavili 100-metrový reaktor, ktorý vyrába palivo zo slnečného žiarenia
Nemci priznali krutú realitu. Bez technológií Američanov by sme dlho neprežili
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Nočný incident v Bratislave: Hádka manželov skončila bodnutím
Zlaté hodinky za 900 000 eur, svaly a sny o MMA: Ako sa moderní titani bohatstva menia z lídrov na karikatúry (KOMENTÁR)
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
Pri nehode na prehliadke vojenskej techniky zahynuli dvaja ľudia, viacero sa zranilo
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené