Kryptomeny tento rok zažívajú svoje najlepšie obdobie, počas ktorého sa darilo rásť nielen veľkým a stabilným, ale tiež novým projektom, ktoré si chcú ukrojiť z obrovského koláča záujmu investorov a nadšencov.

Pri investovaní do kryptomien však treba byť nanajvýš ostražitý. S veľkým ošiaľom prichádza aj množstvo podvodníkov, ktorí dokážu oklamať svoje obete aj na pohľad jednoduchými trikmi. Na dôverčivosť pri investovaní doplácajú najmä neskúsení investori, ktorí sú pre podvodníkov ľahkou korisťou.

Mnohokrát stačí ľudí nalákať na vidinu rýchleho zbohatnutia a pasca sklapne. Každý podvodník má svoj spôsoby. Niektorí sa vydávajú za známe osobnosti či firmy, iní sľubujú ľuďom nereálne vysokú návratnosť investície alebo ich lákajú na kryptomeny zadarmo.

Kryptopodvody pribúdajú po celom svete

Za uplynulý rok sa podvody s kryptomenami rozmohli po celom internete. Podvodníkov sú plné aj sociálne siete, na ktorých si neváhajú platiť reklamy, len aby dostali svoj pochybný post k čo najväčšiemu počtu potencionálnych obetí. Niektorí dokonca zájdu tak ďaleko, že vytvoria aj vlastný token s podvodnou schémou.

Vo výsledku však majú takéto podvody jedno spoločné, a to, že ľudia môžu prísť aj o všetky svoje financie alebo kryptomeny, do ktorých investovali. Niet preto divu, že sa v médiách stretávame s varovaniami a správami o veľkých podvodoch a krádežiach kryptomien.

Freepik

Len vo Veľkej Británii boli za tento rok zaznamenané tisíce prípadov krypto podvodov, v ktorých investori prišli o vyše 200 miliónov dolárov, podotkol Bloomberg. Veľký nárast podvodov sa objavil aj v rovnakom období minulého roka, kedy podľa FTC (Federal Trade Commision) stúpol počet podvodov až 12-násobne, pričom podvodníci investorov okradli o 80 miliónov dolárov.

Stupňujúce sa podvody však neutíchajú ani rok po veľkom „boome“ bitcoinu a ďalších známych kryptomien, ktoré od tej doby výrazne stúpli na cene. Za posledný rok sa totiž na trhu objavilo aj množstvo rôznych pochybných tokenov či memecoinov, ktoré sú buď priamo nástrojom podvodníkov, alebo podvodníci zneužívajú ich rastúcu popularitu, aby oklamali nádejných investorov. Ako také krypto podvody vlastne vyzerajú?

NEPREHLIADNI
„Kráľovná kryptomien“ otriasla svetom, ukradla miliardy klamstvom. Toto je príbeh najznámejšej kryptomenovej Ponziho schémy

Podvodníci sa vydávajú za známe firmy a osobnosti

Schéma podvodu v kryptomenách nemusí byť vôbec príliš sofistikovaná. Neraz totiž stačí, ak podvodník prejaví len štipku tvorivosti a vytrvalosti, aby sa „úspech“ v podobe oklamaných ľudí dostavil. Azda najrozšírenejším spôsobom krypto podvodu je podvod v mene známych osobností a firiem. Tu si podvodníci dávajú pomerne dobre záležať na vizuále a obsahovej stránke svojho podvodu.

V tomto článku sa dozvieš
  • Aké najčastejšie typy podvodov na teba vo svete kryptomien môžu čakať
  • Ako ich rozpoznáš a či sa dá niečo robiť v prípade, že bitcoin či inú menu podvodníkovi naozaj pošleš
  • Prečo a v čom zlyhávajú aj veľké sociálne siete ako je Facebook a Twitter
  • Koľko miliónov v poslednej dobe dokázali nakradnúť najznámejší podvodníci
  • Zoznam pravidiel, ako sa nenechať nachytať a neprísť o svoje ťažko vyHODLované kryptomeny
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú