Aj keď Elon Musk rozpráva o kolonizácii Marsu už dlhú dobu a svoje plány rozhodne nekrotí, jeho spoločnosť SpaceX sa od konkrétnych detailov skôr dištancovala a veľa sme sa za posledné roky nedozvedeli. Ako však píše Teslarati, to sa konečne mení a firma opisuje, ako prebehnú prvé misie.

Obrovská spolupráca

O počiatku kolonizácie hovorí dokument, na ktorom okrem zamestnancov SpaceX pracovalo aj veľké množstvo odborníkov z rôznych špičkových inštitúcií, či už je to NASA, Organizácia pre hľadanie mimozemskej intelgencie SETI, svetovo uznávané univerzity či dokonca technologické firmy.

V dokumente pritom podotýkajú, že raketa Starship predstavuje ohromný potenciál pre planetárny výskum a NASA momentálne chýba mechanizmus, vďaka ktorému by mohla efektívne vyvíjať a následne transportovať náklad k Marsu alebo Mesiacu inak, ako pomocou práve tejto rakety SpaceX.

SpaceX

Konkrétne dátumy síce stanovené nie sú, potenciálne však môžu začať prvé lety bez posádky už v budúcom roku – keďže však čaká na svoj prvý orbitálny let, misia na Mars počas budúceho roka je vysoko nepravdepodobná. K opakovaniu takejto cesty príde každé dva roky, kedy sú planéty v najlepšej konštelácii vhodnej pre rýchlu a efektívnu misiu.

Najprv náklad, potom ľudia

Čo v minulosti povedal Musk, platí aj naďalej. Úplne prvé lety Starship k Marsu poslúžia ako demonštrácia jej funkčnosti a na povrch červenej planéty dopravia množstvo nákladu. Ten zabezpečí prieskum lokálnych surovín, predprípravu infraštruktúry a otestovanie technológií skôr, než sa takejto misie zúčastnia reálni astronauti.

Zároveň tieto misie ponúkajú možnosť dopravy robotických zariadení, ktoré môžu vykonať planetárny výskum v doposiaľ nevídanej miere. Ako dodávajú odborníci, množstvo technológií je možné otestovať počas letov na Marsu, ktoré je možné vykonávať častejšie a rýchlejšie. Špeciálna verzia Starship je navyše už schválená pre astronautov programu Artemis, ktorých dostane na povrch Mesiaca.

SpaceX/YouTube

Starship má budúcim astronautom poskytnúť až takmer 1 100 m3 použiteľného priestoru, čo je viac, než poskytuje celá Medzinárodná vesmírna stanica, informuje SpaceX. Stroj je zároveň vybavený dvomi palivovými nádržami s objemom 800 m3 na kyslík a 600 m3 pre metán, pričom obe sú skonštruované z nerezovej ocele a je možné ich neskôr použiť ako obývateľný alebo skladový priestor.

Do 20 ľudí a stovky ton nákladu

Prvé misie majú k Marsu vyniesť 10 až 20 astronautov a vyše 100 ton nákladu, ktorý však bude čiastočne limitovaný priestorom, ktorý ľudia počas tak dlhej cesty potrebujú. Ľudské misie môžu podľa odborníkov niesť dodatočné vybavenie pre zvýšenie produkcie elektrickej energie, získavanie vody, výrobu raketového paliva a množstvo iných nástrojov, ktoré sú pre astronautov na Marse nutné.

SpaceX/YouTube

Či už ide o ochranu pred radiáciou, stavbu pristávacích plôch pre bezpečnejšie pristávanie ďalších rakiet Starship a podobne, to všetko je pre ľudí na Marse nutné. Počas prvých rokov poslúži Starship ako dočasné obydlie pre astronautov, kým nedôjde k postaveniu prvých budov.

Kvôli obrovskému potenciálu, ktorý je už v tomto momente prakticky nemožné poprieť, vedci odporúčajú založenie nového dotačného odvetvia v NASA. To umožní vedeckým či študentským tímom urýchlene vyvinúť robotické vybavenie, sondy a experimenty, ktoré dokážu letieť na Starship už počas prvých misií k Mesiacu či Marsu.

Raketa Starship firmy SpaceX, pomocou ktorej chcú dostať milión ľudí na Mars. Zdroj: SpaceX

Momentálne je totiž takýto vývoj zdĺhavý a dlhú dobu zaberie aj jeho výber a schválenie, čo je nutné pre Starship eliminovať. Odborníci v dokumente na záver upozorňujú, že ak chce NASA naplno využiť kapacity Starship, musí začať konať okamžite a čo najskôr ponúknuť náklad, techniku a vybavenie, ktorý chce na Mesiac a napokon na Mars poslať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú