Kolaps civilizácie je podľa odborníkov reálnou hrozbou a dôležitú úlohu v nej zohráva spomalenie rastu populácie. Rodiny mávajú oveľa menej detí a tento fakt postrehol aj Elon Musk, ktorý na problematiku upozornil a vyhlásil, že sa snaží ísť príkladom, píše Futurism.

Je to náš najväčší problém?

Elon Musk prostredníctvom Twitteru reagoval na príspevok zoskupenia majiteľov elektromobilov značky Tesla. Príspevok spomínal, že nám hrozí civilizačný kolaps a Muskovi ďakovali za snahu jeho zvrátenia – k príspevku pripojili fotografiu excentrického miliardára so svojim synom, kontroverzne pomenovaným X AE A-XII.

Musk na to reagoval so slovami, že sa snaží ísť príkladom a kolaps populácie je oveľa väčším problémom, než si mnohí ľudia uvedomujú. Samozrejme by to nebol Musk, keby nespomenul Mars. Ten podľa neho súrne potrebuje ľudí, pričom tak odkazoval na pripravovanú kolonizáciu červenej planéty, ktorú chystá jeho kozmická spoločnosť SpaceX.

V ďalšom tweete Musk vzápätí reagoval na hrozivo pôsobiacu štatistiku, ktorá vyobrazuje množstvo pôrodov na jednu ženu od roku 1950. Kým prvé čísla udávajú takmer päť detí na ženu, dnes je to len niečo cez dve deti. To ešte vždy značí rasť, horšie je to ale s predpokladaným rastom v budúcnosti.

Bude nedostatok ľudí?

Napríklad v roku 2050 je to už len asi 1,6 dieťaťa na ženu, čo značí starnutie a klesanie celkovej populácie. Na doteraz najnižší rast v USA upozorňuje aj The Wall Street Journal, problém sa však týka celého sveta.

V problematickej situácii je aj Európa a podľa Európskeho parlamentu dosiahne do roku 2070 až 30,3 % európskeho obyvateľstva vek nad 65 rokov. Poukazuje aj na to, že niektoré konkrétne regióny majú so stratou populácie vážny problém už dnes a faktorov je mnoho.

Pixabay

Okrem nízkeho počtu novonarodených detí predstavuje pre niektoré regióny problém aj migrácia ľudí za prácou, pričom prebiehajúca pandémia tento proces ešte väčšmi posilňuje. Ako informoval portál Euronews, nová štúdia predpokladá, že populácia Európskej únie klesne do roku 2100 o takmer polovicu, na 308 miliónov.

Problémom je, že takýto problém nedokáže vyriešiť ani Muskova firma, či už je to Tesla bojujúca za ekologickejšiu budúcnosť či SpaceX, ktorý chce dostať ľudský život na iné planéty. Až budúcnosť ukáže, aké riešenia sa popasujú s týmto problémom a či ho vôbec prekonáme alebo prekoná on nás.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP