Súkromná spoločnosť Virgin Galactic sa chystá na veľkolepý debut, na svojom raketopláne SpaceShipTwo vynesú do kozmu posádku niekoľkých súkromných pasažierov a zahája tým bezprecedentnú éru vesmírnych letov. Na palube sa odvezie aj zakladateľ spoločnosti, miliardár Richard Branson, informuje Virgin Galactic na svojej stránke.

Aktualizácia 7. augusta 2021:

Vesmírna spoločnosť Virgin Galactic oznámila výsledky za prvý polrok 2021 a oznámila pri tom aj ceny lístkov za lety do vesmíru na ich kozmickej lodi, informovala firma na svojej webovej stránke.

Namiesto pôvodných 250 000 amerických dolárov stojí jeden lístok až 450 000 $, teda asi 380 000 €. Spoločnosť zároveň oznámila, že ďalší let s posádkou je naplánovaný na koniec septembra a spolupracovať na ňom bude s Talianskymi vzdušnými silami.

Po tejto misii prejde loď VMS Eve, pomenovaná po Bransonovej matke, niekoľkými vylepšeniami, medzi ktoré patrí napríklad spevnenie spevnenie niektorých štrukturálnych komponentov. To jej dovolí vykonať medzi veľkými kontrolami až 100 letov, čo je veľký rozdiel oproti 10 letom, ktoré zvláda teraz.

Virgin Galactic

Ako píše SPACE, Virgin Galactic tiež ponúka špeciálne lístky pre tréning astronautov a výskum v mikrogravitácii – ich cena dosahuje až 510 000 € za jedno sedadlo. Dodnes si let na strojoch Virgin Galactic zarezervovalo vyše 600 ľudí, očakáva sa však prudký nárast záujemcov.

Aktualizácia 12. júla 18:00:

Akcie spoločnosti Virgin Galactic pocítili prudký pokles a to aj napriek obrovskému včerajšiemu úspechu, upozorňuje CNBC. Môže za to krok spoločnosti, ktorá sa rozhodla predať svoje akcie v hodnote až 500 miliónov amerických dolárov.

Jej akcie padli o 14% a podľa piatkovej uzatváracej trhovej hodnoty predstavuje predávané číslo približne 10,2 milióna podielov. Napriek poklesu sa však držia akcie Virgin Galactic na takmer dvojnásobku svojej hodnoty v porovnaní so začiatkom tohto roku.

Aktualizácia 12. júla 8:00:

Po včerajšom úspešnom lete vyplávali na povrch pomerne prekvapivé informácie. Elon Musk si totiž zarezervoval letenku do vesmíru, nie však na svojej vlastnej rakete. Letieť má na palube raketoplánu spoločnosti Virgin Galactic, ktorý včera spravil zo 70-ročného miliardára oficiálneho astronauta, píše Neowin.

Virgin Galactic

Richard Branson dodal, že Elon je jeho kamarát a raz možno na oplátku poletí on na jednej z jeho lodí. Nie je zatiaľ známy termín Elonovho letu, nie všetci sú ale z Virgin Galactic tak nadšení. Konkurenčná spoločnosť Blue Origin, ktorá sa tiež chystá na poskytovanie komerčných suborbitálnych letov, sa rozhodla prostredníctvom Twitteru spraviť menšie porovnanie.

Pre presvedčenie zákazníkov spoločnosť vedľa seba postavila vlastnosti letu pod ich záštitou a pod záštitou Virgin Galactic. Poznamenali tak, že Virgin Galactic neletí nad medzinárodne uznávanú hranicu vesmíru, 100 km, ich raketoplán je vlastne len výškové lietadlo s príliš malými oknami a dokonca nemá ani záchranný systém.

Vytkli aj vplyv na ozónovú vrstvu kvôli škodlivému palivu. Toto všetko pritom podľa nich rieši ich raketa, New Shepard. Napriek tomu Bransonovej spoločnosti následne pogratulovali k úspešnému letu.

Virgin Galactic po včerajšej oslave debutového letu oznámila, že vstupuje do partnerstva s platformou Omaze, píše The Verge. Na nej prebehne súťaž, ktorej výherca a jeho kamarát obdržia letenku a exkurziu po letisku spoločnosti, z ktorého ich lietadlá a raketoplány štartujú.

Branson sa zaviazal, že exkurziu spraví on osobne s klobúkom, ako Willy Wonka (keďže aj ten vo filme ukazoval výhercom svoju továreň). K letu má dôjsť začiatkom budúceho roka.

11. júla, 18:00

Posádka vystupuje z raketoplánu VSS Unity a na mieste je aj zdravotný odborník kvôli preventívnej kontrole pasažierov.

17:40

Raketoplán úspešne pristál naspäť na Zemi so šiestimi ľuďmi na palube, z ktorých sa práve stali astronauti. Pre spoločnosť ide o obrovský skok vpred a celému svetu ukázala, že je pripravená na komerčné lety.

Virgin Galactic

Spoločnosť zachytila aj perfektné video z hladkého pristátia. Živé vysielanie predtým miestami vypadávalo kvôli nestabilnému pripojeniu, kamery na palube však všetko zaznamenali a videá spoločnosť neskôr zverejní v plnej kráse.

17:33

Raketoplán VSS Unity sa vracia na Zem, vstup do atmosféry prebehol bez akýchkoľvek problémov a posádka je vo výbornom stave.

Virgin Galactic

17:29

Richard Branson sa úspešne dostal do vesmíru. Let prebieha ukážkovo a spoločnosť láme rekord najväčšieho počtu ľudí na úmyselnom suborbitálnom lete nad hranicu vesmíru.

17:25

Raketoplán VSS Unity so šiestimi ľuďmi na palube sa oddelil od materského lietadla VMS Eve. Naštartovanie raketových motorov bezchybné a raketoplán mieri na hranicu vesmíru.

17:12

K odpojeniu raketoplánu od nosného lietadla VMS Eve dôjde o približne 15 minút.

17:00

Nosné lietadlo s raketoplánom prekonali výšku 12 km a naďalej stúpajú, k oddeleniu strojov dôjde pri výške približne 13,7 km.

16:51

Hosťom živého vysielania je aj ikonický astronaut Chris Hadfield, ktorý strávil vo vesmíre 166 dní.

16:42

Nosné lietadlo VMS Eve (pomenované po Bransonovej matke) s raketoplánom VSS Unity úspešne vzlietlo z letiska Spaceport America, New Mexico. Následne začalo aj živé vysielanie Virgin Galactic. Vysielanie komentuje známy komik a moderátor Stephen Colbert.

Aktualizácia 11. júla o 14:00

Kvôli nočným zmenám počasia sa let odkladá o 90 minút, na 16:30 nášho času. Nič iné sa zatiaľ na plánoch spoločnosti nemení.

Aktualizácia 10. júla

Miliardár Richard Branson poletí do vesmíru už zajtra o 15:00 nášho času. Ako však vyplýva z letových plánov, symbolickú hranicu vesmíru vo výške 100 km nakoniec neprekonajú. Poukázal na to Bob Smith, výkonný riaditeľ spoločnosti Blue Origin vo vyjadrení pre Washington Post.

Kármánova línia (100 km) je medzinárodne uznávanou, aj keď nie oficiálnou hranicou vesmíru. Virgin Galactic s Bransonom na palube však letí nad hranicu 50 míľ (~80 km), čo je hranica uznávaná Federálnym leteckým úradom.

Blue Origin

Prvenstvo si preto, napriek všetkému, pripíše Blue Origin. Richard Branson navyše poznamenal, že posunutie dátumu letu je len úžasnou náhodou a ich úmyslom nebolo poraziť Jeffa Bezosa a jeho kozmickú firmu Blue Origin.

Tá má navyše navrch aj vďaka tomu, že na palube jej rakety poletí veľmi dôležitá a symbolická osoba, ktorá bola súčasťou skupiny trinástich pilotiek NASA z 50. a 60. rokov, známej ako Mercury 13.

Pôvodný článok:

Predbehli Blue Origin a svojim spôsobom aj SpaceX

Aj keď má za sebou spoločnosť niekoľko letov s ľuďmi na palube, nikdy nešlo o skutočne komerčnú posádku, len o dvoch pilotov (s výnimkou letu v roku 2019). V tomto prípade ale ponesie SpaceShipTwo na svojej palube až štyroch súkromných pasažierov.

Let je naplánovaný na 11. júla, 15:00 nášho času. Jeho priebeh bude možné sledovať prostredníctvom oficiálneho živého vysielania na Youtube spoločnosti.

Posádka sa skladá z Beth Moses, ktorá je hlavnou inštruktorkou astronautov v spoločnosti a dozrie na bezpečný a hladký priebeh letových míľnikov. Zúčastnila sa aj testovacieho letu toho istého raketoplánu v roku 2019. Colin Bennett, vedúci operačný inžinier, ktorý vyhodnotí vybavenie kabíny a celkový zážitok.

Sirisha Bandla, viceprezidentka vládnych vecí a výskumných operácií vo Virgin Galactic, má na starosti experiment Floridskej univerzity, ktorý taktiež vyhodnotí celkovú skúsenosť. Posledným a azda najdôležitejším pasažierom je Richard Branson, miliardár a zakladateľ spoločnosti.

Virgin Galactic

Predbehli Blue Origin a svojim spôsobom aj SpaceX

Firma sa trochu poponáhľala a týmto odvážnym cieľom porazila Blue Origin, ktorý vynesie 20. júla do vesmíru najbohatšieho človeka na Zemi, Jeffa Bezosa a veľmi dôležitú osobu, Wally Funk, ktorá čakala na svoj let do vesmíru od 60. rokov minulého storočia.

Svojim spôsobom predbehli obe spoločnosti aj SpaceX, ktorý vynesie prvých turistov do vesmíru až v septembri. Na rozdiel od Virgin Galactic a Blue Origin však poletia na obežnú dráhu, nie len tesne nad hranicu 100 km. SpaceX navyše dostal do vesmíru už 10 vládnych astronautov.

Pre Virgin Galactic ide o 22. letecký test raketoplánu VSS Unity a prvý test s kompletnou posádkou. SpaceShipTwo vynesie do výšky približne 15 km špeciálne dvojtrupové lietadlo WhiteKnightTwo, vyvinuté spoločnosťou Scaled Composites, ktorá stojí aj za najväčším lietadlom na svete, Modelom 351 spoločnosti Stratolaunch.

Virgin Galactic / Youtube Screenshot

Virgin Galactic pripravuje okrem iného aj nedávno predstavenú novú iteráciu svojho raketoplánu, ktorou bude SpaceShip III. Jej prvý kus, pomenovaný Imagine a prvé testy, majú započať už v lete. SpaceShip III ponúka rýchlejšie opakované použitie a jednoduchší servis.

Blížiaci sa let je podľa niektorých uponáhľaný a zorganizovaný len pre porazenie Blue Origin. Spoločnosť je však sebavedomá a presvedčená, že stroj je dostatočne spoľahlivý a otestovaný pre podobné lety.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú