S veľkým vzostupom kryptomien v posledných rokoch sa začali mnohé svetové ekonomiky zamýšľať aj nad vývojom vlastných centralizovaných digitálnych mien, ktoré by pohyb finančných prostriedkov mohli výrazne zefektívniť a urýchliť.

Jednoznačným priekopníkom v tejto oblasti je Čína, ktorá s vývojom svojho digitálneho jüanu začala už v roku 2014, no zavádzanie tejto meny sa stretlo aj s obrovskou dávkou kritiky, najmä kvôli právomociam vládnych inštitúcií v oblastiach jej kontroly a dohľadu nad jej používaním.

Ako informoval CoinTelegraph, pokrok s vývojom svojej vlastnej digitálnej meny oznámila aj ďalšia svetová veľmoc – Rusko. Tamojšia centrálna banka (CBR) totiž oznámila, že zriaďuje skupinu bankových inštitúcií, ktoré budú v budúcom roku digitálny rubeľ testovať.

Rusko chce prísť s prototypom svojej digitálnej meny už tento rok

Do projektu sa zatiaľ zapojilo 12 ruských bánk vrátane štátom podporovaných gigantov ako Sberbank a VTB, ako aj veľké súkromné a komerčné banky Tinkoff Bank, Alfa Bank, Gazprombank, Promsvyazbank, Rosbank či TKB.

Zobraziť celú galériu (3)
Freepik (úprava redakcie)

Ruská centrálna banka tiež oznámením potvrdila plány krajiny dokončiť prototyp platformy digitálneho rubľa už do konca tohto roka, pričom jeho testovanie sa má spustiť v januári 2022. Podľa zástupkyne guvernéra CBR Olgy Skorobogatovej je cieľom zavedenia digitálneho rubľa zvýšiť dostupnosť elektronických platieb a zároveň efektívne znížiť ich nákladnosť.

NEPREHLIADNI
„Krajina bitcoinu“ pokračuje s majstrovským plánom. Kryptomenu rozdá zadarmo a pribudnú tisícky bankomatov

CBR oznámila prvotné plány na vývoj digitálneho rubľa ešte v októbri 2020, kedy sa však plány stretli s veľkou kritikou niekoľkých ruských oligarchov, ktorí tvrdili, že banka by mala uvoľniť „skutočný finančný nástroj zabezpečujúci nezávislosť pri zahraničnom obchode“, ktorým by mohli byť práve „tradičné“ kryptomeny.

CEO spoločnosti Tinkoff, ktorá prevádzkuje Tinkoff Bank, zároveň začiatkom júna uviedol, že politika CBR bráni bankám ponúkať služby spojené s kryptomenami.

Zobraziť celú galériu (3)
Freepik (úprava redakcie)

„Meny budúcnosti“ sú na vzostupe, Čína však predbehla všetkých

Je otázne, ako rýchlo sa bude vývoj digitálneho rubľa vyvíjať, no s najväčšou pravdepodobnosťou urýchlia tieto procesy aj právu Európskej únie na digitálnom eure, o ktorom majú padnúť veľké rozhodnutia ešte tento rok.

Rovnako ako digitálny jüan, aj digitálny rubeľ a euro budú bezpochyby podliehať veľkej regulácii a nepôjde o „tradičné“ decentralizované digitálne meny ako ich poznáme.

Prečítaj si tiež
Čínsky paradox: Krajina zakazuje kryptomeny, vyvíja digitálny jüan a rozdáva ho zadarmo

V Číne je digitálny jüan už oficiálne legálnym platidlom s rovnakou hodnotou ako ostatné formy jüanu, ako sú bankovky a mince, pričom krajina ho občanom zatiaľ rozdáva zadarmo prostredníctvom lotérií, no v roku 2022 ho plánuje ponúknuť napríklad aj návštevníkom zimných olympijských hier v Pekingu.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP