Počas celej histórie života na Zemi dochádzalo k masovému vymieraniu živočíšnych druhov. Väčšina vedcov je presvedčená, že geologické udalosti spôsobujúce tieto vymierania sú náhodné, nová štúdia však tvrdí opak. Zem má podľa nej vlastný tep, ktorý je veľmi pomalý a spôsobuje drastické globálne zmeny, informuje Sciencealert.

Prichádza raz za desiatky miliónov rokov, pre život na Zemi je hrozbou

Vedci vďaka novej štúdii minulých geologických udalostí objavili čosi prekvapivé. Ide o istý druh pulzu našej planéty, ktorý udrie raz za 27,5 miliónov rokov. Jeho príchod je poznačený zvýšenou vulkanickou aktivitou, zmenami vo flóre a stúpaním hladiny morí a oceánov.

„Naša štúdia poskytuje štatistický dôkaz o tom, že tieto udalosti sú v skutočnosti bežným cyklom a navzájom na seba nadväzujú,“ poznamenal Michael Rampino, geológ New Yorkskej univerzity a vedúci autor nedávno zverejnenej štúdie.

Pixabay

Rampino a jeho tím vykonali analýzu celkovo až 89 geologických udalostí za posledných 260 miliónov rokov. Tieto udalosti podľa štúdie zahŕňajú vymieranie živočíchov v oceánoch, na súši, vulkanickú aktivitu medzi tektonickými platňami a zmeny v ich usporiadaní či zmeny hladiny morí. V niektorých prípadoch sa nahromadili viaceré takéto udalosti do kratšieho časového úseku, čo spôsobilo katastrofické pulzovanie.

Nové zistenie upresnilo dávnejšie odhady, ďalší pulz je ešte ďaleko

Geológovia pôvodne predpokladali existenciu cyklu s pravidelnosťou opakovania každých 30 miliónov rokov, neskôr medzi 26,2 a 30,6 miliónmi rokov. Najnovšia štúdia však všetky doterajšie techniky prekonala a určila pravidelnosť cyklu s veľmi vysokou presnosťou.

Ľudstvo je našťastie v bezpečí, pretože ďalší pulz príde až o 20 miliónov rokov. Výskum si vyslúžil aj štipku kritiky, pretože bral do úvahy na seba nadväzujúce udalosti – napríklad anoxické javy (nedostatok kyslíka v oceánoch) logicky vyústia do vyhynutia morského života.

Pixabay / Lumina Obscura

Doba tohto cyklu však aj napriek tomu zodpovedá realite a zatiaľ nie je známe, čo ju vôbec spôsobuje. Niektorí vinia kométy či záhadnú planétu X – ak ale má Zem svoj vlastný tep, pravdepodobne ide o čosi, čo je k nám bližšie. Drvivú väčšinu vlastností Zeme priamo ovplyvňuje planetárne jadro, ktoré je ešte vždy zdrojom otázok. Len nedávno vedci prišli na to, že rastie nesúmerne a „nakrivo“.

Nepotrebujeme ani pulz planéty, masové vymieranie spôsobilo aj ľudstvo

Aj keď momentálne neprechádzame pomyselným úderom srdca našej planéty, vymieranie druhov je vyššie, než je pre našu Zem bežné a pre život na nej vhodné. Drvivá väčšina štúdií a výskumov poukazuje na jasného vinníka, ktorým je, samozrejme, ľudská civilizácia.

Pixabay

Ako informuje WWF, vymieranie živočíšnych druhov je 1 000 až 10 000-násobne rýchlejšie, než je prirodzené. Čo je horšie, globálne otepľovanie sme podcenili a podľa niektorých odborníkov je prirodzenou cestou nenávratné.

Momentálne sa rozbiehajú globálne kampane a snaha o zvrátenie klimatických zmien – s využitím ľudskej šikovnosti. Pristáli sme predsa na Mesiaci, zachrániť planétu preto nie je nereálnym cieľom – i keď možno oveľa ťažším.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP