Dlho očakávaný skok vpred pre SpaceX sa blíži a potvrdil ho aj Elon Musk. Miesto rakety Falcon 9 použijú na vynášanie satelitov Starlink na nízku obežnú dráhu vesmírnu loď Starship, ktorá ich unesie mnohonásobne viac a za nižšiu cenu, informuje Teslarati.

Až 400 satelitov naraz a za nižšie náklady = jasná voľba

Čiastočne opakovateľne použiteľné rakety Falcon 9 dnes vynášajú na obežnú dráhu 60 satelitov Starlink naraz. Momentálne majú kratšiu pauzu, keďže prvá vrstva konštelácie je hotová a spoločnosť sa chytá na štarty k polárnym obežným dráham. Musk medzitým prostredníctvom svojho Twitteru oznámil, že Falcon 9 vystrieda pripravovaná Starship, ktorá sa už chystá na svoj prvý orbitálny let.

Vzhľadom na parametre, schopnosti a finančné náklady ide o jasnú voľbu. Starship totiž vynesie na obežnú dráhu, aspoň podľa slov prevádzkovej riaditeľky Gwynne Shotwell, 400 satelitov Starlink, píše CNBC. Starship navyše ašpiruje na nižšiu cenu štartu než dosahuje Falcon 9 – práve vďaka tomu, že v jej prípade pristávajú oba stupne a spoločnosť nezahadzuje žiadnu časť systému.

Venture City / Youtube screenshot

Klinec do rakvy konkurencie? Nedokáže udržať tempo

Táto správa nie je vôbec povzbudzujúca pre konkurenciu konštelácie Starlink. Svoj vlastný „vesmírny“ internet chystá napríklad aj Amazon (konštelácia Kuiper) či známejší OneWeb, ktorý má na obežnej dráhe už niekoľko desiatok satelitov. Ten však takmer skrachoval a zachránila ho obrovská finančná injekcia vo výške jednej miliardy od britskej vlády a indickej spoločnosti Bharti Global.

OneWeb svoje satelity do kozmu reálne vynáša, čo sa ale nedá povedať o iných pripravovaných konšteláciách. Jednu plánuje práve Amazon, ktorý je vďaka svojmu majiteľovi prepojený so spoločnosťou Blue Origin.

Tí sa súdili so SpaceX kvôli pristávaniu rakiet, nedávno podali sťažnosť na zvolenie Starship ako pristávacieho modulu pre program Artemis a Amazon neustále protestuje proti povoleniam, ktoré udelil FCC Muskovej satelitnej konštelácii. V láske sa teda, zrejme, nemajú.

Blue Origin

V neposlednej rade je tu aj ViaSat, ktorý žiada FCC (Federálny úrad pre komunikácie) o zastavenie letov satelitov Starlink a vyhrážajú sa súdmi. Dôvodom je údajná „neférová“ konkurencia, čo však mnohí dodnes nepochopili. Rovnakou cestou sa totiž mohol vydať aj ViaSat a využitie vlastných rakiet nie je proti žiadnym pravidlám či konvenciám.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú