Čínsky startup NIO je aktuálne ôsmou najhodnotnejšou automobilkou na svete. Obrovský úspech im bezpochyby priniesla úplne odlišná stratégia týkajúca sa elektromobility, než majú všetky ostatné automobilky. Aktuálne mieri NIO do sveta a prvým trhom mimo Číny bude európska „mekka“ elektromobility, a teda Nórsko, informoval portál InsideEVs.

NIO dnešným dňom oficiálne vstupuje do Európy. Veľké oznámenie automobilka fanúšikom a médiám sprostredkovala prostredníctvom tlačovej správy na webe a taktiež aj skrz živé vysielanie na svojom YouTube.

Vstup na európsky trh už spoločnosť avizovala dlhšie, dokonca sme aj vedeli, že to bude práve Nórsko, no dnes je všetko oficiálne a dozvedáme sa nové, podstatné informácie o tom, čo všetko z ponuky automobilky sa do Európy dostane.

Tou azda najdôležitejšou informáciou je, že do Nórska prinesie NIO kompletný ekosystém, ktorý zahŕňa nielen samotné elektromobily, ale aj predajne, servisy a samozrejme aj nabíjaciu infraštruktúru, respektíve extrémne populárne stanice na rýchlu výmenu batérií.

Prvý „NIO House“ vyrastie už v treťom kvartáli tohto roka v Osle. V roku 2022 pribudnú ďalšie štyri v mestách Bergen, Stavanger, Trondheim a Kristansand. Súčasťou NIO House bude aj servisné a doručovacie stredisko, ktoré sa takisto spustí už v septembri.

NEPREHLIADNI
Na nabíjanie elektromobilov aj zabudneme. Stanice na výmenu batérií žnú obrovský úspech, druhá generácia je ešte revolučnejšia

Medzi ďalšie služby patrí mobilný servis či servis s vyzdvihnutím a doručením vozidla a podstatnou informáciou pre európskeho zákazníka je aj to, že NIO plánuje do Európy priniesť aj svoju sieť na výmenu vybitých batérií.

NIO

Samozrejme, prvé stanice vyrastú v Nórsku, no rozširovanie infraštruktúry by sa postupom času malo dostať do celej Európy. Do konca 2022 chcú mať svojimi stanicami pokrytých 5 veľkých miest a hlavných dopravných ťahov.

Na úvod najluxusnejší model

Ako oznámilo NIO vo svojej online prezentácii, prvým modelom, ktorý sa do Európy dostane, je NIO ES8 – luxusné 6 alebo 7-miestne SUV. Uvedenie na trh sa plánuje na august tohto roka.

K dispozícii bude verzia so zatiaľ najväčšou 100 kWh batériou, ktorá ponúkne dojazd 500 km podľa WLTP. Neskôr sa na trh dostane aj luxusný sedan NIO ET7 a v budúcnosti sa možno dočkáme aj cenovo dostupnejších modelov ES6 a EC6.

NIO

O tom, koľko bude elektromobil v Európe stáť, zatiaľ automobilka mlčí. Takisto sme sa nedozvedeli ani to, či bude dostupná aj možnosť BaaS (Battery as Service), čiže služba, pri ktorej si zákazník batériu nekupuje, ale iba „prenajíma“. Nakoľko ale budú k dispozícii stanice na výmenu batérií, služba BaaS by bola logickým krokom.

„Nabité“ do troch minút

Ako píše Electrive, automobilke NIO sa podarilo podpísať významné partnerstvo s ropnou spoločnosťou Sinopec, spolu s ktorou chcú v najbližších rokoch vybudovať až 5000 nových výmenných staníc.

Power Swap Station 2.0 je prvá inteligentná sériovo vyrábaná stanica na výmenu batérií na svete. Okrem nej tu máme už niekoľko prototypov a startupov, ktoré sa pokúšajú zjednotiť svetové automobilky a poskytnúť im svoje riešenie na výmenu batérií, no tie zatiaľ príliš veľký úspech nežnú.

Autonómnu výmenu na stanici novej generácie zabezpečuje až 239 senzorov, ktoré komunikujú cez 4 cloudové systémy. Výmena batérie sa dá jednoducho spustiť jedným kliknutím a pasažieri pri tom ani nemusia opustiť vozidlo.

Nová stanica navyše dokáže vykonať až 312 výmen za deň, čo je trikrát viac, než pri predchádzajúcej generácii. Stanica disponuje celkovo 14 slotmi pre batérie a trinástimi batériami, ktoré sa priebežne nabíjajú. Jedna výmena trvá v prepočte 4,6 minúty, avšak tento čas je počítaný aj s autonómnym zaparkovaním a vyparkovaním. Celý proces výmeny si môžeš pozrieť na nižšie priloženom videu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú