Microsoft sa už niekoľko mesiacov snaží o prehlbovanie vzťahu svojho operačného systému s Linuxom. Jedným z takýchto príkladov je Windows Subsystem for Linux, o ktorom sme v minulosti písali napríklad v súvislosti s problémovou aktualizáciou operačného systému.

WSL je v samotnej podstate akási vstupná brána Windowsu do sveta Linuxu. Dovoľuje v príkazovom riadku alebo skrz PowerShell emulovať vymoženosti Linuxu, bezprostredne v prostredí Windowsu 10. Ako ale informuje XDA-Developers, aktuálna testovacia verzia operačného systému tento zážitok ešte väčšmi priblíži konečným používateľom.

Aktuálna verzia Windowsu 10 Insider s označením 20262 prináša možnosť otvorenia príkazového riadku a za pomoci príkazu wsl –install automaticky spustiť inštaláciu tejto systémovej nadstavby.

V praxi to teda znamená, že po reštartovaní počítača sa do operačného systému nainštaluje distribúcia Linuxu, v základe Ubuntu. Aktuálny a o niečo používateľsky zložitejší spôsob popisuje Microsoft na tejto adrese.

NEPREHLIADNI
Microsoft prekope základný prvok vo Windows 10. Vylepší výkon a prepojí ho s prehliadačom Edge

Natívne emulovanie Linuxu v okne operačného systému však nie je úplnou novinkou. Podľa všetkého Microsoft zapracoval na komunikácii so vzdialenými servermi, výsledkom čoho je nástroj Windows X Server. Ten dokáže vykresľovať grafické používateľské prostredie Linuxových programov bez akýchkoľvek problémov.

Čo to teda znamená pre konečných používateľov?

Windows X Server v podstate zabezpečí komunikáciu tvojho počítača so vzdialeným serverom, pričom celá „mágia“ prebieha v rámci spomínaného WSL na pozadí. Výsledkom je v podstate aktívne okno, podobné pripájaniu sa na vzdialenú pracovnú plochu.

GitHub

Po zadaní špecifického príkazu si môžeš na svojej obrazovke natívne emulovať ktorýkoľvek program Linuxu, ktorého ikona sa dokonca objaví aj v ponuke Štart. Pokiaľ teda zadáš stiahnutie napríklad grafického programu GIMP, tak na harddisk dostaneš verziu pre Linux.

V prípade, že už máš nainštalovanú verziu pre Windows, v ponuke Štart nájdeš dve rozdielne aplikácie, kedy jedna z nich je takmer bez straty emulovaná za pomoci vzdialenej komunikácie.

Prinesie natívny grafický Linux pre Windows 10 revolúciu?

Možnosti sú aktuálne síce obmedzené, no v ideálnom svete si budeme môcť s grafickým rozhraním užiť ktorúkoľvek aplikáciu Linuxu. Využitie tak nájdeme primárne u natívnych programov pre tento operačný systém.

NEPREHLIADNI
Dizajnový skvost. Takto by vyzerala doteraz najkrajšia verzia Prieskumníka vo Windows 10

Máme za to, že MacOS a Linux podstatne lepšie zvláda organizáciu súborov, ako Prieskumník od Microsoftu. Nie je teda vylúčené, že v blízkej budúcnosti budeme môcť vymeniť túto súčasť systému napríklad za Gnome Files. To by malo byť možné vďaka Windows Subsystem for Linux GUI (WSLg), čiže graficky obohateným WSL pre Windows 10.

Nemenej dôležitú súčasť týchto operácií tvoria aj spoločnosti tretích strán. NVIDIA, AMD a Intel už poskytli experimentálne grafické ovládače pre WSL, vďaka čomu takáto emulácia dokáže využívať výkon týchto grafických kariet naplno a bez akejkoľvek citeľnej latencie. Vylúčená nie je ani emulácia hneď niekoľkých okien s rôznymi distribúciami Linuxu a vlastnými aplikáciami vedľa seba, na ploche jediného Windowsu 10.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú