Pokiaľ sa aspoň trochu orientuješ vo svete kryptomien, o burze Coinbase si už určite aspoň počul. Spoločnosť, ktorá pred desiatimi rokmi ani neexistovala, sa už v stredu chystá vstúpiť na americkú burzu NASDAQ. Jej hodnota môže dosahovať šialených 100 miliárd dolárov, informuje Bloomberg.

Aktualizácia 14.4.2021:

Dnešným otvorením burzy NASDAQ o 15:30 nášho času vstúpila kryptomenová burza Coinbase oficiálne na trh. Jej akcie dostali tesne pred uvedením cenu 250 dolárov, čo uvádza trhovú hodnotu spoločnosti na približne 65 miliárd dolárov.

Ide o prvú veľkú kryptomenovú firmu, ktorej akcie sa obchodujú verejne na americkej burze. Znamená to, že ich budú pravdepodobne čoskoro držať aj bežné indexové fondy, čo ešte viac prepojí svet kryptomien a obyčajných investorov.

„Dnešok je veľkým míľnikom pre Coinbase a ešte väčším míľnikom pre kryptomeny. Ďakujeme všetkým našim zamestnancom a zákazníkom za to, že nás sem dostali. Spoločne môžeme budovať kryptoekonomiku a vytvárať ekonomickú slobodu pre všetkých,“ uviedla spoločnosť na svojom Twitteri. 

Tento krok si však našiel aj mnohých kritikov, ktorí poukazujú na vysokú rizikovosť hodnoty tejto firmy, pretože je až príliš previazaná s cenami kryptomien a objemu transakcií uskutočňovaných na platforme, ktorý by v prípade pádu cien digitálnych mien výrazne klesol.

Pôvodný článok:

Obchodovanie s kryptomenami v posledných mesiacoch doslova „ovládlo“ trh a s neustávajúcim stúpaním ceny bitcoinu, etherea či ďalších altcoinov rastie aj hodnota najväčších búrz, na ktorých sa obchodujú. Americká burza Coinbase sa túto trhovú situáciu rozhodla využiť v svoj prospech a vstup na americkú burzu ohlásila už začiatkom roka.

Coinbase trhá rekordy, zálusk má mnoho investorov

Spoločnosť zažíva zlaté časy a len v prvom štvrťroku generovala podľa odhadov zisk vo výške 730 až 800 miliónov dolárov, čo je viac ako dvojnásobok zisku, ktorý generovala za celý rok 2020.

Tržby v prvom štvrťroku tiež podľa portálu Markets Insider prekročia sumu 1,8 miliardy dolárov, čo je o 500 miliónov viac než celkové tržby spoločnosti za rok 2020.

Pre porovnanie, samotná burza NASDAQ mala v minulom roku tržby asi 5,6 miliardy dolárov. Ohodnotenie firmy na akciovej burze tak môže podľa analytikov dosiahnuť aj hodnotu 100 miliárd dolárov.

Kryptomenová burza má 56 miliónov overených používateľov a podľa analýzy firmy Messari jej pribúda 13 000 nových zákazníkov denne. Pre spoločnosť, ktorú v roku 2021 založili Brian Armstrong a Fred Ehrsam, ktorí sa stretli online na bitcoinovom fóre na Reddite, ide o obrovský úspech, ktorý je zároveň symbolom veľkého globálneho vzostupu kryptomien.

Prečítaj si tiež
Nie je to len drž a predaj. Obchodovanie s kryptomenami v SR podlieha zdaňovaniu – koľko musíš odvádzať? (prehľad)

Kryptomeny sú stredobodom pozornosti, rastú však aj obavy kritikov

Tie dosahujú nové rekordy každý mesiac a vo veľkom ich nakupujú aj Slováci, no spolu s ich rastúcou popularitou rastie aj počet otázok, či je bitcoin alebo ethereum naozaj „zlatom budúcnosti“.

Kritici totiž poukazujú okrem nevýhod ich decentralizácie aj na obrovskú ekologickú a uhlíkovú stopu, ktorá sa za posledný rok poriadne zvýšila.

Neprehliadni
Uhlíková stopa ťažby bitcoinu v Číne niekoľkonásobne prevyšuje celé Slovensko. Nová štúdia ukazuje hrozivé údaje

Pre mnohých je problémom tiež fakt, že takmer 80 % svetového obchodu s kryptomenami „poháňa“ Čína, kde sa kryptomien aj najviac vyťaží.

Bitcoinové či ethereové bane prinášajú práve aj veľkú ekologickú daň a len samotná ťažba najväčšej kryptomeny by podľa vedcov mohla dokonca ohroziť aj klimatické ciele celej Číny. Celkovo budú bane v ázijskej krajine podľa výskumníkov do roku 2024 generovať až 130,5 milióna metrických ton oxidu uhličitého ročne, čo je pre porovnanie takmer štvornásobok hodnoty, ktorú vyprodukovalo Slovensko v roku 2017.

Podobnú ročnú dávku emisií má napríklad Saudská Arábia alebo ďalšie veľké krajiny bohaté na ropu. Len samotná ťažba bitcoinu v Číne by tak mohla výrazne podkopať klimatické ciele krajiny, ktorá sa chce do roku 2060 stať uhlíkovo neutrálnou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú