Stimulácia špecifických častí mozgu pomohla pacientovi trpiacemu vážnou depresiou, s ktorou mu už nedokázali pomôcť žiadne známe terapie, zbaviť sa množstva neblahých symptómov a znovu si užívať život, informuje Kalifornská univerzita v San Franciscu.

Nič nepomáhalo, no jej svet opäť získal farby a znovu sa smiala

Katherine W. Scangos a jej kolektív publikovali v Nature Medicine štúdiu, v ktorej bližšie popisujú spôsob, ktorým pomohli svojmu pacientovi prekonať silno sa prejavujúce symptómy depresie. „Nesmiala som sa možno päť rokov,“ vyjadrila sa 36-ročná dobrovoľníčka zúčastnená štúdie. „Zrazu som však pocítila náhle veselie a šťastie, kým svet sa zmenil z odtieňov šedej a začal sa celý škeriť“.

Doktori našli v mozgu tri regióny, ktoré po 90-sekundovej elektrickej stimulácii zmierňovali depresiu – fungovali však len v prípade, že sa pacient nachádzal v určitom mentálnom rozpoložení, inak mala stimulácia úplne opačný efekt, píše Futurism.

Seeker/Screenshot-Youtube

Tím následne vykonal dlhšie stimulácie od 3 do 10 minút pre dosiahnutie dlhšej úľavy od symptómov. Zistili pritom, že stimulácia každého z troch regiónov prináša rozdielne zlepšenie symptómov, v závislosti od mentálneho rozpoloženia pacienta počas nej.

Metóda lepšia a presnejšia než chémia, potenciál je obrovský

Výskumníci tvrdia, že vplyv stimulácie je možné špecificky upraviť podľa potreby pacienta a že jej pozitívne výsledky trvali celé hodiny, dokonca až dni. Počas 10-dňovej štúdie sa pacientove symptómy zlepšili natoľko, že následkom bola dočasná úľava pretrvávajúca až šesť týždňov.

Skutočnosť, že vedci dokázali na takú dobu odstrániť symptómy len pomocou stimulácie trvajúcej niekoľko minút potvrdzuje, že aj tá najhoršia forma depresie je porucha mozgového obvodu, ktorá možno vyžaduje len dobre namierené štuchnutie pre návrat do zdravého stavu, myslí si Andrew D. Krystal, psychiater na Kalifornskej univerzite v San Franciscu a jeden z autorov štúdie.

Narozdiel od liekov potláčajúcich depresiu, ktoré môžu priniesť výsledky až po troch mesiacoch, stimulácia funguje prakticky okamžite a je oveľa efektívnejšia.

Mozgový implantát firmy Neuralink. Zdroj: YouTube/Screenshot/Neuralink

Scangos je názoru, že udržiavanie aktivity mozgového obvodu v správnom režime môže mať za následok odnaučenie mozgu od ciest podporujúcich negatívne myšlienkové procesy a spôsobujúcich depresiu. Pacient s depresiou tak vážnou, že si za posledných sedem rokov nedokázal udržať prácu či riadiť motorové vozidlo, sa symptómov zbavil takmer úplne aj napriek stresovým okolitým faktorom, ako je COVID-19, starostlivosť o matku po páde a pomáhanie rodičom so sťahovaním sa z krajiny.

Mozog chce vylepšiť aj Elon Musk, jeho spôsob však zachádza ešte ďalej

Kým klasický mozgový implantát, stimulácia mozgu a umelé neurónové prepojenia dnes pomáhajú najmä ľuďom so zdravotným znevýhodnením ako je napríklad hluchota, plán Elona Muska a jednej z jeho novších firiem Neuralink je oveľa ambicióznejší.

Ich cieľom je prepojiť mozog s počítačom do takej miery, až sa o tom bude dať hovoriť ako o ďalšom kroku v evolúcii človeka. V prípade úspechu sa tak Neuralink môže stať najdôležitejšou Muskovou firmou, jeho výsledky sú však zatiaľ nejasné.

Svoj mozgový implantát prezentovali na ošípaných a pomocou 1 024 elektród v ich mozgu dokázal zachytávať ich mozgovú aktivitu. To síce nedokazuje žiadny z veľkolepých plánov, avšak podľa Muska sú na veľmi dobrej ceste. Potrebujú však viac síl a šikovných ľudí, prezentácia teda slúžila najmä ako náborové video.

YouTube/Screenshot/Neuralink

Niektoré zo schopností absolútneho prepojenia zahŕňajú napríklad možnosť oveľa jasnejšie ukladať spomienky, vracať sa k nim a znovu ich prežívať so všetkými náležitosťami ako sú vône či dotyky. Dokonalé prepojenie počítaču s mozgom totiž dokáže prakticky všetko a i keď je pre nás čosi také pochopiteľne nepredstaviteľné, vedecky ide o úplne možnú a vykonateľnú záležitosť.

Tak masívne BMI (Brain Machine Interface) dokáže potláčať bolesť, psychologické neduhy ako je nespavosť, depresia, ale dokonca aj Alzheimerova choroba. Odpadáva navyše nutnosť pre hlasovú komunikáciu, pretože je v takom prípade možné komunikovať svoje myšlienky priamo do mozgu iného človeka. Mozgový implantát takejto kapacity je však vzdialený roky, zrejme aj desaťročia. Musk však tvrdí, že prvý implantát pre ľudský mozog bude k dispozícii už čoskoro.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú