Počas tohtoročnej pandémie sa najlepšie darilo spoločnostiam, ktoré sa buď prispôsobili digitalizácii, alebo fungujú len cez internet. Patrí medzi ne aj spoločnosť Zoom Video Communications, za ktorou stojí Eric S. Yuan – jej zakladateľ a generálny riaditeľ v jednej osobe. Keďže vlastní podstatný podiel akcií, počas tohto roka stúpala popri trhovej hodnote jeho firmy aj celková výška jeho majetku, píše portál CNBC.

Rok 2020 je právom označovaný za jeden z najhorších rokov modernej histórie. Koronavírus sa spočiatku šíril len v Číne, no neskôr, začiatkom marca sa rozšíril po celom svete. Obmedzený medzinárodný obchod, znížená mobilita občanov či rúška boli v boji proti ochoreniu COVID-19 nevyhnutné.

Do životov bežných ľudí však asi najviac zasiahlo dočasné zatvorenie škôl a vynútený home-office s cieľom čo najviac obmedziť pohyb ľudí. Práve v tomto bode sa k slovu dostali aplikácie, ktoré ponúkali možnosť usporiadať videokonferenciu. Čím viac ľudí sa jej mohlo zúčastniť, tým bola lepšia.

Zoom
Na scénu prichádza Zoom

V tejto náročnej situácii poznala drvivá väčšina ľudí len aplikáciu Skype, prípadne Microsoft Teams. Aplikácia Zoom si však v priebehu niekoľkých týždňov prešla neuveriteľným rastom popularity. Ľudia vyskúšali bezplatnú verziu a keďže bola relatívne bezproblémová, zapáčila sa im a mnohí používatelia sa veľmi rýchlo zaradili medzi zákazníkov a predplatiteľov.

Príjmy Zoomu oproti roku 2019 vzrástli štvornásobne a zisky vyleteli do astronomických výšin. Analytici síce očakávali nárast, no úspech tejto aplikácie sa nedal presne predpovedať. Akcie malej firmy s 2400 zamestnancami za rok stúpli o viac než 450 % a vedenie mohlo oslavovať.

Uspeli samostatne, bez podpory korporácií ako je Cisco, Facebook či Google, ktoré majú vlastné aplikácie. Generálny riaditeľ Zoomu, Eric Yuan, bol miliardárom už pred pandémiou – vďaka minuloročnému uvedeniu Zoomu na burzu, kde investorov zaujal kombináciou rastu a ziskovosti. Jeho majetok sa však počas roka výrazne zvýšil. Jeho 22 % podiel vo firme má v súčasnosti hodnotu 17 miliárd.

Problémy so zabezpečením a podozrenia z prepojení na Čínu

Zoom však musel zápasiť aj s viacerými problémami a kontroverziami. Začiatkom apríla sme písali o hroznom zabezpečení aplikácie, ktorú trápili kritické chyby. Už o niekoľko dní na to prikázal Google zamestnancom odstrániť Zoom zo svojich zariadení. Veľkým problémom bol aj takzvaný Zoombombing, kedy sa nepozvané osoby dokázali pripojiť do videohovoru.

FonTech / Peter Šabo

Na jar tohto roka čelil Zoom obvineniam, že aplikácia odovzdáva údaje používateľov čínskym tajným službám. Samotná hovorkyňa Snemovne reprezentantov, Nancy Pelosi vtedy naživo v televízii povedala, že „Zoom je čínsky subjekt, ktorého zabezpečeniu by sme nemali dôverovať‘. Písal o tom portál Real Clear Politics.

Yuan však okamžite reagoval: „V Amerike žijem šťastne od roku 1997 a americkým občanom som od roku 2007. Zoom je americká spoločnosť, založená a sídliaca v Kalifornii.“ CEO Zoomu sa obvineniam zo strany štátu bránil v príspevku na firemnom blogu, pričom Yuana sa zastali aj viacerí investori a generálni riaditelia spoločností, napríklad aj z prostredia konkurenčného Webexu, kde Yuan v minulosti pracoval.

Eric Yuan, CEO Zoomu sa v roku 2020 dostal medzi 100 najbohatších ľudí. CNBC/YouTube

Čo stojí za úspechom Zoomu?

Pre generálneho riaditeľa firmy, ktorá v priebehu roka zvýšila počet zamestnancov z 2 400 na 3 400, je veľkou výzvou udržať firemnú kultúru v pôvodnej línii. Spoločnosť má 40 % nových zamestnancov, ktorí sa so svojimi kolegami poväčšine zatiaľ nemali možnosť osobne stretnúť.

CEO Zoomu, Eric Yuan, povedal, že je naozaj náročné spolupracovať s novými zamestnancami bez osobného kontaktu. Zoom

Magazín TIME vyhlásil CEO Zoom za biznis osobnosť roka 2020 a úspechy Erica S. Yuana tu zrejme nekončia. Tristo miliónov účastníkov videohovorov cez Zoom denne hovorí za všetko.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú