Prekvapivý prieskum o Slovákoch. Veľkej časti na Google službách nezáleží, naďalej chcú kupovať Huawei
V dôsledku stále neutíchajúcich sankcií zo strany USA namierených proti Huawei už čínsky gigant neinštaluje Google služby do svojich nových smartfónov viac ako rok, pričom ich nahrádza vlastnými mobilnými službami na čele s obchodom AppGallery. Spoločnosť teraz prostredníctvom tlačovej správy informovala o prieskume vykonávanom medzi Slovákmi, ktorých sa pýtala na otázku, ako veľmi sú pre nich Google služby dôležité.
Napriek tomu, že ponuka obchodu AppGallery sa v množstve aplikácií nedá s obchodom Google Play porovnať, poskytuje neustále rastúci obchod od Huawei mnoho skvelých aplikácií a alternatív ku službám od Google. Obchod napríklad obsahuje už 135 aplikácií od slovenských vývojárov, čo predstavuje až 2,5-násobný nárast za posledných 5 mesiacov.
Prieskum priniesol zaujímavé výsledky
Čínsky gigant si najnovšie nechal u mediálnej agentúry Wavemaker na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov vypracovať prieskum, ako veľmi sú Google služby dôležité pre slovenských používateľov.
Zo služieb amerického giganta je podľa prieskumu najčastejšie používaný Gmail, ktorý využíva 39 % respondentov, pričom druhé miesto obsadili Google Mapy so 16 % a samotný obchod Play, ktorý používa 12 % používateľov. Videoslužba YouTube sa umiestnila na šiestom mieste, používa ju 9 % respondentov prieskumu.
Pri hľadaní alternatív k týmto službám sa používateľom núkajú dve riešenia, ktoré sme ti pred časom priniesli v našej podrobnej skúške života s Huawei smartfónom bez Google služieb. Prvým z nich je nahradiť ich priamo službami a aplikáciami z HMS (Huawei Mobile Services – mobilné služby Huawei, ktorými nahradil Google služby).
Namiesto aplikácie Gmail tak môžeš používať natívneho e-mailového klienta Huawei, Google Mapy nahradiť novou aplikáciou od Huawei s názvom Petal Maps a obchod Play obchodom AppGallery s vlastnou ponukou aplikácií.
Druhým spôsobom je využívať služby YouTube či Google Mapy online priamo v prehliadači, kde však treba počítať s pomalšími reakciami a odlišným fungovaním než v klasických aplikáciách.
Obchod AppGallery tiež ponúka niekoľko alternatívnych prehliadačov videoobsahu z Youtube, ktoré oproti originálnej aplikácii prinášajú funkcie navyše. Aplikácia YouTube Vanced napríklad umožňuje prehrávanie videa aj na pozadí a prihlásiť sa do nej môžeš aj s kontom Google. Pri hľadaní aplikácií pre navigáciu môžu používatelia siahnuť po náhradách, akými sú Waze, TomTom alebo slovenský Sygic.
V prípade, že si chce používateľ chýbajúcu aplikáciu nahradiť mimo obchodu AppGallery, priniesla spoločnosť vyhľadávanie Petal Search. Cez ten je možné hľadať aplikácie skrz všetky oficiálne zdroje, weby vývojárov a spoločností, pričom si môže používateľ po nájdení danú aplikáciu nainštalovať. Tento užitočný doplnok však dokáže v smartfónoch už stiahnuté a nainštalované aplikácie aj aktualizovať.
Systémovou notifikáciou upozorní na dostupnosť novšej verzie, aby tak mali používatelia k dispozícii vždy aktuálne aplikácie aj s novými vylepšeniami funkcií a zabezpečenia. Petal Search je možné pre rýchlejší prístup k vyhľadávaniu pridať priamo na domovskú obrazovku ako widget.
Ako veľmi by Slovákom Google služby chýbali?
V prípade YouTube sa však v spomínanom prieskume 59 % respondentov vyjadrilo, že by nemali problém použiť alternatívnu aplikáciu či webový prehliadač. Pri Google Mapách by použitie prehliadača či alternatívnej navigácie nevadilo 61 % opýtaných.
Azda najväčším prekvapením sú však výsledky otázky na chýbajúcu službu Google Pay pre platenie mobilom, ktorú aspoň raz týždenne využíva 40 % respondentov, no len 1 % opýtaných by si smartfón Huawei nekúpilo práve kvôli absencii tejto služby. Čo sa ostatných Google služieb týka, Google Drive využíva iba 5 % respondentov a Fotky Google obľubujú 4 % opýtaných.
Otázky prieskumu boli smerované aj na nové smartfóny Huawei, v ktorých sú Google služby nahradené alternatívami z HMS. Tu 71 % používateľov smartfónov čínskeho giganta uviedlo, že by si značku vybralo opäť, zatiaľ čo absencia Google služieb predstavuje neprekonateľnú prekážku pre 15 % opýtaných.
Na otázku, či by v prípade, že by do nového smartfónu nevedeli stiahnuť svoju obľúbenú aplikáciu, telefón vrátili či reklamovali, odpovedalo kladne iba 6 % respondentov.
Recenzií na smartfóny „poháňané“ službami HMS sme ti už niekoľko priniesli aj my, pričom v tej poslednej sme sa pozreli na aktuálnu vlajkovú loď Huawei Mate 40 Pro. Okrem toho sme však testovali aj P40 Pro, lacnejší P40 Lite či minuloročný Mate 30 Pro, ktorý bol prvým smartfónom spoločnosti bez Google služieb.
Čínsky gigant to nemá stále ľahké
Huawei aktuálne okrem pretrvávajúcich sankcií zo strany USA bojuje na viacerých frontoch. Čínsky gigant síce v novembri získal povolenie na obchodovanie s Qualcommom, ktorý mu má dodávať procesory, no jedná sa iba o čipy bez podpory 5G.
Po stránke budovania 5G sietí sa proti nemu postavili už viaceré európske krajiny, pričom napríklad Británia inštalovanie zariadení od Huawei do novej 5G siete od septembra 2021 úplne zakáže.
Obvinenia voči čínskej spoločnosti vzniesla aj slovenská SIS a Huawei predstavuje bezpečnostné riziko aj podľa slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej, k čomu sa nám podarilo pred časom získať exkluzívne vyjadrenia aj od generálneho manažéra slovenskej pobočky Huawei.
Spoločnosť tiež už dlhší čas buduje svoj vlastný operačný systém HarmonyOS, ktorý chce používateľom smartfónov ponúknuť ako alternatívu k populárnemu Androidu. Pred pár dňami sa krátko po sprístupnení bety pre vývojárov objavilo video, ktoré odhaľuje novú verziu tohto systému počas používania v modeli Huawei P40.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Bol dvakrát vo vesmíre a loboval za neho aj Elon Musk. Toto je nový šéf NASA a jeho mimozemské plány
Nemajú šancu to stihnúť. Radikálny plán Nemcov dostal tvrdú ranu, elektromobily sú na tom zle
Čísla neklamú, mýtus je fuč. Elektromobily znova prevalcovali spaľováky, títo vodiči ich už vôbec nechcú
Kontroverzný zákon je na spadnutie. Blízka krajina chce spoplatniť každý prejdený kilometer, vodiči zúria
Elektromobilový bestseller dostal veľký update. Unikli jeho parametre a ceny, ktorým nebudeš veriť
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
- Koniec lacných vecí z Číny? EÚ klepne po prstoch úplne všetkým, chce poplatky aj nové clá
- Je vyše 1,45-kvadriliónkrát lepší ako klasický PC. Prelomový čip od Google naháňa zimomriavky
-
- Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
- Koniec lacných vecí z Číny? EÚ klepne po prstoch úplne všetkým, chce poplatky aj nové clá
- Je vyše 1,45-kvadriliónkrát lepší ako klasický PC. Prelomový čip od Google naháňa zimomriavky
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
- Chceli ju vypnúť, tak ich oklamala. Umelá inteligencia vydesila expertov, začala sa správať ako človek
- Zabudnutý operačný systém vstal z mŕtvych. Fanúšikovia ho spustili na najlacnejších mobiloch
- 13-tisíc eur za elektrickú Toyotu so slušným dojazdom? Spustili predobjednávku na skvostné SUV
Vážne témy aj kuriózne otázky. Google odhalil, čo Slováci vyhľadávali najčastejšie v roku 2024 (ZOZNAMY)
AKTUÁLNE: Facebook aj Instagram majú masívny výpadok. Ľuďom nefungujú kľúčové funkcie
Letisko v Bratislave prekvapilo. Pribudlo takmer 100-tisíc cestujúcich, tieto 3 krajiny Slováci preferujú najviac
Telekom upozorňuje na zvyšovanie cien. Od nového roka si priplatíme za všetky služby
USA zavádza nové sankcie pre zahraničné firmy. Týka sa to týchto krajín
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené