Americké federálne úrady dostali príkaz, aby prehľadali svoje siete pre škodlivý softvér a odpojili potenciálne skompromitované servery, po tom čo vyšlo najavo, že sa ministerstvá financií a obchodu stali terčmi globálnej kyberšpionážnej kampane.
Americká Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúr (CISA) varovala pred „neprijateľným rizikom“ pre výkonnú moc z obávaného rozsiahleho prenikania do amerických vládnych agentúr, ktoré by mohlo trvať od polovice roka alebo dlhšie.
Kybernetický útok na ministerstvá, o ktorom ako prvá informovala agentúra Reuters, vyšiel najavo po tom, čo prominentná firma pre kybernetickú bezpečnosť odhalila, že ju napadli. Spoločnosť FireEye pred zhruba týždňom odhalila, že sa hackeri pracujúci pre nešpecifikovaný štát dostali do jej siete a ukradli jej vlastné hackerské nástroje.
FireEye neuviedla, koho podozrieva, a podotkla, že kampaň od jari zasiahla aj zahraničné vlády a veľké korporácie. Vzhľadom na dôslednosť použitých metód a techník mnohí experti predpokladajú, že je to ruská operácia, hoci FireEye ani americká vláda neobvinili priamo Rusko.
Hackeri zneužili serverový softvér SolarWinds, ktorý používajú tisícky organizácií na celom svete, vrátane spoločností z rebríčka Fortune 500 a viacerých federálnych úradov. Do aktualizácie programu sa im podarilo dostať malvér, ktorý umožnil útočníkom vzdialený prístup k sieťam obetí.
Akákoľvek skutočná infiltrácia infikovanej organizácie si v rámci kampane vyžadovala „dôkladné plánovanie a manuálnu interakciu“, čo znamená, že hackeri zrejme špehovali len časť infikovaných organizácií.
„Očakávame, že to bude veľmi veľká udalosť, keď vyjdú najavo všetky informácie,“ povedal riaditeľ pre analýzy hrozieb vo FireEye John Hultquist s tým, že útočníci „fungujú nenápadne, ale určite stále nachádzame ciele, v ktorých sa im darí pôsobiť“.
FireEye potvrdilo útoky v Severnej Amerike, Európe, Ázii a na Blízkom východe, v oblastiach ako zdravotníctvo či ropný a plynárenský priemysel. Ruské veľvyslanectvo v USA v nedeľu na sociálnej sieti Facebook nazvalo „pokusy amerických médií obviniť Rusko z hackerských útokov na americké vládne orgány“ za nepodložené.
Zdroj: SITA
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Folklórom pretkaná hra z bažinatého juhu prichádza na PlayStation. Táto vec ma úplne dostala

Záhada pyramíd stará 4500 rokov môže mať konečné riešenie. Vedci prišli s odvážnou teóriou

Na slovenský trh prišiel ničiteľ strednej triedy. Za 500 eur lepší mobil nenájdeš

Legendárne Akty X po rokoch hlásia návrat. Obľúbenú dvojicu Muldera a Scullyovú nahradia títo herci

Prebiehajú posledné prípravy misie Artemis II, uvidíme let ľudí k Mesiacu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

8 z 10 Slovákov stroskotá na prvej otázke: Nárečové slová potrápia aj toho najväčšieho národniara

Vedci varujú budúcich otcov. Bežné výživové doplnky môžu potichu meniť vývoj detí

Zelenskyj dohodol v arabskom svete historickú spoluprácu. Na Ukrajine vyrastú nové závody

Flašíková posiela otvorený list umeleckej obci: „Mojou zodpovednosťou je chrániť verejnoprávny priestor“

Odložíš auto do garáže a dostaneš 25-tisíc eur. Krajina začala platiť mladým, aby prestali šoférovať
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovensko nemá na výber, tvrdia odborníci. Progresívna energia je jedinou cestou k lacnej elektrine
- Celý život nás klamú. Powerbanky sú špinavý biznis, toto ti výrobcovia nikdy nepovedia
- Netflix odhalil najväčší film budúceho mesiaca. Ukáže brutálny boj o život
- Radiácia ju nezabila, využíva to ako palivo. Černobyľ ukrýva záhadu, ktorej vedci nerozumejú
- Dni na Zemi sa predlžujú rekordným tempom. Vedci zistili prekvapivý dôvod
-
- Celý život nás klamú. Powerbanky sú špinavý biznis, toto ti výrobcovia nikdy nepovedia
- Podvod storočia, ktorý sa skutočne stal. Jedna z najlepších česko-slovenských komédií je dostupná na Netflixe
- Čína opäť všetkým vytrela zrak. Predstavila stavebný stroj s dojazdom 1 400 km
- Slovensko nemá na výber, tvrdia odborníci. Progresívna energia je jedinou cestou k lacnej elektrine
- Na Marse našli „stavbu“ ako zo Starovekého Egypta. Experti prehovorili jasne
-
- Slovákov čaká veľké prekvapenie pri nákupe nového mobilu. Začalo platiť prísne nariadenie EÚ
- Lieta už 70 rokov. Najstarší bombardér USA havaroval s jadrovými bombami, stále nemá náhradu
- Čína opäť všetkým vytrela zrak. Predstavila stavebný stroj s dojazdom 1 400 km
- Za 35 minút predali 15-tisíc áut. Veľmoc ovládla trh s EV rekordným tempom a rozmetala Teslu
- Na Marse našli „stavbu“ ako zo Starovekého Egypta. Experti prehovorili jasne
Skončí konečne striedanie letného a zimného času? Európania majú jasnú preferenciu
Slovensko chystá tvrdý zákon proti zneužívaniu umelej inteligencie
Realita v Európe si vyžiadala radikálny krok. Štát naleje do obrany o takmer 10 miliárd eur viac
Konečne dávame zbohom ruskému plynu: Slovensko našlo nového spojenca
NASA hovorí o udalosti storočia. Mesiac zasiahol obrovský objekt, vytvoril 225-metrový kráter
Koniec európskej dominancie. Čína prvýkrát porazila Úniu v automobilovom obchode
Krutá realita pre majiteľov. Elektromobily majú nevýhodu, o ktorej sa nehovorí
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

8 z 10 Slovákov stroskotá na prvej otázke: Nárečové slová potrápia aj toho najväčšieho národniara

Vedci varujú budúcich otcov. Bežné výživové doplnky môžu potichu meniť vývoj detí

Zelenskyj dohodol v arabskom svete historickú spoluprácu. Na Ukrajine vyrastú nové závody

Flašíková posiela otvorený list umeleckej obci: „Mojou zodpovednosťou je chrániť verejnoprávny priestor“

