Pristátie čínskej sondy na Mesiaci, odkiaľ má priniesť vzorky hornín, sa blíži. Pristávací a návratový modul sa v pondelok ráno pekinského času oddelil od vesmírnej lode Čchang-e 5 na obežnej dráhe Mesiaca, informovala čínska štátna televízia CGTN. Ďalším krokom je mäkké dosadnutie na povrch Mesiaca.

Možný dátum alebo čas pristátia čínske štátne médiá nespresnili. Niektorí americkí experti predtým hovorili o očakávanom pristátí v pondelok skoro ráno, podľa iných odhadov by však k nemu malo dôjsť až v utorok alebo v stredu, napísala v správe agentúra DPA.

Cieľom bezposádkovej misie Čchang-e 5, pomenovanej po starovekej čínskej bohyni Mesiaca, je prvýkrát za vyše 40 rokov priniesť na Zem vzorky hornín z mesačného povrchu. Dosiaľ sa to podarilo len Spojeným štátom a naposledy v roku 1976 bývalému Sovietskemu zväzu.

Vesmírna loď Čchang-e 5 so štyrmi modulmi vyštartovala 23. novembra na vrchole rakety Čchang-čeng-5Y (Dlhý pochod) z odpaľovacieho strediska Wen-čchang, ktoré sa nachádza na pobreží juhočínskej ostrovnej provincie Chaj-nan. Po nazbieraní vzoriek je návrat misie na Zem očakávaný po polovici decembra.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú