Zajtra skoro ráno vynesie SpaceX na obežnú dráhu ďalšie satelity Starlink. Let sa uskutoční o 03:56 nášho času a zlomí ďalší dôležitý rekord a zároveň sa priblíži k dôležitému míľniku.
Aktualizácia 25.11.2020
SpaceX po dvoch odkladoch štartu Falconu 9 s ďalšou várkou 60 Starlinkov na palube dnes nadránom konečne misiu odštartoval. Raketa vzlietla o 3:13 nášho času zo štartovacieho komplexu SLC-40 na Myse Canaveral. Prvý stupeň rakety sa oddelil už po 2 minútach a 40 sekundách od štartu, následne sa vrátil späť na Zem, kde pristál na dronovej lodi Of Course I Still Love You.
Krátko po 3. minúte sa odpojili aj aerodynamické kryty a druhý stupeň pokračoval na cieľovú orbitu. Samotné satelity Starlink boli vypustené 15 minút po štarte rakety. V nasledujúcich dňoch a týždňoch sa budú dostávať na finálnu orbitu pomocou zabudovaného iónového pohonu. SpaceX tak má za sebou ďalšiu úspešnú misiu, ktorá rozšírila konšteláciu jeho satelitov o desiatky kusov. Aktuálne máme na oblohe už vyše 900 týchto satelitov.
Aktualizácia 24.11.2020
Štart so satelitmi Starlink bol odložený už po druhýkrát. Teraz SpaceX odložil let Falconu 9 kvôli nepriaznivému počasiu v oblasti, kde sa nachádza dronová loď, na ktorej mal pristáť 1. stupeň rakety. Momentálne je štart misie naplánovaný na 25. novembra o 3:13 ráno nášho času.
Now targeting Tuesday, November 24 at 9:13 p.m. EST for Falcon 9’s launch of Starlink, when weather conditions in the recovery area should improve
— SpaceX (@SpaceX) November 23, 2020
Aktualizácia 23.11.2020
SpaceX plánovaný let so satelitmi Starlink nakoniec odložil, bližšie informácie o dôvode odkladu spoločnosť nezverejnila. Tím však využije čas na analyzovanie dát, ktoré majú objasniť príčinu, prečo bol štart Falconu 9 posunutý. Po novom by sa mal uskutočniť zajtra 24. novembra o 03:34 nášho času.
Standing down from today’s launch of Starlink. Rocket and payload are healthy; teams will use additional time to complete data reviews and are now working toward backup opportunity on Monday, November 23 at 9:34 p.m. but keeping an eye on recovery weather
— SpaceX (@SpaceX) November 23, 2020
Siedmy let prvého stupňa
Po včerajšom lete Falon 9 sa chystá ďalší a ak pôjde všetko podľa plánov, SpaceX zlomí vlastný rekord a prvý stupeň s označením B1049.7 poletí siedmykrát. Pôjde tiež o jeho siedme pristátie a stane sa tak vodcom flotily, keďže doterajší rekord je šesť letov. Ten bol po prvý raz dosiahnutý taktiež týmto konkrétnym boosterom.
Pre súkromnú firmu pod vedením Elona Muska to znamená, že sú na dosah svojho cieľa, ktorým je minimum desiatich letov jednej rakety Falcon 9. Je však pravdepodobné, že aj po dosiahnutí tohto cieľa bude SpaceX ďalej posúvať hranice až do technických a fyzikálnych limitov.
Koniec koncov, Elon Musk v minulosti podotkol, že prvý stupeň môže po výmene niektorých častí a vyčistení motorov zvládnuť až 100 letov. Ako veľmi blízko k pravde toto tvrdenie je, sa dozvieme v najbližších rokoch.
Letová kadencia SpaceX je skutočne intenzívna práve vďaka satelitnej konštelácii Starlink (približne dva lety za mesiac). Pri tomto tempe a úspešných pristátiach sa desiateho letu boosteru B1049.7 dočkáme čoskoro.
I don’t want be cavalier, but there isn’t an obvious limit. 100+ flights are possible. Some parts will need to be replaced or upgraded. Cleaning all 9 Merlin turbines is difficult. Raptor is way easier in this regard, despite being a far more complex engine.
— Elon Musk (@elonmusk) August 19, 2020
Okrem prvého stupňa sa tiež pokúsia o zachytenie aerodynamických krytov pomocou špeciálnych lodí s obrovskými sieťami. Booster B1049 v minulosti slúžil pre misie TELSTAR 18V, Iridium NEXT a štyri lety so satelitmi Starlink.
Takmer 1000 satelitov
Po vynesení ďalších 60 satelitov Starlink na obežnú dráhu sa ich celkový počet dostane na číslo 955. SpaceX sa už dávnejšie stal najväčším operátorom satelitov a toto číslo sa neustále závratnou rýchlosťou navyšuje. 51 z týchto satelitov však už obežnú dráhu opustilo a dopadli naspäť na Zem – prevažne zhoreli v atmosfére, informoval portál SpaceNews.
SpaceX nepotvrdil dôvod, avšak šlo o pôvodné satelity verzie v0.9 a je pravdepodobné, že nevyhovovali požiadavkám a nefungovali tak, ako by mali. Priamo na obežnej dráhe tak bude 904 satelitov a pre dosiahnutie tisícky sú potrebné ešte ďalšie dva lety. Novšie verzie Starlinku však podľa všetkého fungujú výborne a prinášajú reálne výsledky.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Nič podobné nevideli: Vedci odhalili prvý detailný záber na hviezdu mimo našej Galaxie
Mimozemské svety, lode ako zo sci-fi a veľké záhady. Toto sú aktuálne najväčšie úspechy ľudstva vo vesmíre
Zem dosiahla kritickú hranicu. Otepľovanie je najrýchlejšie v histórii
Skrývajú sa pred nami na tomto mieste? Vedci prišli so šokujúcou teóriou o mimozemšťanoch
Rusko si po rokoch priznalo porážku. Chce vlastný Falcon 9, ale neuvedomuje si kľúčovú vec
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Amazon investuje ďalšie miliardy do AI. Chce zostrojiť niečo, čo tu ešte nebolo
Vysoké clá ohrozujú Atlantik. Môže za to napätie medzi USA a Európou
Zamestnanci v neistote. Technologický gigant plánuje rušenie pracovných miest
Objav, ktorý mení dejiny. Egypťania miešali magické nápoje s drogami
Drahé kovy na vzostupe. Konflikt na Ukrajine dvíha ceny zlata a striebra
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené