Sociálne siete sú v posledných mesiacoch plné rôznych konšpirácií a hoaxov súvisiacich s koronavírusom. Objavili sa taktiež správy o tom, že Slováci dostávajú SMS s výsledkom testu na COVID-19, hoci ho neabsolvovali, čo vyústilo do rôznych ďalších klamlivých informácií. Ministerstvo zdravotníctva objasnilo, prečo môže prísť SMS s výsledkom testu aj ľuďom, ktorí ním neprešli. Informácia bola zverejnená na facebookovej stránke ministerstva.

Nedávno sa objavila správa o tom, že žena dostala SMS s výsledkami testov na COVID-19, hoci ich sama neabsolvovala. V tomto prípade mala situácia iné rozuzlenie, no aj to stačilo konšpirátorom na to, aby vytvorili ďalšie falošné správy, ktoré sa rýchlo rozšírili. Kvôli tomu začali mnohí spochybňovať systém testovania.

Na sociálnych sieťach sa tak zdieľali podobné príspevky, ktoré zdôrazňovali „nedôveryhodnosť“ testovania a snažili sa navodiť v ľuďoch dojem, že počet prípadov pacientov s COVID-19 je vytváraný umelo. Nie je to však pravda. „Zatúlané“ SMSky majú totiž jednoduchšie vysvetlenie.

Štát vysvetlil rozosielanie SMS správ s výsledkami cudzím ľuďom

Formuláre pacientov testovaných na koronavírus sú vypĺňané manuálne, a teda môže dôjsť k preklepu. V prípade telefónneho čísla stačí zadať nesprávne jednu číslicu a výsledok sa potom odošle na cudzie číslo. Pokiaľ je totiž človek testovaný na ochorenie COVID-19, v prípade potvrdenia pozitívneho výsledku sú následne dohľadané ďalšie kontakty, s ktorými prišiel do styku

Ak však niekto dostane SMS o pozitívnom výsledku testu, aj keď na ňom nebol, kontaktuje ho Úrad verejného zdravotníctva, ktorý príjemcu oboznámi, že išlo o chybne zadané telefónne číslo. V prípade, ak príde netestovanému človeku SMS s informáciami o negatívnom výsledku, môže takúto správu ignorovať.

Napriek tomu sa ale v tejto súvislosti objavujú stále ďalšie prípady, v ktorých ľudia po doručení spomenutých SMS správ s výsledkami vytvárajú klamlivé príspevky na sociálnych sieťach a tie sa rýchlym tempom šíria ďalej.

Počty testov na koronavírus v poslednom čase vzrástli a len za včera bolo vykonaných vyše 9000 testov. Pri takom množstve tak existuje vyššia šanca, že dôjde k preklepu a výsledok testu môže byť potom odoslaný na nesprávne telefónne číslo.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP