NASA pracuje na vesmírnom programe Artemis, v ktorom chce dostať človeka na Mesiac. V tomto prípade však nepôjde o jednorázovú návštevu ako tomu bolo pred desiatkami rokov, ale o zotrvanie človeka na tomto zemskom prirodzenom satelite. Agentúra teraz odhalila ďalšie plány, ako chce dostať ďalších astronautov a prvú astronautku na Mesiac už do niekoľkých rokov.

Pripravovaný vesmírny program má nadviazať na predošlé misie Apollo z minulého storočia, no tentokrát chce NASA zájsť ešte ďalej. Na Mesiaci chce vytvoriť udržateľné podmienky pre pobyt astronautov a omnoho detailnejšie skúmanie Mesiaca. V rámci misie bude NASA spolupracovať aj s ďalšími partnermi. Svoj cieľ chce dosiahnuť už do konca dekády.

Prví astronauti by pritom mali na Mesiaci pristáť po desiatkach rokoch v roku 2024. Medzi astronautmi má byť prvýkrát v histórii aj astronautka. Oficiálne predstavenie misie Artemis sa uskutočnilo ešte v júli minulého roka. Po vyše 12 mesiacoch však agentúra pripravila rozsiahly dokument, v ktorom detailne popisuje jednotlivé kroky a fázy programu. Celý dokument nájdeš na tomto odkaze.

Ďalším prvým krokom človeka na Mesiaci bude predchádzať komplexné testovanie rakety a systémov

NASA rozdelila misiu Artemis na 3 fázy, v ktorých chce o rok začať letom bez posádky (súčasť Artemis I) a neskôr pokračovať už aj s astronautmi na palube. Tento let sa má uskutočniť v roku 2023 a o rok neskôr má agentúra spustiť Artemis III, čas programu, ktorá bude ekvivalentom misie Apollo spred 51 rokov.

V rámci príprav na spustenie programu má už NASA takmer pripravenú nosnú raketu SLS (Space Launch System), ktorá je v záverečnej fáze testov. Prednedávnom taktiež otestovala motor tejto rakety. S hmotnosťou až 725 ton a dĺžkou 47 metrov sa jedná o najväčší raketový motor, aký bol doteraz vyrobený. Pri štarte potom poskytne obrovský ťah až 16 MN.

Minulý rok NASA taktiež otestovala záchranný systém Ascent Abort-2, ktorý má v prípade problémov pri štarte oddeliť od zvyšku rakety modul Orion s posádkou a ten pristane v Atlantickom oceáne. Testovanie dopadlo úspešne.

Samotný modul pre posádku už bol skompletizovaný, otestovaný a spojený s európskym servisným modulom od vesmírnej agentúry ESA. Servisný modul poskytne pohon, chladenie a energiu pre posádku na palube, kde budú astronauti počas misií žiť a pracovať. Modul je už pripravený na spojenie s raketou SLS.

Pred vyslaním prvej posádky do vesmíru sa uskutočnia dva testovacie lety okolo Mesiaca, počas ktorých NASA overí všetky systémy, vrátane komunikácie, podpory života a výkonu rakety s modulom Orion. Prvý štart naplánovala agentúra na rok 2021.

Po štarte raketa poletí do vzdialenosti približne 450 000 km o Zeme, preletí takmer 64 400 km za Mesiacom a následne sa vráti späť na Zem. Ešte predtým však vypustí aj 13 malých satelitov CubeSat pre vedecké účely. Popritom sa počas Artemis I na povrch Mesiaca dostanú aj rovery a robotické moduly.

Počas návratu bude dosiahnutá rýchlosť Mach 32, čo predstavuje rýchlosť takmer 40 000 km/h. Podľa NASA ide o prioritný test, ktorý je nevyhnutný pre otestovanie tepelného štítu pri vstupe do atmosféry, kedy bude dosiahnutá teplota až 2760 °C. Pred dopadom sa vo výške zhruba 8 km nad zemou vypustí aj 11 padákov, ktoré modul spomalia. Orion následne dopadne do Tichého oceánu, odkiaľ ho agentúra zachráni a následne bude vyhodnocovať dáta.

Astronauti obletia Mesiac a vrátia sa na Zem

V ďalšej fáze označenej ako Artemis II chce agentúra vyslať na obežnú dráhu Mesiaca štvoricu astronautov, ktorá poletí na 10-dňovú misiu v roku 2022. Raketa vynesie modul Orion na obežnú dráhu Zeme, ktorú 2-krát obíde. Po prvom prejdení orbitálnej dráhy sa podľa ESA stupeň ICPS (Interim Cryogenic Propulsion Stage) naštartuje, aby dostal modul na vyššiu orbitálnu dráhu, na ktorej sa dostane do vzdialenosti 2220 km od zeme.

Pri prvom takomto lete v misii Artemis zabezpečí nasmerovanie na lunárnu orbitu stupeň ICPS, pri druhom lete už bude využitý európsky servisný modul, ktorý nasmeruje Orion na translunárnu orbitálnu dráhu.

Astronauti pri lete v module Orion poletia podľa dokumentácie NASA 7400 km za Mesiac predtým, ako sa vrátia späť na Zem. Takýto oblet Mesiaca, vrátane letu okolo Zeme, zaberie minimálne 8 dní.

Deň pred návratom na Zem sa posádka pripraví a otestuje všetky systémy a nasadí si pretlakové skafandre. Pri vstupe do atmosféry potom v tejto časti programu dosiahne Orion rovnakú rýchlosť 40 000 km/h, no pri zostupe sa rýchlosť spomalí na 523 km/h, pričom padáky ju znížia ešte na 32 km/h pred dopadom do mora. V tom momente už budú na mieste pripravené aj záchranné zložky.

Výsledkom bude prvé pristátie človeka na lunárnom povrchu v 21. storočí

Vrcholom misie Artemis bude 3. fáza (Artemis III), počas ktorej sa v roku 2024 vydajú 4 astronauti na cestu smerom k Mesiacu, no tentokrát už pristanú na jeho povrchu, kde bude vôbec prvýkrát v histórii aj žena.

Posádka pristane na južnom póle Mesiaca. Ešte pred pristátím sa však astronauti spoja s niektorým z komerčných pristávacích systémov alebo bude modul dokovať k lunárnej stanici Gateway. K zostupu na lunárny povrch potom dôjde po zhromaždení zásob a kontrole.

Úlohou astronautov bude následne na povrchu Mesiaca zbierať počas 7-dňovej misie vzorky, ktoré budú potom dopravené späť na Zem. Z povrchu Mesiaca sa na jeho orbitu vrátia pomocou pristávacieho modulu a odtiaľ poletia v module Orion späť domov.

NASA sa však momentálne ešte nerozhodla, či bude Gateway súčasťou už pri Artemis III. Počas misie Artemis IV a ďalších však už bude misia prebiehať vyššie popísaným postupom. Dvojica astronautov by pritom mohla počas misie ostať na orbite a ďalší dvaja potom zostúpia na povrch Mesiaca.

Budúcnosť na Mesiaci pomáha budovať aj SpaceX

Gateway bude pre astronautov akousi vysunutou základňou na mesačnom orbite, ktorá sa bude postupom rokov vylepšovať. Po spomínaných fázach pristúpi NASA k vybudovaniu udržateľného systému pre ľudí priamo na Mesiaci, čo umožní dlhšie expedície s viacerými členmi posádok. Túto časť programu však budeme sledovať až v druhej polovici tohto desaťročia.

So stále lepšími systémami budú môcť astronauti na Mesiaci vykonávať komplexnejšie výskumy a pomocou roverov cestovať aj na väčšie vzdialenosti. Zároveň budú astronauti a roboti hľadať na lunárnom povrchu obnoviteľné zdroje, ktoré by mohli byť využité pre výrobu kyslíka alebo vody.

Do programu Artemis je zapojených aj niekoľko súkromných spoločností, vrátane SpaceX, Blue Origin a Dynetics. Posledná menovaná pracuje na štruktúre, ktorá umožní výstup a zostup pristávacieho systému.

Ten vynesie raketa Vulcan od United Launch Alliance. Firma Elona Muska zase vyvíja vesmírnu loď Starship a úlohou spoločnosti Blue Origin je vyvinúť lunárny modul pre astronautov, ktorý nedávno odhalila v plnej veľkosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú