Apple len pred niekoľkými dňami predstavil svetu nové produkty prostredníctvom dnes už ikonickej prezentácie WWDC. Pokiaľ si celý prenos sledoval s nami, určite sa radíš medzi znalcov najhodnotnejšej spoločnosti sveta, ktorá v nejednom smere zmenila smerovanie technologického sveta.

Nasledujúce otázky sa tak sústredia na zaujímavé fakty a menej známe zistenia, lemujúce históriu Apple od jej počiatkov, cez obdobie krízy v 90. rokoch, až po aktuálne postavenie na nesmierne konkurencieschopnom trhu. Bez ohľadu na výsledok sa však každou, aj tou nesprávne zodpovedanou otázkou, obohatíš o nové vedomosti.

Zároveň sa nezabudni otestovať v niektorom z našich minulých kvízov, ktoré sa sústredia ako na technológie, tak aj na ostatné odvetvia popkultúry.

Spoločnosť Apple bola založená v roku 1976 Stevom Jobsom, Stevom Wozniakom a Ronaldom Waynom. Tretí z nich sa však zbavil podielu iba 12 dní po založení spoločnosti. Koľko mu vtedy Jobs a Wozniak vyplatili?

blog.parrikar.com
Správne! Nesprávne!

Ronald Wayne sa dá považovať za jedného z najväčších smoliarov technologického sveta všetkých čias. Ako spoluzakladateľ Apple Computer Company odstúpil od spoločnosti len dvanásť dní po jej založení, pretože si povahovo nesadol s Jobsom a Wozniakom. Svoj 10 % podiel vtedy predal za 800 dolárov a rok na to si dvojica poistila jeho odchod ďalšími 1500 dolármi, ktoré zabezpečili, že si Wayne v budúcnosti nebude môcť nárokovať žiadne práva na vtedy novovzniknutú spoločnosť. Jeho vykúpenie by dnes odhadom predstavovalo 100 miliárd amerických dolárov.

V technologickom svete si už málokto predstaví pod pojmom Apple v prvom rade ovocie. Prečo však Steve Jobs pomenoval spoločnosť práve takto?

Screenshot/YouTube/Techsoln
Správne! Nesprávne!

Existuje nespočetné množstvo teórií, ako Jobs došiel k pomenovaniu Apple. Tou najznámejšou a Wozniakom šírenou teóriou však je, že Jobs prišiel s pomenovaním podľa ovocia po návrate z jablkovej farby v Oregone. Jobs vtedy fungoval na jednej zo svojich početných frutariánskych diét a počas presviedčania spoločníkov argumentoval slovami: „Znie to zábavne, temperemantne a nezastrašujúco...“ Pri rozhodovaní tak zavážil aj fakt, že pomenovanie Apple by zaradilo spoločnosť v abecedne zoradenom telefónnom zozname pred Atari, ktorej bol Jobs odvekým rivalom.

Apple má v mnohých technologických oblastiach prvenstvo v predajnosti. Vieš, ktorý produkt je najpredávanejší?

Screenshot/YouTube/EverythingApplePro
Správne! Nesprávne!

Najúspešnejšou líniou produktov v repertoári Apple sú rozhodne smartfóny. Už tento fakt naznačuje, že najpredávanejším zariadením bude jeden z iPhonov. Tým je iPhone 6, ktorý sa prvýkrát predstavil verejnosti v septembri 2014. Vyznačoval sa rapídnym zväčšením oproti predchádzajúcim modelom, ako prvý bol ponúkaný aj vo verzii Max a ako prvý nebol navrhovaný Steveom Jobsom (iPhone 5S kopíroval dizajn svojho predchodcu). Aj napriek kauze Bendgate je iPhone 6 tretím najlepšie predávaným mobilným telefónom všetkých čias s viac ako 222 miliónmi predanými kusmi.

Slováci sa zatiaľ oficiálneho Apple Storu nedočkali. Ako sa však nazývajú ich technicky orientovaní zamestnanci?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Apple géniovia patria medzi najikonickejšie aktíva spoločnosti. Dajú sa definovať ako tradičná technická podpora, ktorá však svojim špičkovým vzdelaním v obore dokáže v mnohých smeroch pomôcť zákazníkom už na mieste v predajni. Géniovia tak tvoria zásadný prvok priateľskej atmosféry v Apple Storoch a ich ekosystému, na ktorej si tak firma dáva záležať.

Apple predstavil prelomové zariadenie MacBook Air v roku 2008 na konferencii Macworld. V čom priniesol Steve Jobs tento laptop na pódium?

Jumpstory
Správne! Nesprávne!

Technologické prezentácie Applu sa aj teraz vyznačujú jednoliatym rukopisom podmieneným teatrálnosťou a perfekcionizmom prípravy. Jobs mal vo zvyku predstavovať nové zariadenia svojským spôsobom, čo sa samozrejme vzťahuje aj na Macworld v roku 2008. Medzi ďalšími zariadeniami bol predstavený aj prvý MacBook Air, ikonický pre úzky profil a nízku hmotnosť. Obecenstvu tak popadali sánky v momente, keď Jobs vytiahol ultrabook z klasickej poštovej obálky, reprezentujúcej jeho kompaktnosť. Vydanie MacBooku Air sprevádzali početné reklamné spoty, kde tradičná hnedá obálka hrala kľúčovú úlohu.

Produkty Applpe boli neraz vystavené kontroverzii. Vydanie ktorého produktu bolo sprevádzané kauzou Antennagate?

Screenshot/YouTube/ the unofficial AppleKeynotes channel
Správne! Nesprávne!

Jedným z najväčších prešľapov v novodobej histórii spoločnosti bola kauza Antennagate z roku 2010. Tá sprevádzala vtedy nádherný, celosklenený iPhone 4, ktorý strácal signál a následne sa odpájal z hovorov v momente, keď si rukou zakryl drobnú medzeru v ľavým dolným rohom telefónu. Medzera bola osadená odhalenou anténou, s cieľom šetrenia miesta v zariadení, čo spôsobovalo, že sa jej ľudská ruka mohla v určitých prípadoch dotýkať. Riešenie problému zo strany Apple bolo rovnako kontroverzné ako samotný problém - začal predávať špecifický obal (bumper), brániaci priamemu kontaktu ruky s anténou.

Steve Jobs sa vyznačoval svojim uvoľneným, no dopodrobna nalinajkovaným vystupovaním na pódiu. V ktorom roku ho však na prezentácii nového zariadenia zradila Wi-Fi sieť a následne Jobs donútil všetkých novinárov sa od nej odpojiť?

Investopedia
Správne! Nesprávne!

Vidieť nahnevaného Jobsa nebolo raritou. Vyplývalo to ako z jeho perfekcionistickej povahy, tak aj zo spôsobu bezchybného vedenia konferencií. Len málokedy na nich priamo interagoval s publikom, no konferencia WWDC z roku 2010 bola výnimkou. Na nej chcel vizionár predstaviť rýchlejšiu bezdrôtovú komunikáciu iPhone 4, kedy mu však rýchlosť spojenia trvala neospravedlniteľne dlho, čo pôvodne zobral Jobs s humorom. Po dvadsiatich minútach sa však jeho nálada zmenila a nemienil pokračovať v prezentácii, až kým všetci v sále nevypli elektronické zariadenia, neodpojili ich od Wi-Fi a neschovali pod sedačky.

Jedným z generálnych riaditeľov Applu bol v 80. rokoch aj John Sculley. Z akého svetovoznámeho korporátu ho dotiahol Jobs?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Pokiaľ si čítal biografickú knihu od Waltera Isaacsona, tak si na túto otázku odpovedal ľavou zadnou. Jobs Sculleyho doslova pretiahol od Pepsi so slovami: „Chceš do konca života predávať vodu s cukrom alebo ma chceš nasledovať a zmeniť svet?“ Sculley bol jedným z lobistov za využívanie propretiárneho mikroprocesoru PowerPC začiatkom 90. rokov. Podľa mnohých to bola jednou z najväčších chyb kariéry, keďže vtedy by bolo výhodnejšie prejsť Applu pod Intel, za pomoci ktorého spoločnosť aj tak budovala zariadenia v novom tisícročí. Sculley bol nakoniec donútený vzdať sa svojho postavania jedného z trojice najvplyvnejších mužov spoločnosti a v októbri 1993 zo svojej pozície rezignoval.

Málokto vie, že pri MacOS ide o synonymum operačného systému Mac OS X. V ktorom roku Apple predstavil svetu prvú verziu tohto jedinečného systému?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Mac OS X alebo familiárne nazývaný macOS, priniesol v roku 2001 mnoho vylepšení používateľského prostredia a postavil základy dizajnu pracovnej plochy, ako ju na Apple počítačoch poznáme dnes. Ide o prvý operačný systém spoločnosti s rímskou číslicou v názve, ktorá podobne ako zásadné zmeny systému, mala symbolizovať transformáciu softvéru. Od roku 2001 sme sa dočkali 16 aktualizácií, ktoré až do roku 2011 niesli zvieracie názvy. Po verzii Mac OS X 10.7 Lion prišiel prvý operačný systém s označením inšpirovaným pohoriami, ktoré si Apple držalo až do poslednej verzie Catalina. Apple od rímskeho značenia upustil až tento rok s príchodom najrevolučnejšieho operačného systému od roku 2001. Jedenástka nesie pomenovanie Big Sur podľa regiónu v Kalifornii.

Jedným z najzásadnejších zariadení, ktoré predstavovalo revolúciu v počúvaní hudby, je prvý iPod z roku 2001. Akou kapacitou disponovalo toto zariadenie?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Apple po návrate Jobsa v roku 1997 chytilo nový dych. Ten okamžite zmenšil portfólio, čo dostalo spoločnosť späť do pozitívnych čísel. Rázom začal pracovať na prelomovom zariadení, ktoré by navždy zmenilo počúvanie hudby za pochodu. Tak sa aj koncom roka 2001 stalo. Prvý prelomový iPod bol hrubý len 19,8 milimetrov a disponoval miestom až pre 1000 pesničiek. Tento marketingový výrok v realite predstavoval 5 GB interného úložiska, ktoré sa o niekoľko mesiacov navýšilo na 10 GB.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú