Rovnaký plán ako Elon Musk má aj Jeff Bezos. Amazon je síce za SpaceX značne pozadu, no nedávno získal dôležité povolenie na vypustenie tisícok satelitov z projektu Kuiper, informoval TechCrunch.

SpaceX oznámil svoj kontroverzný projekt ešte pred 5 rokmi, no s jeho realizáciou začal až pred rokom. Za relatívne krátky čas sa spoločnosti podarilo vybudovať konšteláciu stoviek satelitov, ktorú plánuje rozšíriť o tisícky ďalších.

Aktuálne má nad našimi hlavami 538 satelitov, no celková konštelácia bude zahŕňať až 12 000 Starlinkov. SpaceX pritom dostal povolenie na vypustenie ďalších 30 000 satelitov, ktoré by mal vypustiť na orbitu v najbližších rokoch.

Amazon ide v šľapajách SpaceX

Podobným smerom sa vyberá aj konkurenčný Amazon, ktorý vo svojom projekte Kuiper chce dostať na orbitálnu dráhu vlastné satelity pre poskytovanie internetového pripojenia. Podľa nedávnych informácií dostala spoločnosť Jeffa Bezosa, pôvodne založená v roku 1995, povolenie na vypustenie 3236 satelitov.

Povolenie udelila spoločnosti Federálna komisia pre komunikáciu koncom júla. Satelity Amazonu by mali byť na orbitu vypustené v 5 fázach a operovať budú vo výške 590 km, 610 km a 630 km nad zemou, pričom budú rozdelené do 98 orbitálnych dráh. Spustenie internetového pripojenia by mala spoločnosť realizovať v momente, keď bude mať na orbite 578 satelitov.

Zobraziť celú galériu (2)
Global Meteor Network

SpaceX však plánuje spustiť verejné beta testovanie v Severnej Amerike a Kanade, pokiaľ vynesie na orbitu celkovo 800 satelitov. Do tohto počtu mu teda chýba ešte 262 Starlinkov. Doteraz bolo internetové pripojenie zo satelitov testované len pri uzavretej skúške. Podobne ako Starlinky, aj satelity Amazonu chcú poskytovať vysokorýchlostné globálne pripojenie k internetu, pričom operovať budú na viacerých frekvenciách.

Nenechaj si ujsť
SpaceX a jeho gigantický vesmírny projekt: Kedy zapne Starlink internet, čo obsahuje satelit + ďalšie kľúčové detaily

Projekt Kuiper plánuje využívať frekvenciu 17,7 – 18,6 GHz a 18,8 – 20,2 GHz pri komunikácii „vesmír – Zem“ a 27,5 – 30,0 GHz pri komunikácii „Zem – vesmír“. Do tohto plánu chce pritom Amazon investovať až 10 miliárd dolárov, informuje Interesting Engineering. Vďaka tomu má vybudovať nielen novú satelitnú konšteláciu a pozemné antény, ale tiež vytvoriť v USA množstvo pracovných miest v rámci v projektu.

Konkurentov je mnoho. SpaceX zatiaľ vedie

Zdá sa teda, že to Jeff Bezos myslí s vlastnými satelitmi skutočne vážne a pre SpaceX sa začína rysovať nová konkurencia. Podobne ako firma Elona Muska, aj Amazon bude musieť vybudovať pozemnú sieť antén, ktoré budú zachytávať signál zo satelitov, čím umožnia prístup k internetu u koncového zákazníka. Nejde však o jediný projekt, ktorý by chcel konkurovať satelitom Starlink.

S podobným plánom prišiel aj taký OneWeb, Boeing, TeleSat či dokonca Samsung a aj samotná Čína, ktorá ešte v roku 2018 oznámila plány na vynesenie 300 satelitov na nižšiu orbitálnu dráhu. OneWeb pritom požiadal FCC o licenciu na vypustenie 48 000 satelitov. Nad našimi hlavami sa to teda bude o pár rokov iba hemžiť ohromným množstvom satelitov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú