SpaceX už vypustil na orbitálnu dráhu Zeme stovky satelitov Starlink a ďalšie tisíce sú na rade. Signál budú potom na zemi zachytávať antény, na ktoré Musk odkazoval ako na „UFO na paličke“. Práve tieto antény boli teraz poprvýkrát zachytené na fotografií v Boca Chica v Texase, kde mimo iného prebieha aj budovanie vesmírnej lode Starship, informuje Teslarati.

Celkovo sa spoločnosti podarilo doteraz vyslať do vesmíru na nižšiu orbitálnu dráhu 540 satelitov Starlink. Prednedávnom navyše spoločnosť uskutočnila aj misiu z programu pre zdieľanie letov, kedy okrem 58 Starlinkov vyniesla na orbitu aj ďalšie 3 satelity spoločnosti Planet SkySats. Stále však nemá okolo Zeme dosť Starlinkov na to, aby spustila verejnú betu.

Satelity na nižšej orbite poskytujú množstvo výhod, úrady však o sľuboch spoločnosti pochybujú

K tomu bude podľa doterajších informácií potrebovať 14 várok Starlinkov, teda 840 satelitov, pomocou ktorých môže verejne otestovať internetové pripojenie vo vybraných oblastiach. Do programu sa pritom hľadajú aj beta testeri, ktorí si medzi prvými vyskúšajú internet z týchto satelitov, informuje ZDNet.

Nedávno bola aktualizovaná webová stránka, ktorá pozýva ľudí na pripojenie k projektu. Viac informácií sa dozvieš v samostatnom článku.

Starlink

Beta test by sa mal spustiť ešte koncom tohto leta. Nakoľko sú Starlinky na nižšej orbitálnej dráhe Zeme (LEO – Low Earth Orbit), mali by poskytnúť vysokú rýchlosť pripojenia a nízku latenciu.

Musk hovoril o latencii pod 20 ms a neskôr dokonca menej ako 10 ms, no FCC (Federálna komisia pre komunikácie) má obavy, či SpaceX dosiahne vôbec najnižšiu požadovanú hranicu 100 ms. Pre porovnanie má internetové pripojenie poskytované z geostacionárnych satelitov latenciu od 100 až do 800 ms, informuje portál  Let’s Talk.

SpaceX už má prvé „UFO“ antény pre internet zo Starlinkov

Pokiaľ sa teda SpaceX nepodarí splniť podmienky, môže prísť o miliardy dolárov z fondu. Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článu. Samotný signál satelitov pritom majú zachytávať po vybudovaní konštelácie satelitov milióny antén rozmiestnených po celej Zemi. Výstavba tejto siete antén je však ešte len na začiatku, no SpaceX už mal začať s testovaním terminálov, ktoré budú individuálni zákazníci využívať pre pripojenie k sieti.

Nenechaj si ujsť
SpaceX a jeho gigantický vesmírny projekt: Kedy zapne Starlink internet, čo obsahuje satelit + ďalšie kľúčové detaily

Na nových fotografiách bolo pritom odhalených aj niekoľko antén, ktoré sa nachádzajú na základni Boca Chica v Texase. V tomto smere spoločnosť čelí väčšej výzve ako ostatné firmy pri zachytávaní signálu z geostacionárnych satelitov. Jediným najvhodnejším riešením pre prijímanie signálu zo Starlinkov sú totiž elektronicky ovládané antény s fázovým posunutím. Ich cena je ale  pre komerčné využitie stále privysoká.

Satelity Starlink pripravené na let do vesmíru na palube opakovane použiteľnej rakety Falcon 9. Zdroj: starlink.com

Spoločnosť tak musí nájsť spôsob ako vybudovať sieť antén, ktoré by boli schopné spoľahlivo zachytávať signál satelitov a boli by dostupnejšie ako aktuálne riešenia, ktoré stoja aj 10 000 dolárov za kus. SpaceX teda čelí veľkej výzve, ako priniesť na trh dostupné riešenie, ktoré by presvedčilo zákazníkov, že sa od ich aktuálneho pripojenia k internetu oplatí prejsť.

Zároveň bude musieť zabojovať so silnou konkurenciou. Už zajtra by však na orbitu mala vyletieť ďalšia várka Starlinkov. Týmto tempom môže spoločnosť skutočne do niekoľkých mesiacov vyniesť na orbitálnu dráhu dosť satelitov, aby spustila beta testovanie svojho internetu koncom leta.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú