Aj keď klasické fotoaparáty vo väčšine prípadov nahradili smartfóny, málokto dá dopustiť na kvalitné staré fotografie. Moderná doba však dokáže aj starým čiernobielym fotografiám „vdýchnuť“ farbu. Tie z roku 1911 v New Yorku ti vyrazia dych. O téme píše portál IFL Science.

Zábery z New Yorku boli vyfarbené a vylepšené pomocou umelej inteligencie. Pochádzajú z roku 1911, kedy sa švédska produkčná spoločnosť Svenska Biografteatern vydala na cestu do USA a zhotovovala zábery ulíc. YouTuber Guy Jones ich o viac ako storočie neskôr spomalil na prirodzenejšiu rýchlosť a výsledok si môžeš pozrieť na videu nižšie.

Následne Iný youtuber Denis Shiryaev pridal farby, zvýšil snímkovaciu frekvenciu na 60 snímok za sekundu a zvýšil rozlíšenie obrazu na 4 K. Využil pri tom dostupný nástroj DeOldify, ktorý je k dispozícii na GitHube a nie je to síce prvý program na úpravu pomocou AI, ktorá vyfarbuje staré filmy a fotografie, no je oveľa presnejšia.

Nastáva nový trend retušovania starých fotografií či videí a ich oživenie pridaním farieb. Nedávno sa takto podarilo zreplikovať vôbec prvý film na svete. Príchod do stanice La Ciotat bol prvý pokus bratov Lumierovcov uchytiť sa vo filmovej brandži. Ako možno vieš, jeho premiéra nedopadla najlepšie. Ľudia v strachu, že sa na nich rúti skutočný vlak, začali vybiehať z premietacej sály. Bolo to prirodzené, keďže predtým nemali s touto technológiou skúsenosti. Na upravenú verziu sa môžeš pozrieť nižšie.

Podobných pokusov a pretváraní do farebného štýlu sme mohli vidieť aj v dokumentárnej sérii Druhá svetová vojna vo farbe, kde bola použitá podobná technika na zreplikovanie čiernobielych záberov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú