Zatiaľ čo technológie dokážu na jednej strane ľuďom pomáhať, na strane druhej je tu obrovská skupina jedincov, ktorí hľadajú spôsoby, ako využívať výdobytky techniky v ich nekalý prospech. Podľa najnovších informácií od OSN, Silicon Valley a tamojší technologický svet čelí modernému problému technologického otroctva. V hľadáčiku je najmä Instagram.

Hovorca OSN tvrdí, že komunita v Silicon Valley by mala byť za dianie na ich platformách zodpovedná. Arabská pobočka BBC prišla totiž na spôsob, ako jednoducho dokážu moderní otrokári predávať ľudí prostredníctvom Instagramu a iných populárnych sociálne orientovaných aplikácií.

Arabské BBC uverejnila video, v ktorom popisuje praktiky týchto ,,otrokárov zo Silicon Valley.“ V desaťminútovej snímke investigatívni novinári konajú v mene potencionálnych zákazníkov, kde preberajú jednotlivcov na sociálnych sieťach ako bežný tovar na základe výzoru, charakteristiky, povahových čŕt a samozrejme finančnej čiastky.

Vyšetrovatelia BBC si dokonca dohodli kontrakt, kde predmetom záujmu oboch strán bola 16-ročná Fatou z Guinei. Maskovaný otrokár bol ochotný túto mladistvú Afričanku predať dvojici za 3800 dolárov so slovami, že dievčina je poslušná a určite nebude robiť problémy.

Z toho je jednoduché vydedukovať, že títo moderní otroci len málokedy sú si vedomí dostupnosti ich otrokárskych služieb v digitálnom svete sociálnych služieb.

Dobrou správou je, že na základe investigatívneho videa arabského BBC, autority v Kuvajte začali konať a predvolali si viacerých prevádzkovateľov týchto digitálnych trhov. Následne ich legálne donútili stornovať všetky doterajšie aktivity a reklamy navádzajúce k digitálnemu otroctvu skrz sociálne siete.

Žiaľ, zatiaľ sa o treste alebo právnych následkoch pre zaujaté skupiny nediskutovalo, no vedúci kancelárie domácich pracovníkov Kuvajtu, Nasser al-Mousawi ubezpečil BBC, že každý zainteresovaný v takomto obchode bude potrestaný.

Na druhej strane, Instagram na margo tejto smutnej veci poznamenal, že všetok inkriminovaný obsah naprieč Facebookom a Instagramom vymazal a ustanovil dodatočné bariéry, vďaka ktorým vznik účtov za účelom podobných činností bude obratom zamietnutý.

Urmila Bhoola, špeciálna spravodajkyňa OSN, tvrdí, že takéto opatrenia jedného technologického giganta nie sú dostačujúce. Podľa jej slov, Google, Apple, Facebook a ďalšie konglomeráty poskytujúce aplikácie schopné akejkoľvek možnosti online moderného otroctva by mali byť za takéto činnosti zodpovedné.

 

Problém je zakorenený už v samotnej podstate takýchto aplikácií. Tie sú určené pre širokú verejnosť a často technicky prístupne aj pre tie najzraniteľnejšie skupiny.

Neraz došlo aj v našich končinách ku zneužívaní sociálnych sietí k nekalým činnostiam ako je vydieranie, zneužívanie a naraz aj k pedofílii. Bezmocnosť, ochota pomôcť a pocit zadosťučinenia na jednej strane v kombinácií so skazenosťou, účelovosťou a podlosťou strany druhej má aj v našich končinách neraz negatívne dopady.

Nenechaj si ujsť
Najlepšia herná séria minulej dekády: Štúdio BioWare zrejme prinesie jej remaster

Účelovo mierené mienkotvorné správy, často mierené na ľahko manipulovateľné skupiny obyvateľstva sú aj u nás problémom. Aj keď ide o diametrálne odlišný spôsob obmedzovania slobody ako v prípade digitálneho otroctva popísaného vyššie, myslíme si, že aj v tomto prípade by svetové spoločnosti ako Facebook, Google alebo Apple mali mať podstatné slovo a aspoň časť zodpovednosti.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP