Tzv. modré svetlo vyžarujúce z obrazoviek bolo dlhú dobu označované ako hlavný nepriateľ kvalitného spánku, nakoľko znižuje produkciu melatonínu v tele. Používanie smartfónu predovšetkým pred spánkom malo mať za následok zhoršenú kvalitu spánku, čo sa dokázalo viacerými štúdiami. Vedci z Univerzity v Manchestri však tvrdia, že táto hypotéza nie je správna. 

Spánkový cyklus vo veľkej miere určuje aj samotné Slnko, ktoré ovplyvňuje viaceré procesy v našom tele. Funguje ako hodiny, ktoré hovoria telu, koľko je hodín. Modré svetlo má v tomto prípade za úlohu telu naznačiť, že je súmrak a blíži sa čas odpočinku. S tým sa spája aj začiatok tvorby melatonínu – hormónu spánku.

Už 20 rokov pritom existuje teória, podľa ktorej sú bunky tohto systému citlivé na svetlo v oku. Tie najlepšie dokážu indentifikovať svetlo s menšou vlnovou dĺžkou, preto sa predpokladalo, že modré svetlo môže negatívne vplývať na spánkový cyklus v tele.

Kde je pravda

The Guardian ale prišiel so zaujímavou správou, kde sa opiera o zistenia výskumu na Univerzite v Manchestri. Podľa nej sa ukázalo, že telo reaguje lepšie na modré svetlo, než na biele či žlté svetlo. Testovanie prebiehalo na laboratórnych myšiach, kde využívali špeciálne navrhnuté osvetlenie, ktoré pri rovnakom jase emitovalo svetlo s viacerými vlnovými dĺžkami.

The University of Manchester

Ukázalo sa, že bunky v oku sú oveľa viac citlivé na to, aký jas má vyžarované svetlo. Modré svetlo pritom bolo pre oko príjemnejšie, než žlté či biele. Samozrejme, vplyv na tvorbu melatonínu má aj modré svetlo, no nie je až takým strašiakom, ako sa o ňom doteraz hovorilo.

Z toho možno usúdiť, že je pred spaním lepšie používať smartfón bez nočného režimu a na minimálnom jase. Ideálne však vôbec.

Prečítaj si tiež
Štúdia, ktorá všetko popiera: Modré svetlo z displejov nemá na nás žiadny vplyv

Výskum síce prebiehal len na myšiach, podľa vedcov sa však o tieto výsledky môžme opierať aj v prípade ľudí. Chladné a menej jasné farby by sa mali využívať hlavne v noci a naopak cez deň sú vhodnejšie teplejšie a jasnejšie. Podobná štúdia pritom bola vykonaná aj v Oxforde a priniesla podobné výsledky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP