Novoobjavená galaxia MAMBO-9 je doteraz najvzdialenejšou a jednou z najstarších galaxií, ktorá boli kedy vedcami sledovaná (klasickým ďalekohľadom). Svetlo z nej cestovalo až 13 miliárd rokov, kým sa dostalo k nám – píše CNN.

Podobné galaxie pritom nie je ľahké zbadať, nakoľko sú príliš vzdialené a zväčša ich prekryjú a zatienia tie, ktoré sú k nám bližšie. Ďalekohľady musia byť navyše veľmi citlivé, aby dokázali zachytiť žiarenie z tak obrovskej diaľky.

Zvyčajne sa tiež využívajú gravitačné šošovky, ktoré v podstate ohýbajú svetlo a môžme tak pozorovať galaxie, ktoré sa „skrývajú“ za inými. V tomto prípade je však zaujímavé to, že MAMBO-9 bola pozorovaná klasickým ďalekohľadom.

Informácie o formovaní vesmíru

Predpokladá sa, že táto galaxia je mladšia len o 970 miliónov rokov než samotný vesmír, čo je v tomto ponímaní veľmi málo. MAMBO-9 prischlo aj vtipné prirovnanie detskej škôlky, nakoľko je, okrem hviezd, plná prachu a plynu, pričom ich objem je desaťkrát väčší, ako majú všetky hviezdy v Mliečnej dráhe. Existuje preto reálna možnosť, že táto galaxia bude rodiskom ešte obrovského množstva hviezd – doplňuje portál Futurism.

Pixabay

Nakoľko patrí medzi najstaršie aké boli kedy objavené, vedcom by mohli pomôcť pri pochopení toho, ako sa vytváral ranný vesmír a galaxie v ňom. Síce sme v tomto smere už pomerne vzdelaní, no neustále sa objavujú nové a nové informácie, ktoré nám môžu doterajšie teórie potvrdiť, prípadne vyvrátiť.

Prečítaj si tiež
Schválili prvú misiu vo vesmíre svojho druhu. Bude zbierať odpad

Aj v prípade MAMBO-9 vidíme hviezdy a prostredie, ktoré je staré 13 miliárd rokov. Ak by bola projekcia možná v reálnom čase, tak by sme dnes túto galaxiu videli úplne inak, ba čo viac, už nemusí vôbec existovať.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP