Začiatkom novembra vyjadril ruský prezident Vladimír Putin svoje obavy o dôveryhodnosti informácií zverejnených na známej Wikipédii, ktorú môže obohacovať o nové články každý. Putin tak zvažoval, že tento zdroj informácií by malo Rusko nahradiť vlastnou encyklopédiou v elektronickej forme. Rusko potvrdilo náhradu Wikipédie za Veľkú ruskú encyklopédiu, ktorá je dokonca dostupná v základnom elektronickom formáte, informuje agentúra Reuters.

Táto krajina je už dlhodobo stredobodom pozornosti mnohých kritikov, ktorým sa nepáčia plány na obmedzenie internetu a jeho prísnu kontrolu. Moskva pritom zaviedla tvrdší dohľad nad ruskou časťou internetu, ktorý môže udržať funkčný aj po tom, ako sa odstrihne od zahraničia. Ešte v roku 2015 Rusko dokonca zablokovalo ruskú časť Wikipédie s informáciami o kanabise. Teraz nahradí celý tento portál vlastným riešením.

Putin chce spoľahlivejší zdroj informácií. Rusko je pripravené vytvoriť alternatívu Wikipédie

Náhradou za Wikipédiu bude podľa ruskej vlády Veľká ruská encyklopédia, ktorá má podľa predstaviteľov priniesť „neustále aktualizované spoľahlivé informácie z vedeckých zdrojov a poznatkov“. Ide tak o ďalší znak toho, že Kremeľ sa snaží obmedziť prístup obyvateľov k údajom zo zahraničia. Skôr v tomto roku Rusko dokonca zvažovalo odpojenie od internetu, aby otestovalo svoju kybernetickú bezpečnosť.

Nenechaj si ujsť
Spoluzakladateľ Wikipedie potichu predstavil novú sociálnu sieť. Je pripravená zbúrať aj zabehnutý koncept Facebooku

Ešte pred 2 rokmi však krajina informovala o tom, že chce mať pod dohľadom až 95 % celej lokálnej internetovej prevádzky, ktorá má byť do roku 2020 nezávislá od zvyšku sveta, informuje Futurism.

Pri vytváraní novej Veľkej ruskej encyklopédie vyčlenila ruská vláda na projekt 2 bilióny rubľov, čo je približne 28 miliónov eur. Vytvoriť náhradu Wikipédie však nebude jednoduchý proces, no Rusko na čele s Vladimírom Putinom je odhodlané tento cieľ splniť.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP