Spoločnosť Bigelow Aerospace vydala v utorok správu o možnej zrážke starého vesmírneho modulu Genesis II s nefunkčným ruským satelitom Cosmos 1300, ku ktorej našťastie nakoniec nedošlo. Tento incident však poukazuje na nebezpečnú preplnenosť obežnej dráhy Zeme, píše Futurism.

V utorkovom príspevku na Twitteri spoločnosť Bigelow Aerospace uviedla, že podľa informácii od amerického letectva sa ich starý experimentálny vesmírny modul Genesis II mohol dnes zraziť s nefunkčným ruským satelitom Cosmos 1300. Napriek tomu, že pravdepodobnosť tejto nehody bola iba 5,6 % a k incidentu podľa najnovších správ spoločnosti nakoniec nedošlo, ukazuje to, ako nebezpečne preplnená naša obežná dráha je.

Nie je prvá ani posledná

Takáto situácia nie je v poslednej dobe výnimkou. Začiatkom septembra musela totiž Európska vesmírna agentúra (ESA) posunúť jeden zo svojich satelitov, aby sa predišlo možnej kolízii so satelitom Starlink od SpaceX. Genesis II ani ruský Cosmos 1300, ktorý bol vypustený do vesmíru už v roku 1981, sa však v svojich dráhach presunúť nevedia, a prípadnej zrážke by sa tak predchádzalo len veľmi ťažko, píše CNET.

Zobraziť celú galériu (1)
Youtube / DCODE by Discovery

Problém pre budúce satelity a vesmírne stanice

Viacero starších satelitov a vesmírnych objektov v súčasnosti plní funkciu „vesmírneho odpadu“, a preplnenosť obežnej dráhy Zeme sa tak v budúcnosti stane pre satelity a vesmírne stanice veľkým nebezpečím.

Vesmírny odpad sa čoskoro stane naozaj významným problémom, a agentúry sa snažia prísť na spôsob, ako ho odstrániť. Dobrým príkladom je napríklad misia RemoveDebris, ktorá na prelome tohto roka testovala rôzne metódy na zachytenie vesmírneho odpadu. Čistenie vesmíru však nie je tak jednoduché a odpadu na obežnej dráhe sa pravdepodobne tak skoro nezbavíme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú