Nedávne tragické udalosti v americkom Texase a Ohiu, pri ktorých došlo k streleckým útokom a zahynulo 31 ľudí, vyniesli na svetlo sveta mnohé otázky a len málo odpovedí. K tejto situácii sa vyjadril aj americký prezident, Donald Trump, ktorý si však svojimi vyjadreniami pohneval mnohých zástupcov aj z herného priemyslu, informoval Daily Mail. CEO spoločnosti stojacej za GTA rozhorčene reagoval na tvrdenia Donalda Trumpa, že svoj podiel viny na streľbe v USA majú aj videohry.

Pred pár dňami sa v amerických mestách El Paso v Texase a Daytona v Ohiu odohrali tragické udalosti, pri ktorých strelci pripravili o život spolu až 31 ľudí, informuje CNN. Odborníci ale aj verejnosť po týchto streľbách hovorili o tom, prečo k týmto masovým vraždám vôbec došlo. Niektorí tvrdili, že jednou z príčin mohlo byť zlé mentálne zdravie útočníkov. Donald Trump však vo svojom príhovore občanom označil za možných vinníkov aj videohry, internet a sociálne siete.

Herný priemysel sa „obul“ do Trumpových vyjadrení

Takéto vyjadrenia sú však podľa mnohých nesprávne a spájať hranie videohier so streľbou na desiatky ľudí je neúctivé aj voči pozostalým. Svoj názor na príhovor Donalda Trumpa vyjadril aj CEO spoločnosti Take-Two Interactive, ktorá vlastní Rockstar Games a štúdio 2K. Ten prezradil, že zábavný priemysel je po celom svete, no strelecké útoky sú špecifické pre USA. Aj podľa Straussa Zelnicka je obviňovanie videohier z útokov nezodpovedné.

Trump však tvrdí, že nastal čas, aby sa prestalo oslavovať násilie v spoločnosti a v tomto smere poukázal práve na hranie násilných videohier. Dnes majú hráči k dispozícii stovky, ba až tisíce rôznych titulov a žánrov, vrátane tých akčných. Podľa organizácie ESA (Entertainment Software Association) si hry užíva viac ako 165 miliónov Američanov a miliardy ľudí po celom svete. Napriek tomu sa takéto tragické udalosti ako v Texase a Ohiu dotknúť celého sveta.

Nenechaj si ujsť
Donald Trump ukázal po masovej streľbe na príčiny útočníkov. Zdrojom sú moderné technológie a služby

Svoje rozhorčenie voči postoju vlády a prezidenta USA k streľbe však vyjadril aj režisér známej hry God of War, Cory Barlog. V jednom zo svojich tweetov obvinil zo vzniknutej situácie najmä výrobcov zbraní a systém, vďaka ktorému sa dajú ľahko zaobstarať aj skutočne silné zbrane.

Hoci vláda USA viní z násilia v krajine aj videohry, podľa portálu Vox tú to práve iba americké štáty, v ktorých najčastejšie dochádza k streleckým útokom aj napriek tomu, že hry sú dostupné po celom svete. Ešte v roku 2017 boli tieto štatistiky v porovnaní s ďalšími krajinami najvyššie práve v USA. Ani štúdia Oxfordskej univerzity totiž nenašla prepojenie medzi násilím u teenagerov a časom stráveným hraním hier.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú