Po úspešnej misii Apolla 11 priniesli astronauti na Zem vzorky z Mesiaca, ktoré boli skúmané aj pre možné známky života. NASA teraz ukázala video so zábermi z laboratória, píše CNN.

Tento rok oslavujeme 50. výročie misie Apollo 11 a ich prvého úspešného pristátia na Mesiaci v histórii. V čase tejto misie vedci v NASA nemohli vylúčiť možnosť, že náš Mesiac môže obsahovať život. Preto boli vzorky prinesené z Mesiaca určené aj na skúmanie možných známok živých organizmov, čo dokázalo, že na Mesiaci život nie je. Napriek tomu to však bolo prvýkrát, čo NASA hľadala známky živých organizmov využitím vzoriek.

Zobraziť celú galériu (3)
Táto fotka zobrazuje Apollo 11 na štartovacej ploche / NASA
Vzácne vzorky z Mesiaca

Vesmírna agentúra tentokrát vydala zaujímavé video, ktoré ukazuje zábery prvých vedcov, ktorí vzorky skúmali. Oživili totižto nevydané zábery, ktoré sledujú vedcov študovať vzorky z Mesiaca vo výskumnom centre Ames v Kalifornii. Tí robili výskum v úplne sterilizovanej miestnosti za účelom, aby tak predišli ich poškodeniu. Podľa agentúry NASA bola miestnosť ešte viac sterilizovaná než klasická chirurgická a vzorky boli pri transporte zabalené do viacerých vrstiev chirurgicky sterilizovaných obalov.

„Báli sme sa kontaminovania vzoriek našimi vlastnými baktériami,“ povedala Caye Johnson, ktorá pracovala s mesačnými vzorkami z Apolla 11. „Museli sme byť opatrní, aby sme do vzoriek omylom nevložili mikrób a potom falošne tvrdili, že sme v nej našli život.“

Výskum v rôznych prostrediach

Zaujímavé tiež bolo, že vedci vykonávali na vzorkách experimenty určené na podporu akéhokoľvek života v nich. Poskytli im živiny a podmienky vhodné pre život, avšak ani po mesiacoch na nich neboli pozorované žiadne známky života, píše NASA.

Pýtate sa prečo sme robili výskum v 300 rôznych prostrediach? Pretože dnes na Zemi žijú baktérie aj v prostrediach, v ktorých by ste ich nečakali,“ povedala Johnson. Tieto experimenty však pomohli pri tvorbe metód, ktoré boli použité na skúmanie meteoritov a pomohli napríklad aj pri misii Viking, ktorej sondy pristáli na Marse už v roku 1976.

Zobraziť celú galériu (3)
Skúmanie vzoriek z Mesiaca - Youtube / NASA's Ames Research Center

Prítomnosť človeka na Mesiaci by sa mohla v najbližších rokoch obnoviť, pretože program Artemis od NASA tam má v úmysle poslať do roku 2024 dvoch astronautov vrátane prvej ženy a navštíviť tak časti Mesiaca, na ktorých predtým nebol žiaden človek.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú