Každé teleso vo vesmíre má svoje magnetické pole. Či už sa jedná o obrovské objekty ako planéty či hviezdy, alebo menšie, akými sme napríklad aj my ľudia, či dokonca aj tie najmenšie, ktorými sú atómy. Zatiaľ čo zachytiť magnetické pole pri veľkom objekte nie je až taký problém, pri atómoch to bolo doposiaľ nemožné.

Aj preto vedci tento úspech považujú za fascinujúci a prelomový. Zachytiť magnetické pole jediného atómu nebola vôbec žiadna hračka, no podarilo sa. Výskumník Andreas Heinrich v rozhovore povedal, že je to veľký míľnik v oblasti fyziky a tiež je to dôležitý krok pre budúce skúmania.

Ako informoval portál ScienceAlert, tento objav by mal v budúcnosti prispieť k výskumu kvantovej fyziky a tiež by sme vďaka tomu mohli lepšie porozumieť vesmíru na subatomárnej úrovni.

Objav možný vďaka magnetickej rezonancii

Na tento výskum vedci použili špeciálny mikroskop, ktorý dokáže snímať veci na úrovni atómov pomocou jemnej ihly. Tento mikroskop mal na špičke svojej ihly malé množstvo zmagnetizovaných atómov železa, čo z neho vytvorilo miniatúrne zariadenie na magnetickú rezonanciu. Následne vedci iba pridali prúdové impulzy, čo vytvorilo okolo vzorky skúmaných atómov železa a titánu magnetické pole.

Vedci si tiež všimli, že magnetické pole okolo atómov železa a titánu sa značne líši, čo je pre nich pozitívna správa, pretože touto technikou dokážu rozlišovať jednotlivé prvky.

Ako ďalej informuje portál IBtimes, vedci chcú touto technikou preskúmať aj zložitejšie atómové štruktúry, ktoré by nám mali napovedať niečo viac o zložení rôznych materiálov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú