Koncom apríla prebiehal bežný test kozmickej lode Crew Dragon, avšak s nie veľmi šťastným koncom. Pri teste sa objavila zvláštna anomália, ktorá následne spôsobila výbuch kapsule. Tento neúspech tak vystriedalo nadšenie z predchádzajúcej misie, kedy sa pilotovaná loď úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). 

Táto nešťastná udalosť má však dopad aj na iné sféry. Spoločnosť SpaceX bola totiž jednou z málo súkromných prepravcov, ktorí mali pre vesmíru agentúru NASA zabezpečiť prepravu ľudí zo Zeme na ISS a späť. Portál BGR však informuje, že sa touto neúspešnou skúškou celý proces pozastavil a prvé lety s posádkou sa posunuli na zatiaľ neznámy termín.

NASA musí čakať

V súčasnosti slúžia na prepravu astronautov na ISS ruské rakety Sojuz, vďaka čomu má Rusko monopolné postavenie a môžu si tak určovať cenu. Kým v roku 2011 stála preprava jednej osoby 22 miliónov dolárov, dnes je to až 81 miliónov. Niet preto divu, že NASA chce obnoviť vlastné lety, ku ktorým im majú pomôcť práve súkromné firmy ako SpaceX či Boeing. Tie by mali byť oveľa lacnejším riešením, avšak kedy sa tak stane je zatiaľ otáznikom.

Starliner od spoločnosti Boeing sa potýka s problémami a výrazným omeškaním od pôvodného plánu a v prípade lode Crew Dragon je po posledných udalostiach otázne, kedy sa vôbec začne s testami s ľudskou posádkou. SpaceX čakajú mesiace analýz a prípadných opráv, aby sa podobné situácie neopakovali.

SpaceX

Kritéria NASA sú veľmi prísne a vyžaduje sa takmer dokonalá spoľahlivosť. Nepripadá do úvahy, aby sa astronauti vystavovali riziku zlyhania lode, ktorá ich má na vesmírnu stanicu prepraviť. NASA tak pre Reuters potvrdila, že sa celý projekt posunul a zatiaľ nie je jasné, kedy sa v ňom bude pokračovať. Agentúre NASA tak neostáva nič iné, ako naďalej využívať ruské rakety Sojuz a čakať, kým sa objaví bezpečná alternatíva pre ich misie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú