Turbo tlačidlo a Pentium s 233 MHz. Takéto boli počítače, na akých sme pred 20 rokmi hrali hry
Technológie napredujú neuveriteľne rýchlym tempom. Kým pred dvadsiatimi rokmi bol počítač v domácnosti viac-menej výnimočné, dnes už má vlastné zariadenie každý jeden člen a bez problémov aj viac kusov. Samozrejmosťou je aj neustále pripojenie k internetu.
Síce pred dvadsiatimi rokmi existovali počítače a aj internet, no tieto technológie boli smerované viac do rôznych internetových kaviarní, ktoré väčšina z nás v minulosti určite navštívila a strávila tam hodiny času. Medzi bežnými ľuďmi boli oveľa viac rozšírené prenosné konzoly ako Gameboy a jeho čínske napodobeniny. Počítač bol luxusom, ktorý si nemohol dovoliť úplne každý a ak aj áno, potreboval naň dlho šetriť.
Špecifikácie vtedajších počítačov boli na dnešné pomery veľmi slabé a už aj prvé Android smartfóny disponovali väčším výkonom. Dovolím si povedať, že aj keď si niekto kúpil domov počítač, zrejme ani nevedel, ako veľmi je výkonný. Hlavné bolo, že ho má. Bohužiaľ, ani po dvadsiatich rokoch sa situácia veľmi nezmenila a veľa ľudí aj dnes stále kupuje hotové zostavy, ktoré sú často zbytočne predražené a výkonom zaostávajú za počítačom v rovnakej cenovej hladine, do ktorého boli komponenty kupované samostatne.
Vtedy terno, dnes už len na smiech
Pre ukážku vtedajších komponentov môžu slúžiť hry vydané v tom roku (1999). Napríklad taký Quake III vyžadoval na spustenie procesor Pentium s taktom aspoň 233 Mhz, pričom veľkosť grafickej pamäte musela byť aspoň 8 MB. Druhý variant zahrňoval procesor Pentium II (@266 Mhz), prípadne AMD K6 s taktom 350 Mhz. V oboch prípadoch musela byť grafická karta s aspoň 4 MB pamäte. Vtipne pôsobia aj ďalšie požiadavky ako 64 MB RAM, CD-ROM s rýchlosťou aspoň 4x či minimálne 25 MB miesta na disku.
Populárnym systémom bol vtedy Microsoft Windows 98, ktorý oproti predchodcovi priniesol viaceré vylepšenia. Umožňoval tiež spúšťať hry pod MS-DOS. Medzi lepšie konfigurácie patrili počítače, ktoré mali procesor Pentium III, ktorý bol predstavený koncom roka ’99 a jeho takt bol až 800 Mhz. Tak vysoký takt však niekedy spôsoboval problémy pri hraní hier a preto tu bolo fyzické tlačidlo Turbo, ktoré takt procesora prispôsobilo požiadavkám danej hry.
Prečítaj si tiež
Taktovanie procesorov je dnes naozaj hračkou, alebo ako sme v minulosti tŕpli pri každom kroku
Veľkosť operačnej pamäte dosahovala až do 1 GB, pričom v danej dobe šlo o poriadne vysokú hodnotu, za čo však majiteľ aj poriadne zacvakal. Väčšina počítačov však disponovala hodnotou 128 MB RAM. Priemerná veľkosť pevného disku v danú dobu bola približne 10 GB. Dnes je táto hodnota skôr na smiech, nakoľko aj filmy vo vysokej kvalite majú častokrát vyššiu veľkosť.
Zabúdať tiež netreba na strašné CRT monitory, z ktorých pri dlhšej práci poriadne bolel zrak. Dnes už sú našťastie prežitkom a nájsť ich môžme hlavne na pracoviskách pultov centrálnej ochrany, či v miestnostiach bezpečnostných služieb, na ktorých sa zobrazujú záznamy z kamier.
Vtedy | Dnes | |
Počet jadier procesora | 1 | 4 – 8 |
Takt procesora | 300 – 800 Mhz | 3,5 – 5,1 Ghz |
RAM | 128 MB | 8 GB |
Grafická karta | 16 MB | 6 GB |
Pevný disk | 10 GB | 2 TB HDD / 128 GB SSD |
Monitor | CRT 15″ (800 x 600) | 2K IPS 27″ |
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Japonci sa naučili ovládať búrku. Vedci úmyselne vyvolali blesk a zasiahli ním dron
Lákajú na nízke ceny, ale pravdu skrývajú. Repasované produkty ťa môžu vyjsť drahšie, ako nové
PRIPOMIENKA Na 100 % ho nedá nikto. Vytvorili sme najťažší test pre milovníkov PC hardvéru a softvéru (KVÍZ)
Xiaomi oslavuje vo veľkom štýle. Viac ako 140 produktov môžeš získať s extra zľavou
Slovensko predbehlo aj vyspelé krajiny. Kvalita mobilných sietí sa u nás významne zlepšuje
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
ANALYTIK: V roku 2025 uvidíme zánik firiem. Podnikatelia si uvedomia, že musia platiť daň za neaktívne spoločnosti
Zelenskyj varuje Fica a ďalších politikov: Bezpečnosť v Moskve 9. mája Ukrajina nezaručí
Na Liptove bojujú hasiči a vrtuľník s plameňmi: Oheň zachvátil ťažko prístupný terén
USA chystajú „ekonomickú bombu“: Na stôl dávajú 500 % clá. Ak Putin odmietne mier, tvrdo to pocíti
Slovenské rodiny môžu získať až 50-tisíc eur. Jednorazová „finančná injekcia“ je od mája realitou
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Veľký operátor bije na poplach: Ak dostaneš takúto SMS, ani ju neotváraj. Môžeš prísť o všetko
- Čína má plán, ktorý zničí benzínky. Zmazali najväčšiu slabinu elektromobilov, odborníci im tlieskajú
- Slováci chcú palivo budúcnosti, je lacnejšie ako elektromobily. Má len jeden veľký problém
- IT odborník na bezpečnosť: Zrušil som si bankové účty a prešiel na kryptomeny (rozhovor)
- Netflix má nového kráľa z Európy. Ovládol ho neznámy triler, ktorý pokoril aj akčný hit s Tomom Hardym
-
- Veľký operátor bije na poplach: Ak dostaneš takúto SMS, ani ju neotváraj. Môžeš prísť o všetko
- Vedci ostali poriadne prekvapení. Pod ľadovcami v Antarktíde našli záhadné tvary
- NASA objavila neuveriteľný fenomén na Zemi. Gigantická stavba v Číne mení rotáciu planéty
- IT odborník na bezpečnosť: Zrušil som si bankové účty a prešiel na kryptomeny (rozhovor)
- Slováci chcú palivo budúcnosti, je lacnejšie ako elektromobily. Má len jeden veľký problém
-
- NASA sleduje emisie CO2 z vesmíru. Najväčší znečisťovateľ v Európe je blízko Slovenska
- Veľký operátor bije na poplach: Ak dostaneš takúto SMS, ani ju neotváraj. Môžeš prísť o všetko
- Výrazne si nimi skracuješ život. Experti varujú pred nebezpečným druhom potravín, Slováci ho milujú
- Český strašiak vodičov už rozdáva pokuty. Odhalí „neviditeľný” problém áut
- Rusko zradil dlhoročný spojenec. Ukrajine posiela obrovské množstvo zbraní
Tvrdý dopad ciel z USA na pracovné miesta: Automobilový gigant škrtá výrobu v Ontáriu
Lacný dovoz tovaru z Číny sa skončil. Trump zrušil výnimku, ktorá pobúrila ľudí
Ľudí klamali až pol roka. Austrálske rádio tajne používalo špeciálnu moderátorku
Trump zaskočil Ukrajinu. Jeho vláda odklepla veľkú technickú pomoc vo vojne proti Rusku
Úrady varujú pred cunami a nariaďujú evakuácie. Južnú Ameriku zasiahlo silné zemetrasenie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
ANALYTIK: V roku 2025 uvidíme zánik firiem. Podnikatelia si uvedomia, že musia platiť daň za neaktívne spoločnosti
Zelenskyj varuje Fica a ďalších politikov: Bezpečnosť v Moskve 9. mája Ukrajina nezaručí
Na Liptove bojujú hasiči a vrtuľník s plameňmi: Oheň zachvátil ťažko prístupný terén
USA chystajú „ekonomickú bombu“: Na stôl dávajú 500 % clá. Ak Putin odmietne mier, tvrdo to pocíti
Slovenské rodiny môžu získať až 50-tisíc eur. Jednorazová „finančná injekcia“ je od mája realitou
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené