V pondelok 11. februára Pentagon vydal správu, kde krajiny ako Rusko, Čína, Irán a Severná Kórea sú v procese vývoja technológií, ktoré by vedeli zničiť satelity nepriateľov. Ide o sci-fi alebo skutočnosť?

V posledných rokoch americká vláda zvažovala možnosti vytvorenia vesmírnych síl v snahe pripraviť sa na možnosť hrozby svetovej vojny. V pondelok sa širšia verejnosť mala možnosť na základe zverejnenej správy Pentagonu dozvedieť viac. Americká vláda totižto počíta s možnosťou vesmírnych útokov pomocou laserových zbraní. Hoci to znie ako science fiction, obavy americkej vlády nie sú ďaleko od skutočnosti.

Rusko a Čína sú údajne lídrami vo vývoji laserových zbraní

V spomínanej správe Pentagonu s názvom „Výzvy pre bezpečnosť vo vesmíre“ sa nachádza kľúčové tvrdenie, ktoré hovorí, že krajiny ako Rusko, Čína, Irán a Severná Kórea vyvíjajú zbrane schopné zničiť nepriateľové satelity laserom. Podľa správy sa najmenej dve z týchto krajín (Čína a Rusko) „pravdepodobne“ snažia vyvinúť laserové zbrane, ktoré dokážu narušiť, degradovať alebo poškodiť satelity a ich senzory.

Čína sa údajne usiluje od vytvorenie pozemnej laserovej zbrane, ktorá dokáže čeliť vesmírnym satelitom s nízkym orbitálnym letom do roku 2020. Rusko už takúto pozemnú laserovú zbraň vlastní a Pentagon verí, že aktuálne vyvíjajú vzdušné anti-satelitné laserové zbrane, ktoré je možné použiť napríklad na satelity protiraketovej obrany nepriateľa.

Satelity majú pre svetové krajiny veľký význam

Význam satelitov je v dnešnej modernej dobe veľmi dôležitý nielen z komerčného, ale aj vojenského hľadiska. Satelity totižto zohrávajú neoddeliteľnú úlohu v našich schopnostiach komunikovať, sledovať svet okolo nás a študovať dôležité otázky ako je napríklad zmena klímy. Ak by niektorá z krajín chcela spôsobiť inej totálny zmätok, vyradenie satelitov je jedna z možností. Ak pôjde o satelity protiraketovej obrany, poškodená krajina príde o dôležitý bod obrany.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú