Spoločnosť Huawei má na krku ďalší škandál. Proti čínskemu gigantovi sa vedie ďalšie vyšetrovanie FBI a to za možné ukradnutie technológie spoločnosti Akhan Semiconductor Inc. Tá stojí za vynájdením špeciálneho skla, ktoré je pokryté vrstvou diamantov a má byť až 10x odolnejšie, než najlepšia verzia Gorilla Glass.

Za vynájdením stojí Adam Khan, ktorý na ňom pracoval už ako 19-ročný študent elektrotechniky a fyziky na Univerzite v Illinois. Skúmal spôsob, ako naniesť tenkú vrstvu diamantov na materiál ako je sklo. To by výrazne zvýšilo ich odolnosť, nakoľko diamant je najtvrdším materiálom na svete. Takto upravené sklo by našlo uplatnenie nie len v mobilnom priemysle, ale aj v armáde, automobiloch a rôznych iných odvetviach. V roku 2014 si tento produkt  patentoval a o rok na to sa rozhodol, že so svojim sklom vstúpi na trh.

Výrazná konkurenčná výhoda

Čím sú displeje väčšia a drahšie, tým je dôležitejšia ich ochrana pred rozbitím a poškriabaním. Ak by sa nejakému výrobcovi podarilo získať takéto diamantové sklo, získal by tým značnú konkurenčnú výhodu. V roku 2016 tak Khanova spoločnosť začala odosielať prvé vzorky technologickým spoločnostiam. Prvú dostal Samsung a tá ďalšia putovala čínskemu Huawei.

Bola to čínska spoločnosť, ktorá ako prvá Khana kontaktovala s tým, že hľadá nové technológie pre ich inovatívny produkt (stalo sa tak v marci minulého roka). Netrvalo dlho a obe spoločnosti sa dohodli  s tým, že Huawei do 60 dní vzorku vráti naspäť a nebude na nej vykonávať žiadne testy, ktoré by mohli spôsobiť akúkoľvek škodu. Vzorka vyzerala ako obyčajný kus skla, s veľkosťou približne 5 x 5 cm. Bola patrične zabalená a zapečatená a odoslaná do laboratória Huawei v San Diegu.

Prvý problém však prišiel v momente, keď spoločnosť zmeškala termín vrátenia vzorky a všetky emaily ignorovala. O mesiac neskôr prišla správa od Huawei, že sú vykonávané štandardné testy. O ďalšie dva mesiace sa konečne vrátila späť aj vzorka skla. Namiesto 60 dní to tak trvalo 150 dní. Prekvapenie však prišlo po rozbalení balíčka, v ktorom sa nachádzalo zlomené sklo na polovicu, pričom tri črepiny chýbali. Nakoľko počas dopravy sa niečo také nemohlo prihodiť, tak sa to muselo stať ešte v laboratóriu Huawei.

Ihneď to preto oznámili FBI, ako možný pokus o privlastnenie si technológie, ktorá v tomto prípade začala okamžite konať. Odoslala zničené sklo do vlastného výskumného strediska, kde potvrdili ich obavy. Sklo bolo rozdelené 100 KW laserom.

Je Huawei zlodejom technológií?

Jediným vysvetlením, prečo tak spoločnosť urobila, je, že sa pokúsila zistiť presné zloženie skla a hrúbku diamantovej vrstvy. Vyšetrovanie pokračovalo ďalej, pričom FBI si vyžiadalo kópie konverzácií a taktiež bola požiadavka na opätovné kontaktovanie spoločnosti Huawei s cieľom objasniť celú situáciu. Tá sa vyjadrila, že vzorka bola až v Číne, čím sa porušili Medzinárodné predpisy o obchodovaní so zbraňami (ITAR), ktoré upravujú vývoz materiálov s ochrannými prvkami (diamantové nátery patria do tejto kategórie).

Zástupcovia oboch spoločnosti sa dokonca stretli aj na CES 2019, kde bol ich rozhovor odpočúvaný FBI. Huawei sa vyjadril, že ITAR neporušilo a otázku ohľadom poškodenej vzorky úplne ignoroval. Spoločnosť sa len chcela uistiť, že stále je jedinou spoločnosťou, ktorá má na diamantové sklo výhradné právo. V podstate sa tak stále nič nevyriešilo a vyšetrovanie naďalej pokračuje. Zatiaľ neboli dané ani žiadne obvinenia, no vyzerá to tak, že Huawei v tomto prípade skutočne konal v rozpore s obchodnými tajomstvami a zákonom.

Prečítaj si tiež
Predstavitelia Huawei: Nikdy nespravíme nič, čo by mohlo poškodiť krajinu, organizáciu alebo osobu

Koniec koncov by to nebolo po prvýkrát. Aj keď Huawei nemožno odoprieť status veľkého inovátora, už v minulosti bola spoločnosť viackrát obvinená z podobných prečinov. Už dosť narušená povesť Huawei v USA sa tak zrejme ešte viac prehĺbi a ak by sa spoločnosti nakoniec dokázala vina, mohol by to byť pre ňu posledný klinec do rakvy. Minimálne na území USA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú