Vedcom z Washingtonskej univerzity sa podarilo geneticky modifikovať izbovú rastlinu, ktorá dokáže zo vzduchu absorbovať škodliviny ako chloroform či benzén a dokáže ich využiť k vlastnému rastu.

Každý z nás chce mať vzduch v domácnosti čo najčistejší a najzdravší. Okrem izbových rastlín, ktoré samé produkujú kyslík, stále viac a viac ľudí začína v domácnostiach používať elektronické čističky vzduchu, ktoré dokážu zachytávať väčšie molekuly škodlivých látok. Ale čo ak ti povieme, že namiesto takejto elektrickej čističky môžeš mať doma rastlinu, ktorá si navyše poradí aj s menšími molekulami ako chloroform či benzén?

Zelená čistička vzduchu

Vedci pochopiteľne zvolili pre genetickú modifikáciu nenáročnú rastlinu, aby s jej pestovaním v budúcnosti nemal problém ani neskúsený majiteľ. Potosovec zlatý upravili tak, že rastlina produkuje proteín 2E1, ktorý dokáže spomínané škodliviny pretvárať na látky, ktoré podporujú rast samotnej rastliny.

Tento proteín sa nachádza aj v našom tele, akurát na mieste, kde pri dýchaní znečisteného vzduchu veľmi nepomáha. Produkuje ho totižto naša pečeň, napríklad, keď konzumujeme alkohol.

Geneticky modifikovaná rastlina dokázala počas pokusu v uzavretej nádobe eliminovať až 80 % nečistôt len v priebehu pár dní. Pri geneticky neupravenej rastline nebol badateľný takmer žiadny rozdiel. Tento vývoj preto určite má význam. Vedci ďalej pracujú na tom, aby rastlina dokázala zachytiť ešte viac škodlivín a aby bola o čosi jednoduchšia na rozmnožovanie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú