Obavy ľudí z pôsobenia 5G sietí nie sú vo svete žiadnou novinkou. Okolo 5G sa neustále šíri množstvo hoaxov a konšpiračných teórii, ktoré počas pandémie koronavírusu len nabrali na intenzite, pričom v niektorých prípadoch došlo až k ničeniu samotných vysielačov. Profesor Ing. Jan Vrba z Fakulty elektrotechniky na ČVUT však tvrdí, že tieto obavy sú z fyzikálneho hľadiska neopodstatnené. Na tému upozornil portál Živě.cz.

Hoaxov je veľa, fyzika však vraví jasne

Príchod 5G sietí priniesol do sveta okrem nových možností v oblasti technológie aj obrovské množstvo dezinfomácií a hoaxov o ich škodlivých účinkoch na ľudské zdravie a živé organizmy, ktoré konšpirátori šíria už nejaký ten piatok.

K problému sa na nedávnej českej konferencii ohľadom 5G sietí vyjadril aj profesor Ing. Jan Vrba z Fakulty elektrotechniky na ČVUT, ktorý sa už desaťročia zaoberá výskumom vplyvu elektromagnetických polí na človeka. Vrba priniesol niekoľko jasných argumentov, prečo nemajú aktuálne obavy z elektromagnetického pôsobenia 5G vysielačov na človeka žiadny opodstatnený základ.

Elektromagnetické polia existujú už od vzniku vesmíru a obklopujú človeka neustále, pričom generátormi tohto žiarenia sú aj samotní ľudia. Potvrdzuje to aj Planckov vyžarovací zákon, ktorý opisuje, že v podstate každé teleso s teplotou vyššou než absolútna nula (0 K ~ -273,15 ° C) vyžaruje do svojho okolia elektromagnetické pole.

Keď sa bavíme o elektromagnetickom poli vyžarovanom rádiovými vysielačmi, jedná sa o neionizujúce žiarenie, ktoré nemá dostatočnú energiu na to, aby mohlo narušovať biologickú štruktúru hmoty. Takým typom žiarenia je aj bežné svetlo, ktoré vnímame očami, pričom rádiové žiarenie na prenos signálu má oproti nemu omnoho nižšiu frekvenciu.

Čo nám môže ublížíť, je ionizujúce žiarenie, ktoré má naopak rádovo vyššiu frekvenciu, pričom sem patrí napríklad röntgenové či kozmické žiarenie, pred ktorým nás chráni atmosféra. Elektromagnetické polia nie sú pre človeka ničím neprirodzeným a aj tie „umelo“ vytvorené tvoria v zásade len nepatrnú časť všetkých, ktoré nás obklopujú.

Zobraziť celú galériu (3)
Polina Kudelkina / Shutterstock

Pokiaľ má elektromagnetické žiarenie vyššiu intenzitu, môže ho človek pocítiť formou tepla. Čo sa „prírodných“ žiarení týka, typickým príkladom je žiarenie zo Slnka, ktoré má počas letného dňa rozprestretú intenzitu až 1 000 W/m² a človek tak cíti jeho tepelné účinky.

Fyzika hovorí, že na to, aby začal človek pociťovať zvýšenie teploty o približne 1 stupeň Celzia, musí mať žiarenie intenzitu aspoň 4 W/kg. Práve od tejto hodnoty sa potom odvíjajú rôzne normy, pričom pre vysielače vo frekvenčnom spektre, kam patrí aj 5G, je to 10 W/m², uvádza Medzinárodná komisia pre ochranu pred neionizujúcim žiarením (ICNIRP).

Vrba svoje myšlienky potvrdil aj meraním spektrálnym analyzátorom s rozsahom od 500 MHz do 6 Ghz priamo pod novým 5G vysielačom v Prahe. Vyžarovací výkon vysielača, ktorý „vytŕčal“ z prirodzeného elektromagnetického poľa v prostredí bol pritom iba na úrovni mikrowattov.

Zobraziť celú galériu (3)
Flickr / Christoph Scholz

5G prináša nové možnosti

Český profesor tiež upozornil, že na túto tému bolo v minulosti vykonávaných už mnoho výskumov, vrátane pokusov na zvieratách. V súčasnosti tak o pôsobení rádiových vysielačov existujú už tisícky vedeckých prác, pričom žiadna z nich neponúka dôvody na to, aby sme sa vysielačov báli.

Samozrejme, nejde o prvý pokus odborníkov ukázať ľudom, že ich obavy z pôsobenia 5G sietí sú neopodstatnené. K téme sa počas posledných rokov vyjadrilo už množstvo vedcov, ktorí ľudí varujú iba pred konšpirátormi. Príchod 5G nie je ničím iným, ako len ďalším posunom v oblasti mobilných sietí, ktoré sú tak schopné pri stálom množstve vyžarovaného výkonu obslúžiť viac zariadení naraz a priniesť okrem vyšších rýchlostí aj nové možnosti komunikácie.

Tento posun je vidieť aj na krokoch jednotlivých operátorov, pričom jedným z príkladov môže byť český Vodafone, ktorý sa rozhodol nadobro vypnúť staršiu 3G sieť a využiť jej frekvencie efektívnejšie.

Zobraziť celú galériu (3)
Freepik (Úprava redakcie)

Z konšpirácií až na petície (aj na Slovensku)

Okrem nových možností však 5G vytvára aj pôdu pre konšpirátorov a dezinformácie, ktoré sa vďaka všadeprítomnému internetu veľmi ľahko šíria. „Neškodné“ hoaxy sa tak môžu napríklad vyvinúť až do oficiálnej petície proti 5G sieťam, ktorú podpísalo viac než 14 000 Slovákov.

Je preto až neuveriteľné, čo dokáže s ľuďmi spraviť pár neoverených informácií a ako jednoducho dokážu niektorí jedinci do tejto „pasce“ spadnúť. Ostáva tak len veriť, že po širšom nasadení 5G sietí sa situácia zlepší a nepravdivé informácie o ich pôsobení na človeka nebudú už medzi konšpirátormi témou číslo jedna.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú