Antarktída patrí medzi najnehostenejšie miesta na Zemi. Ide o najchladnejší svetadiel s najnižšou priemernou vlhkosťou vzduchu.

Krajina a podnebie sú v tejto oblasti natoľko drsné a neľútostné, že sa tu nikdy natrvalo neusídlili ľudia.

Život ukrytý pod ľadovcom

To však neznamená, že je táto oblasť sveta úplne bez života. Najnovšie sa o tom presvedčil tím vedcov z Nového Zélandu, ktorý v hĺbke 500 metrov pod ľadovcom objavil celý ekosystém. Na tému upozornil portál TheGuardian.

Ako píše CNET, výskum sa postarali výskumníci z novozélandského Národného inštitútu pre vodu a atmosféru, ktorí sa prostredníctvom dlhej hadice, horúcej vody a vrtáku dostali takmer 500 metrov pod Rossov šelfový ľadovec. Ten je so svojou rozlohou 487 000 km2 vôbec tým najväčším šelfovým ľadovcom Antarktídy.

V tejto hĺbke bádatelia objavili doposiaľ neznámu rieku dlhú zhruba 11 km, širokú 270 metrov a hlbokú až 250 metrov. Tomu, čo uvideli po prevŕtaní ľadovca, však nemohli uveriť.

„Chvíľu sme si mysleli, že s fotoaparátom nie je niečo v poriadku, ale keď sme obraz zaostrili, všimli sme si, že je tam množstvo rôznych článkonožcov o veľkosti približne 5 mm,“ uviedol Craig Stevens z Národného inštitútu pre vodu a atmosféru.

Craig Stevens/NIWA

Stevens ďalej objasnil, že hoci on aj jeho tím už skôr, v iných oblastiach ľadového šelfu, uskutočnili niekoľko prieskumov, na takéto prekvapenie neboli vôbec pripravení. Vzápätí si však uvedomili, že keď im priamo pred kamerou pláva toľko živočíchov, znamená to, že tam existuje celý ekosystém.

Za zmienku tiež stojí fakt, že vedci tento šelfový ľadovec nešli skúmať za účelom hľadania života. Primárnou úlohou bolo zisťovanie, ako sa klimatické zmeny prejavujú na tomto kontinente.

Oáza života

Oázy života pod Antarktídou ako tá, ktorú sa teraz podarilo objaviť, sú pre vedcov naďalej veľmi záhadné miesta, pretože prístup k nim je veľmi obmedzený. Ako prvý si túto jaskyňu pod ľadovcom, ktorá sa zhodou okolností ukázala plná života, všimol vedúci celej expedície Huw Horgan.

Ten totiž pri prezeraní satelitných snímok Rossovho šelfového ľadovca narazil na zvláštnu ryhu, o ktorej sa domnieval, že by pod ňou mohlo byť ukryté ústie rieky.

Barnes et al., Curr Bio, 2021

Nie je to prvýkrát, čo vedci na Antarktíde objavili život, či sladkovodnú rieku. Nedávno sa inej skupine vedcov podarilo pod ľadovým šelfom objaviť oázu plnú rozmanitých organizmov.

V nehostinnom prostredí sa totiž nachádzalo až 77 živočíšnych druhov (viac, ako ukázali všetky predchádzajúce štúdie zaoberajúce sa životom na Antarktíde dohromady) vrátane rôznych koralov, mušlí, machoviek, slimákov a červov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP