Nákup čisto nového smartfónu je pre mnohých používateľov, ktorí uvažujú o zmene svojho zariadenia, jednoznačne prvou voľbou. Avšak medzi inteligentnými telefónmi sa postupne presadzuje  nový trend. Čoraz väčšiu obľubu si totiž získavajú smartfóny z druhej ruky, teda produkty, ktoré už mali svojho majiteľa. My ti v tomto článku ukážeme, prečo sa oplatí dať im šancu.

Trh s použitými zariadeniami rastie

Predaje použitých elektronických zariadení dlho ovplyvňoval (často oprávnený) strach používateľov z neistoty, avšak so zlepšujúcimi sa službami obchodníkov sa zvyšuje aj záujem ľudí. Analytická spoločnosť IDC vo svojej správe z minulého roka predpokladá, že dodávky takýchto smartfónov sa v najbližších štyroch rokoch celosvetovo takmer strojnásobia. Prečo sa však záujem o použité telefóny tak zvyšuje? Týchto 5 faktorov patrí k najväčším výhodám týchto zariadení:

1. Výrazne ušetríš

Prvý a primárny dôvod k nákupu second hand mobilov je jasný – cena. Dnes si už, žiaľ, pri najlepších smartfónoch musíme zvykať na cenovky atakujúce, či dokonca presahujúce 1000 € hranicu. Avšak práve pri drahších zariadeniach môžeš nákupom používanej elektroniky najviac ušetriť.

Nie je prekvapením, že v tomto smere patria k najvýhodnejším smartfóny Apple. Napríklad ceny pri „secondhandových“ modeloch iPhone 7 a 7 Plus môžu byť nižšie až o 35 %. Pokojne tak môžeš oproti čisto novým kúskom ušetriť aj 250 €. Pri zariadeniach s nahryznutým jablkom v logu si navyše môžeš byť istý, že aj tie predchádzajúce modely zvládnu dnes všetko, čo potrebuješ. Veľkým plusom je aj legendárna softvérová podpora, ktorú Apple pre svoje produkty poskytuje. Ak si teda vždy túžil po „jablku“, práve na trhu s používanými zariadeniami máš perfektnú šancu pri nákupe ušetriť až stovky eur.

2. Používanie second hand zariadení je bezpečné

Je pravda, že použitá elektronika nepríde k tebe „horúca“, priamo z liniek výrobcov, no zároveň ani nejde o zariadenia, ktoré sú poškodené a pokazia sa ti po týždni používania. Možno sa práve pýtaš otázky typu: „Ako zistím, či je telefón 100 % funkčný? Čo ak budem mať po kúpe otázky?“ Týchto pochybností sa však môžeš rýchlo zbaviť. Jednoducho zvoľ nákup u profesionálov.

Jedným z nich je aj spoločnosť Moreco, švajčiarsky startup, ktorý práve vstupuje na európsky trh. Výhodou je aj kamenný obchod v centre Bratislave, kde si môžeš svoj nový iPhone priamo obhliadnuť. Všetky zariadenia u tohto predajcu prechádzajú dôkladnou diagnostikou a technickou kontrolou. K zákazníkom sa tak dostanú len plne funkčné produkty, ktoré splnili prísne švajčiarske kritériá.

Navštíviť obchod Moreco

3. Vďaka hodnoteniu vieš presne, čo kupuješ

Dôkladné kontroly so sebou prinášajú aj ďalšiu výhodu pre zákazníka. Ide o kvalitatívne zhodnotenie, ktoré ti na základe údajov z testov poskytne presné informácie o opotrebovaní jednotlivých zariadení. Pri každej ponuke teda vieš, či je smartfón v stave ako nový, obsahuje viditeľné stopy opotrebovania alebo patrí do kategórie s hmatateľným opotrebovaním. Na základe toho sa určuje aj cena zariadení a ty vďaka podrobnému opisu vieš, čo dostaneš.

Ide o veľkú pomôcku pre zákazníka, ktorý si tak môže vybrať, či chce ešte niečo ušetriť alebo si kúpi zariadenie drahšie, no z vyššej kategórie. Avšak báť sa netreba ani smartfónov, ktoré z testov vyjdú ako tie s hmatateľnými opotrebovaním. Vo veľa prípadoch ide len o malé škrabance. Takéto chyby sa dokonca ťažko zachytávajú aj na fotografiách. Napríklad iPhone nižšie má práve to „hmatateľné opotrebovanie“. Môžeš však sám vidieť, že to nie je žiadny rozbitý či nepoužiteľný smartfón.

4. Aj pri kúpe „second handu“ dostaneš záruku a možnosť vrátenia tovaru

Toto je častá obava pri nákupe použitej elektroniky: „Čo ak sa mi zariadenie pokazí? Kto mi potom vráti peniaze?“ Podobné obavy sú však relevantné najmä v súvislosti s podivnými ponukami na online bazároch či sociálnych sieťach. Tam naozaj nikto nič negarantuje. No spoločnosti, ako už spomínaný e-shop Moreco, ktoré sa profesionálne zaoberajú kúpou a predajom použitých zariadení, majú vlastné obchodné podmienky, ktoré poskytujú používateľovi dôležité istoty.

Práve tu získaš s nákupom ktoréhokoľvek iPhonu aj ročnú záruku na tovar. To je napríklad štandardná doba, ktorá platí na úplne nové produkty v USA. Proces reklamácie je zároveň pri predajcovi Moreco veľmi rýchly a v prípade opodstatnenej žiadosti tvoje zariadenie opravia alebo dokonca vymenia za nový kus v rovnakej kvalitatívnej kategórii ako predchádzajúci. Výborná je aj možnosť vrátenia tovaru v priebehu 14 dní od zakúpenia. Nehodí sa ti smartfón k topánkam či šálu? Nevadí! Bež ho rýchlo vymeniť.

5. Stane sa z teba ekologický aktivista

Ďalší dôvod, prečo si použitá elektronika zaslúži pozornosť sa už netýka ceny, ani výkonu, ale ekológie. Milióny kusov smartfónov a inej elektroniky ročne končí na skládkach, ktoré poškodzujú našu planétu. Ak teda netrváš na úplne novom zariadení, skús sa poobzerať po nejakom používanom. Svojou mierou tak prispeješ k lepšej ekológii na našej planéte.

Nájdi si svoje nové zariadenie

Zvyšujúce sa predaje second hand zariadení ukazujú, že použitá elektronika je medzi používateľmi čoraz obľúbenejšia. To núti aj predajcov ponúkať stále lepšie a spoľahlivejšie služby. Vždy by si však mal hľadať tých overených. Jedným z nich je aj obchod Moreco, a to vďaka komplexnej kontrole jednotlivých zariadení, ich presnom ohodnotení a čo je hlavné – širokým službám pre zákazníka.

K tým patria aj dôležité garancie v podobe záruky a možnosti vrátenia tovaru. Práve u tohto predajcu tak máš skvelú príležitosť získať svoj iPhone aj o 250 € lacnejšie, v porovnaní s novým. Ak ťa teda trh s použitou elektronikou zaujal, tak neváhaj a vyber si práve tu svoj ďalší smartfón, ktorý ti bude robiť radosť.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Moreco

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom