Svet elektromobilov sa za posledné roky rapídne zmenil a po obrovskom rozmachu Tesly vidí mnoho ďalších popredných automobiliek potenciál na úspech. Do skupiny inovátorov sa pridá aj Porsche, a to nielen takým hocijakým elektromobilom.

Model Taycan totiž rovno pri svojej premiére prinesie pomyselnú revolúciu do sveta nabíjania a celkovo zmení náš pohľad na elektromobily ako také. Portál Bloomberg prišiel s informáciou, kde výkonný riaditeľ Oliver Blume, priblížil detaily ohľadom novinky v jednom z rozhovor pre nemecká médiá. Každého ale zaujala jedna kľúčová vlastnosť. Elektromobil z dielne Porsche dosiahne dojazd 400 km len za ohromných 20 minút nabíjania, čo v aktuálnom svete elektromobilov je niečo nepredstaviteľné.

Kľúčom všetkého je nabíjanie!

Samozrejme, toto skutočne ultra-rýchle dobíjanie bude možné len vďaka novým nabíjacím staniciam, ktoré budú fungovať s napätím až 800 V. Len pre ešte lepšie priblíženie obrovských schopností nabíjačky, za 4 minúty nabíjania budeš môcť dosiahnuť dojazd 100 kilometrov. Avšak chuť a zanietenie Porsche inovovať v tomto smere stále nekončí.

Už pre najbližšie roky je vraj pripravený veľmi jasný plán a technológia, ktorá zdvojnásobí rýchlosť nabíjania a nová kapacita batérií prinesú dojazd takmer 1000 km, čo už je naozaj znak, že elektromobily môžu úplne vytlačiť autá s fosílnymi palivami. Žiaľ, výstavba staníc, ktoré dokážu priniesť takéto rýchle nabíjanie, nie je lacná a cena jednej sa pohybuje v rozmedzi 200 až 400 000 dolárov. Na začiatok si všetky náklady na výstavbu zoberú pod svoje krídla dílerstvá Porsche, kde tieto nabíjačky budeš môcť nájsť.

Tesla versus Porsche

V USA je zatiaľ jedna takáto nabíjačka v sídle Porsche pre Severnú Ameriku v Atlante, avšak automobilka zo Stuttgartu potvrdila, že by chcela postaviť minimálne 500 rovnakých staníc v USA a Kanade. V tomto smere má tak napríklad Tesla ďaleko lepšie východisko, keďže jej sieť nabíjacích staníc pokrýva značnú časť USA či dokonca Európy. Tieto nabíjačky ponúkajú výkon 145 kW a celé auto dokážu opätovne nabiť za 45 minút.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú