Nové technológie pomáhajú ľuďom nielen v každodennom živote, ale aj v medicíne. Šikovní chirurgovia v Číne tak použili 3D tlač pre pomoc svojej pacientke s vážnym zdravotným problémom. 

O prípade informovali čínske noviny People’s Daily Online. 28-ročnej žene Xiao Wen v máji tohto roka diagnostikovali chondrosarkom.

Konvenčné technológie by boli riskantné

Jedná sa o vzácny rakovinový nádor, ktorý napáda kosti ľudského tela. Kým tento nádor sa zvyčajne objavuje v panve alebo stehne, žene nešťastne napadol šesť zo siedmich krčných stavcov. Jej stav sa postupne až natoľko zhoršil, že nebola schopná s rukami vykonávať základné pohyby. Renomovaný chirurg Xiao Jianru sa prípadu podujal a urobil rozhodnutie, ktorým posunul celú medicínu o veľký krok vpred. Pacientke sa totiž rozhodol dotknuté stavce odstrániť a nahradiť ich umelými z 3D tlačiarne. Podľa doktorov by boli tradičné metódy ako chemoterapia a rádioterapia neefektívne a žene by sa mohol nádor vrátiť.

Poctivá práca priniesla výsledky

Jianru teda pozbieral svoj tím zo zdravotníckej univerzity v Šanghaji a strávil tri týždne vytváraním náhrady stavcov zo zliatiny hliníka a vlastnej technológie 3D tlače. 13-hodinová operácia sa nakoniec odohrala v júli a Xiao Wen sa z nej už pomaly zotavuje. Vďaka šikovnosti chirurgov je už pacientka schopná stáť a chodiť, no stále nemôže plnohodnotne otáčať hlavu.

Nenechaj si ujsť
Táto revolučná bionická šošovka dá zbohom okuliarom a poskytne až niekoľkonásobne lepší zrak. Prelomový objav príde už o pár mesiacov
Nie je to prvý prípad

Týmto sa len opäť ukázalo, aké sú technológie nápomocné aj v medicíne. Nejde pritom o prvý prípad použitia 3D tlače. Napríklad, v roku 2016 bola použitá pre náhradu krčných a hrudných stavcov. Tento mesiac ju použili pre náhradu stavcov aj chirurgovia v Indii. Najnovšia operácia ale spôsobila v medicíne ešte väčší prevrat, keďže chirurgovia nahradili najrozsiahlejšiu časť chrbtice umelými stavcami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom