Viac ako milión odtlačkov prstov a iných citlivých dát bezpečnostnej firmy zaoberajúcej sa biometriou boli prístupné online. Uvádzajú to výskumníci, ktorí pracujú pre firmu vpnMentor z oblasti kybernetickej bezpečnosti. Dáta sa im podarilo získať z bezpečnostného systému s názvom Biostar 2. Pri kontrole prístupu do zabezpečených priestorov ho používajú tisíce firiem na celom svete. Problému sa už venuje aj spoločnosť Suprema, ktorá Biostar 2 ponúka.

Spoločnosť vpnMentor objavila exponované dáta 5. augusta, 13. augusta už prístupné neboli. Nie je pritom jasné, ako dlho sa k nim dalo dostať. Rovnako ako záznamy o odtlačkoch prstov, výskumníci našli tiež fotografie ľudí, dáta na rozpoznávanie tváre, mená, adresy, heslá, históriu zamestnaní a údaje, kedy osoby vstúpili do zabezpečených priestorov.

„Je to šialené, celkom šialené,“

Odkedy sa objavili správy o dátach, niektorí odborníci spochybnili rozsah sprístupnenia skutočných údajov o odtlačkoch prstov. Avšak odborníci na kybernetickú bezpečnosť uvádzajú, že si stoja za svojím výskumom. Samotná spoločnosť Suprema vo svojom vyhlásení pre britskú BBC uviedla, že si je vedomá problému a berie ho „veľmi vážne“.

23 GB dát

„Je to šialené, celkom šialené,“ povedal pre BBC Noam Rotem, jeden z tých, ktorí dáta objavili. Poukázal na to, že biometrické údaje ako sú odtlačky prstov už viac nemôžu byť dôverné, ak sa raz zverejnia. Celkovo našli online 23 gigabajtov dát s takmer 30 miliónmi údajov.

„Dalo by sa to použiť v širokej škále kriminálnych aktivít, ktoré by boli zničujúce pre podniky a dotknuté organizácie, ako aj pre ich zamestnancov alebo klientov,“ uviedla vo svojom blogu v súvislosti so svojím odhalením spoločnosť vpnMentor.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom