V súčasnosti si asi málokto spomenie na jednu z prvých verzií hernej konzoly PlayStation. K dispozícii je PlayStation 4 a už dlhšie sa očakáva príchod PlayStation 5. Druhá herná konzola spoločnosti Sony pomaly, ale isto prechádza do zabudnutia.  Služba Sony Interactive Entertainment pre PlayStation 2 totiž v Japonsku  končí.

História PlayStation

Hneď prvá konzola s 33 MHz procesorom a 2 MB RAM prekonala hranicu 100 miliónov predaných kusov. Pre konzolu bolo k dispozícii vyše dvetisíc herných titulov. Za najvýznamnejší sa považuje Gran Turismo, kde predaj dosiahol počet neuveriteľných 10 miliónov.

V roku 2000 sa začal oficiálny predaj konzoly o ktorej je reč aj dnes. PlayStation 2, alebo jednoducho PS2 sa stala najrýchlejšie sa predávajúcou konzolou v histórii. Prvenstvo v počte predaných kusov konzole patrí vďaka 155 miliónom predaní do roku 2012. Koncom roka 2012 bola v Japonsku ukončená výroba. PS2 obsahovala 300 MHz procesor a 32 MB pamäte. Vďaka možnosti prehrávania DVD tak pomohla aj filmovému trhu a celkovo tomuto priemyslu. Najpopulárnejšiu hru platformy predstavovalo GTA San Andreas. Poslednou vydanou hrou na PlayStation 2 bola FIFA 14.

Prvý takzvaný handheld v podobe PSP pre spoločnosť Sony nebol veľmi úspešný. Bolo ťažké konkurovať Nintendu a problémy spôsobilo aj pirátstvo. Práve kvôli nemu došlo k značnému zníženiu vydaných herných titulov. Rok 2006 sa niesol v znamení predstavenia nového PlayStation 3, ktorého začiatky však boli ťažké. Hlavným prínosom bola najmä Blu-ray mechanika. Aj vďaka PS3 došlo k rozmachu dnes jednej z najznámejších hier – Call of Duty. V roku 2012 nasledovalo pokračovanie PSP v podobe nového handheld zariadenia PS Vita.

Hlavnou zmenou pri PlayStation 4 boli hlavne online možnosti, kde spätná kompatibilita dostala riešenie Gaikai systémom, ktorý streamuje hry cez internet. PS4 sa stalo najpopulárnejšou hernou konzolou a dočkalo sa viacerých obľúbených herných titulov, ktoré jej na popularite len pridali. Konzola je však už 5 rokov stará a fanúšikovia sa dočkali len vylepšenej verzie „Pro“. 

Prečítajte si tiež!
Sony má s PlayStation 5 jedinečný plán. Dodá herným konzolám nový rozmer
Po 18 rokoch končí autorizovaný servis pre PlayStation 2

K oznámeniu uzávierky servisov, ktoré opravovali PS2, došlo pred niekoľkými mesiacmi. Posledný augustový deň predstavoval konečný dátum, kedy si zákazníci mohli opraviť svoju konzolu ešte v autorizovanom servise. Po tomto dátume skončil oficiálny servis pre legendu medzi konzolami.

Od spustenia PS2 prešla dlhá doba, avšak všetko sa raz musí skončiť a Sony sa rozhodlo, že teraz je ten správny čas. Fanúšikovia však stále majú k dispozícii množstvo neautorizovaných servisov, kde im hernú konzolu opravia. Sony síce ukončilo autorizovaný servis len pred pár dňami, no kvôli chýbajúcim dielom niektoré opravy nevykonávali už dlhšiu dobu.

Iné zariadenia