V súčasnosti si asi málokto spomenie na jednu z prvých verzií hernej konzoly PlayStation. K dispozícii je PlayStation 4 a už dlhšie sa očakáva príchod PlayStation 5. Druhá herná konzola spoločnosti Sony pomaly, ale isto prechádza do zabudnutia.  Služba Sony Interactive Entertainment pre PlayStation 2 totiž v Japonsku  končí.

História PlayStation

Hneď prvá konzola s 33 MHz procesorom a 2 MB RAM prekonala hranicu 100 miliónov predaných kusov. Pre konzolu bolo k dispozícii vyše dvetisíc herných titulov. Za najvýznamnejší sa považuje Gran Turismo, kde predaj dosiahol počet neuveriteľných 10 miliónov.

V roku 2000 sa začal oficiálny predaj konzoly o ktorej je reč aj dnes. PlayStation 2, alebo jednoducho PS2 sa stala najrýchlejšie sa predávajúcou konzolou v histórii. Prvenstvo v počte predaných kusov konzole patrí vďaka 155 miliónom predaní do roku 2012. Koncom roka 2012 bola v Japonsku ukončená výroba. PS2 obsahovala 300 MHz procesor a 32 MB pamäte. Vďaka možnosti prehrávania DVD tak pomohla aj filmovému trhu a celkovo tomuto priemyslu. Najpopulárnejšiu hru platformy predstavovalo GTA San Andreas. Poslednou vydanou hrou na PlayStation 2 bola FIFA 14.

Prvý takzvaný handheld v podobe PSP pre spoločnosť Sony nebol veľmi úspešný. Bolo ťažké konkurovať Nintendu a problémy spôsobilo aj pirátstvo. Práve kvôli nemu došlo k značnému zníženiu vydaných herných titulov. Rok 2006 sa niesol v znamení predstavenia nového PlayStation 3, ktorého začiatky však boli ťažké. Hlavným prínosom bola najmä Blu-ray mechanika. Aj vďaka PS3 došlo k rozmachu dnes jednej z najznámejších hier – Call of Duty. V roku 2012 nasledovalo pokračovanie PSP v podobe nového handheld zariadenia PS Vita.

Hlavnou zmenou pri PlayStation 4 boli hlavne online možnosti, kde spätná kompatibilita dostala riešenie Gaikai systémom, ktorý streamuje hry cez internet. PS4 sa stalo najpopulárnejšou hernou konzolou a dočkalo sa viacerých obľúbených herných titulov, ktoré jej na popularite len pridali. Konzola je však už 5 rokov stará a fanúšikovia sa dočkali len vylepšenej verzie „Pro“. 

Prečítajte si tiež!
Sony má s PlayStation 5 jedinečný plán. Dodá herným konzolám nový rozmer

Po 18 rokoch končí autorizovaný servis pre PlayStation 2

K oznámeniu uzávierky servisov, ktoré opravovali PS2, došlo pred niekoľkými mesiacmi. Posledný augustový deň predstavoval konečný dátum, kedy si zákazníci mohli opraviť svoju konzolu ešte v autorizovanom servise. Po tomto dátume skončil oficiálny servis pre legendu medzi konzolami.

Od spustenia PS2 prešla dlhá doba, avšak všetko sa raz musí skončiť a Sony sa rozhodlo, že teraz je ten správny čas. Fanúšikovia však stále majú k dispozícii množstvo neautorizovaných servisov, kde im hernú konzolu opravia. Sony síce ukončilo autorizovaný servis len pred pár dňami, no kvôli chýbajúcim dielom niektoré opravy nevykonávali už dlhšiu dobu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú