V tlačovej správe spoločnosť SK Hynix potvrdila, že ukončila vývoj novej 16 GB DDR5 DRAM pamäte. Ich nový kúsok ponúkne dátový prenos o rýchlosti 5200 MT/s a bude pracovať s napätím 1,1V.

Nová generácia DRAM je plne v súlade so štandardom JEDEC a je založená na 10 nm výrobnom procese. To umožňuje novinke efektívnejšiu a rýchlejšiu prevádzku ako ponúka súčasná generácia pamäťových modulov DDR4 DRAM. Pamäte DDR5 DRAM by sa mali stať budúcou súčasťou počítačových platforiem, pričom začiatky by mali patriť hlavne serverom.

Zo začiatku bude určená pre vysoko výkonné systémy

Keďže novinka ponúka vyššie prenosové rýchlosti a má zvýšenú šírku pásma pri vyšších kapacitách, bude určená prioritne pre oblasti výskumu, strojového učenia, umelej inteligencie a Big Data. Spoločnosti SK Hynix sa podarilo ako prvej vyrobiť pamäť DDR5 DRAM, ktorá zároveň spĺňa štandard JEDEC. Začiatok masovej výroby plánuje na rok 2020.

Rovnaký výrobný proces, no lepšia spotreba energie

Nová pamäťová jednotka od Sk Hynix ponúkne kapacitu 16 GB, ktorá je vyrobená 10 nm výrobným procesom. Ide tak o architektonickú aktualizáciu ako celok, ktorý vo výsledku prinesie lepšiu efektivitu. Modul pracuje s napätím na úrovni 1,1 V, čo samo o sebe prinesie 30 % pokles spotreby energie v porovnaní s DDR4 DRAM, ktorá pracuje s napätím 1,2 V.

Pri pretaktovaní je možné DDR5 dotlačiť až k 6400 MT/s

Okrem vylepšenia v oblasti spotreby energie došlo aj k navýšeniu prenosových rýchlostí. Pamäť DDR5 DRAM ponúka rýchlosť prenosu dát na úrovni 5200 MT/s, čo je približne 60 % nárast oproti 3200 MT/s generácie DDR4. Aktuálne existuje len málo pamätí, ktoré ponúkajú rýchlosť až 4800 MT/s a pri pretaktovaní sa dá dostať aj cez hranicu 5000 MT/s. S pamäťou DDR5 sa pri pretaktovaní dá dostať až na 6400 MT/s.

Otvorenie trhu sa očakáva v roku 2020

Spoločnosť Sk Hynix je momentálne hlavným výrobcom DDR5 RDIMM a UDIMM pamäťových modulov. Ide o serverové a PC platformy, ktoré ponúkajú dvojnásobné kapacity oproti aktuálnej generácii. Zatiaľ čo vývoj je ukončený, adaptácia nových pamätí na trh však určitý čas potrvá. Začiatok výroby je naplánovaný na rok 2020, kedy sa tiež očakáva otvorenie trhu s DDR5 pamäťami a s cieľom aktívne reagovať na požiadavky klientov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom