Niektorí používatelia DSL pripojenia sa v budúcnosti možno dočkajú oveľa vyšších rýchlostí. Nové TDSL môže ponúknuť rýchlosti v terabitoch za sekundu.

Kým používatelia internetu mimo miest sú väčšinou odkázaní na DSL internet, ktorý na Slovensku beží rýchlosťou do 80 Mb/s, v iných krajinách sa môžu tešiť z oveľa vyšších rýchlostí. Napríklad VDSL2 dosahuje rýchlosť 100 Mb/s, pri použití 35 MHz pásma 300 Mb/s a najnovšie G.fast ponúka až 1 Gb/s. To je však stále nič oproti tomu, čo práve skúma Dr. John Cioffi, zakladateľ patentov prvých DSL štandardov. Rýchlosti sa nebudú rátať v gigabitoch, ale rovno v terabitoch za sekundu!


zdroj fotografie: Pexels

nenechaj si ujsť
SpaceX má ďalší geniálny plán. Pomocou satelitov chce zabezpečiť vysokorýchlostný internet pre každého

Dobrou správou je, že „Terabit DSL“ môže fungovať aj na súčasnej vybudovanej infraštruktúre káblov. Teda až na jeden háčik. Operátori by museli potiahnuť optiku aspoň na úroveň ulíc/štvrtí, čo je ale stále lacnejšie ako zavádzať optiku do každej domácnosti. Poďme sa teda pozrieť na konkrétne dosiahnuteľné rýchlosti. Do vzdialenosti 100 metrov od ústredne sa môže rýchlosť pohybovať na úrovni 125 GB/s, nad 300 metrov do 12.5 GB/s a nad vzdialenosť 500 metrov do 1.25 GB/s.

Otázne je, či vôbec bežní ľudia potrebujú rýchlosti v terabitoch za sekundu. Cloffi počíta skôr s tým, že terabitové rýchlosti sú žiadané dátovými centrami a internetovými spoločnosťami, ako napríklad Google a Microsoft. Kým terabitové rýchlosti zatiaľ bežní používatelia nepotrebujú, 10-100 Gb/s sú momentálne oveľa dôležitejšie. TDSL je zatiaľ vo fáze konceptu a podľa Cloffiho môže prejsť do nasadenia o päť až sedem rokov. Akým spôsobom by si využil doma takúto rýchlosť ty?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú